Balkánský narkobaron Šarić plánoval z vazby vraždy. V Česku měl firmu, na Slovensku manželku

Právě probíhající soudní proces s jedním z největších narkobaronů posledních dvaceti let Darkem Šarićem ukazuje, že o svoji moc nepřišel ani ve vězení. Z vazby, kde tráví už několikátý rok pro podezření z praní peněz a obchodu s kokainem, údajně plánoval vraždu svědka. V Česku měl tento Černohorec firmu, na Slovensku zase manželku. Soudní proces s Darkem Šarićem sledují kolegové ze srbského investigativního média KRIK.rs.

Na evropské drogové scéně se v roce 2007 začal objevovat kokain od nového dodavatele. Drogy byly baleny asi po kilogramových dávkách do dětských balónků. Za dodávkami stál balkánský kartel, jenž narkotika vozil do Evropy z Jižní Ameriky a přeprodával je italské mafii. Tato zločinecká organizace postupně ovládla trh s kokainem.

Kartelu velel Darko Šarić, rodák z černohorského města Pljevlja. V 90. letech páchal drobné zločiny, obvinili ho z nelegálního držení zbraní nebo z vloupání. Časem ale získal padělané dokumenty, díky nimž mohl cestovat, a také známosti mezi srbskými a černohorskými podnikateli a úředníky. V průběhu let se Šarić stal hlavou pašerácké sítě, která byla hlavním dodavatelem kokainu do západní Evropy. V roce 2015 nakonec přece jen skončil před soudem, a to hned kvůli několika obviněním. Na rozsudek však stále čeká.

Balkánská stopa v Česku

Narkobaron Šarić vlastnil několik pasů včetně slovenského. Na Slovensku získal v roce 2005 občanství díky sňatku s Veronikou Poláčikovou. Pár týdnů po nabytí pasu se ovšem dal rozvést. Tím jeho napojení na střední Evropu ale nekončí. Šarić totiž založil několik firem i v Česku.

V lednu 1998 vznikla firma Solimba Z. M., kterou Šarić vlastnil společně s dalšími lidmi z bývalé Jugoslávie. Společnost měla sídlo v Táborské ulici 22 v Praze. Jednatelkou byla Milka Štěpánková. Podle ní měl mafián podíl ve firmě jen proto, aby získal doklady k pobytu. „Co já vím, tak chtěl dostat trvalý pobyt v půlce Evropy. Mířil hlavně na Západ.“ Tato skořápková firma nikdy nepodala žádné daňové přiznání. Šarićův bratr Arso míval v Česku zase firmu TIM Trade s adresou v Modřanech.

Praha se pro balkánské mafiány stala oblíbenou evropskou metropolí a postupně tu působilo nejméně šest skupin těchto zločinců. Česko pašerákům vyhovovalo, protože tu mohli snadno získat povolení k pobytu a založit obchodní společnosti, kde nemuseli vykazovat žádnou skutečnou obchodní činnost. Takové firmy pak byly jen zástěrkou či adresou, kam mohlo být dodáno zboží.

Stevan Dojčinović: Neexistuje zločinecká skupina z Balkánu bez vazeb na Česko

„Žijí tu nebo přijíždějí do Prahy, aby dělali obchody nebo sledovali pohyb dodávek naložených jejich drogami po Evropě. Jestli jsou jejich oficiální firmy spící nebo ne, na tom zase tak často nezáleží,“ řekl policista z Generálního ředitelství cel investigaci.cz v roce 2016.

Česká republika byla a je pro balkánské zločince důležitým logistickým centrem. Vozí tudy drogy na západ a sever Evropy a ve skořápkových firmách tu perou špinavé peníze.

Podle novináře Stevana Dojčinoviće z KRIK mají balkánští zločinci rádi Česko i díky jeho geografické poloze. Snadno se mohou dostat do ostatních evropských zemí, hlavně do Rakouska a Německa. Mají také pocit, že tu zapadnou a jsou nenápadnější. Podle Dojčinoviće neexistuje zločinecká skupina z Balkánu, která by neměla vazby na Česko.

Operace Balkánský válečník

U argentinského pobřeží se v roce 2009 odehrála důležitá akce amerického Úřadu pro boj proti drogám (DEA), Srbské zpravodajské služby (BIA) a uruguayských a argentinských policistů. Zátah přezdívaný Balkánský válečník mířil na jachtu Maui, jež měla převážet obrovské množství kokainu. Našly se v ní dvě tuny této drogy. Úřady následně zatkly stovky členů balkánské mafie, Darko Šarić ale utekl.

O rok později Srbsko vydalo na tohoto narkobarona mezinárodní zatykač kvůli pašování kokainu a praní špinavých peněz. Zločinec se skrýval pět let neznámo kde. V březnu 2014 se však Šarić nečekaně a zcela dobrovolně vydal úřadům údajně poté, co zjistil, že byl v Latinské Americe vystopován. Chtěl prý zabránit násilí, které by jeho zatčení doprovázelo.

Záhadná mrtvola z Paraguaye zřejmě patřila srbskému mafiánovi

Srbský soud vinil Šariće z toho, že byl hlavou balkánského pašeráckého kartelu, Černohorec ale veškeré spojení s kokainem popřel. V roce 2015 ho odsoudili na 20 let vězení za to, že pašoval 5,7 tun kokainu a vypral více než 20 milionů eur. Šarić se však odvolal a srbský soud v roce 2018 vynesl rozhodnutí o trestu 15 let vězení. Narkobaron se znovu odvolal. V létě 2021 Nejvyšší kasační soud konečný verdikt nad Šarićem zrušil a vrátil případ k odvolacímu soudu.

Letos v dubnu narkobarona znovu zatkli. Tentokrát mimo jiné i kvůli podezření, že zosnoval vraždu svého spolupracovníka Milana Milovace, jenž pro něj zařizoval drogové obchody v Ekvádoru. Měl také plánovat likvidaci nepohodlného svědka Nebojši Joksoviće.

Zrada od kamaráda

Ne každý má na to platit za zprávy

Proto jsou naše články zdarma pro všechny. Pokud můžete, podpořte naši práci.

Jak vyplývá z dokumentů, které nedávno získali kolegové ze srbské organizace KRIK, na skutečnosti, že byl Šarić obviněn z pašování drog, má výrazný podíl právě Nebojša Joksović, jeho bývalý dlouholetý přítel, jenž se rozhodl proti narkobaronovi vypovídat a stal se tak klíčovým svědkem. Úřadům prozradil, že ho Šarić požádal, aby najal někoho, kdo by získal kokain ukrytý v jednom z bytů pronajatých skupinou v Itálii.

Byl to tak první svědek, který o Šarićově obchodování s drogami promluvil. Právě proto je Joksovićovo svědectví pro celý proces důležité. Šarić a jeho právníci se ho dlouho snažili zdiskreditovat a zpochybnit jeho výpovědi například tvrzením o tom, že si pořídil velký majetek za Šarićovy peníze. Joksović vlastnil třeba tiskárnu nebo kavárnu a další nemovitosti.

Na druhou stranu měl nejspíš několik motivací, proč proti svému příteli vypovídat. Prý ho někteří ze Šarićových mužů zradili. Samotnému Šarićovi měl pak za zlé i to, že v roce 2009 při akci Balkánský válečník utekl, kdežto Joksović byl zatčen a putoval do vězení, kde si prošel peklem. Podíl na tom ale měli právě Šarićovi lidé.

Darko Šarić se podle nového vyšetřování několikrát pokoušel svého bývalého přítele zbavit. Jeho vraždu naposledy objednával v březnu 2020. Joksović přesto vyvázl, byť už byly připravené peníze, najatí vrazi i nachystané zbraně. Proč k vraždě nakonec nedošlo, není z vyšetřování jasné.

Od momentu, kdy Joksović vypovídal proti Šarićovi, zločinci několikrát zaútočili na jeho majetek — do jeho kavárny někdo hodil bombu, neznámí pachatelé mu zapálili dům. Spekuluje se o tom, že Šarić stojí i za smrtí jeho příbuzného, Radojici Joksoviće.

Šarićova skupina také neúspěšně zkoušela Joksoviće falešně obvinit z toho, že nechal explodovat auto svého bývalého obchodního partnera Gorana Nikolaševiće, s nímž měl neshody.

Joksovićovo svědectví je jedním z důvodů, proč byl Šarić odsouzen k 15 letům vězení.

Balkánští narkobaroni v Praze: Anulace rozsudku pro Darka Šariće

Vražda v Ekvádoru

Od dubna 2022 je Šarić navíc vyšetřován kvůli podezření, že stojí za likvidací svého bývalého spolupracovníka a přítele Milana Milovace. Ten byl zabit před dvěma lety v Ekvádoru, kde se schovával před srbskou justicí kvůli pašování drog.

Dalším podezřelým je v tomto případě i Šarićův zločinecký spolupracovník Petar Ćosić. Podle zpráv, jež unikly ze šifrované komunikační sítě Sky, přes kterou měli oba muži komunikovat, to vypadalo, že vraždu Milovace navrhoval hlavně Ćosić a horlivě přesvědčoval Šariće, aby ji schválil a nechal provést najatými vrahy.

Oba mafiáni se báli toho, že se Milovac v Ekvádoru příliš sblížil se Šarićovým dodavatelem kokainu a že díky tomu převezme obchod s pašováním drog a vyřadí je ze hry. Milovac se schovával v Jižní Americe před zákonem a údajně byl naštvaný na Šariće, že ho nechal v Ekvádoru. Začal hodně pít a narkobaron k němu ztratil důvěru.

Na konci roku 2020 měl Šarić najmout gang, který by Milovace zabil. V té době si odpykával trest ve vězení a vraždu měl zosnovat přes telefon.

Vrazi nakonec Milovace sice postřelili, útok však přežil a v nemocnici se zotavoval pod policejní ochranou. Po propuštění z nemocniční péče ale na následky zranění náhle zemřel.

Šarićův právník tvrdí, že vyšetřování pokusu o vraždu doprovází řada nesrovnalostí a nejsou tu žádné jasné důkazy o tom, že by obviněný Balkánec skutečně z vězení ohledně vraždy Milovace posílal zprávy členům gangu.

Mafiánská síť

Oba případy spojuje právě paralelní síť Sky, která poskytuje uživatelům bezpečnou šifrovanou komunikaci. Šarić měl prostřednictvím této sítě komunikovat se svými pohůnky, když chystal jak vraždu Milovace, tak i likvidaci Joksoviće.

Podle obžaloby používal mafián po svém zatčení až sedm různých mobilních telefonů, ty se však u něj při prohlídce cely nenašly. Srbská prokuratura se přesto domnívá, že například telefony, z nichž chodily zprávy ohledně vraždy Milovace, byly Šarićovy.

Zprávy z aplikace Sky, které slouží jako klíčové důkazy, přišly od francouzské prokuratury, jež rozšifrovala komunikaci mezi uživateli této aplikace. To ale nahrává obhajobě Šariće.

„Je normální a pro někoho přijatelné, že jakákoli cizí země může odposlouchávat kteréhokoli srbského občana?“ vyjádřil se jeho právník Dalibor Katančević. Podle něj státní zástupce navíc nemůže prokázat, že Šarić skutečně aplikaci Sky používal, není totiž navázána na telefonní číslo ani na jiné identifikační údaje. Usvědčit obávaného narkobarona z jeho zločinů zkrátka nebude jednoduché.

Autoři textů: Stevan Dojčinović, Bojana Jovanović, Ana Adžić (KRIK); autorka české verze: Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní grafiky: KRIK
Tento text vznikl díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud můžete, podpořte naši práci.