Ázerbájdžánci u českého moře: Velké plány pana Asgarova

Ázerbájdžánští investoři si oblíbili jižní Čechy. Jedním z nich je i Ali Asgarov, protřelý podnikatel, který se chlubí hodinkami od ruského prezidenta Putina a nemá problém investovat do svých vysněných podnikatelských plánů stovky milionů korun. Jeden z nich zahrnoval dva hotely s restauracemi v Českém Krumlově a třetí ve Frymburku, městečku na břehu lipenské vodní nádrže. Jenže se zdá, že podnikání v Česku není tak růžové, jak by si movití Ázerbájdžánci představovali. 

„Kamarád z Ázerbájdžánu, který žije v Českých Budějovicích, mě vzal na výlet do jižních Čech,“ popisuje v PR článku pro jihočeský časopis Barbar Ázerbájdžánec Ali Asgarov. „Cestou jsme se zastavili na oběd ve Frymburku v rodinném hotelu Kupec. Když jsem z hotelové terasy uviděl krásný výhled na jezero, řekl jsem kamarádovi: ‚Zeptej se majitelů, jestli by hotel neprodali.‘“ Nejdříve o tom nechtěli ani slyšet, pak ale jako zázrakem obrátili. Co přesně donutilo majitele změnit názor, se nám nepodařilo zjistit, mohla v tom ale hrát roli nabízená částka. Hotel měl podle odhadů cenu maximálně 20 milionů, Asgarov za něj dal více než 50 milionů. 

Podle starosty Frymburku Ota Řezáče by se Asgarovova filosofie dala popsat jednoduše: „Když to nejde, nasypu na to peníze. Když to nejde ani potom, nasypu na to ještě víc peněz.“ Zmiňovaným kamarádem nebyl nikdo jiný než nám již známý Elchin Kazimov, který potvrzuje, že je Asgarovovým přítelem, ale „na papíře“ nemá s jeho podnikáním nic společného. 

Ta nejdůležitější zjištění ze série Ázerbájdžánci u českého moře ve videu na YouTube:

V již zmiňovaném rozhovoru Ali Asgarov popisuje i svou podnikatelskou kariéru. Po studiích v Moskvě začal v Rusku budovat kariéru, poté založil stavební firmu, která se v roce 2008 z Ruska přesunula do Dubaje a Istanbulu. Ačkoli mu podle jeho slov v Rusku nabízeli vysoké politické posty, nikdy je nepřijal. Hodinkami od Vladimira Putina se ale chlubí velmi rád, což potvrdilo několik svědků. 

V neprůstřelné sekci webu najdete bonusové dokumenty k této kauze.

Přidejte se do Klubu neprůstřelných a získejte k nim přístup,

Podle našich zdrojů z Ázerbájdžánu byl Ali Asgarov v roce 2010 vyšetřován ve spojitosti s kauzou ministerstva školství Baškortostánu (ruská republika na jihu země u hranic s Kazachstánem). Z vyšetřování vyšlo najevo, že ministerstvo tehdy zadávalo předražené zakázky, čímž státní pokladna přišla až o miliardu rublů. Tato částka tenkrát odpovídala zhruba 650 milionům korun. Jakmile se vyšetřování zaměřilo na stavební firmu Ufastroyinvest LLC, jež v roce 2008 získala bez výběrového řízení kontrakt na stavbu školy ve vesnici Jaroslavka, podle expertů až o milion rublů dražší než odpovídal odhad, ředitel firmy Asgarov se údajně pokusil podplatit vyšetřovatele, aby od vyšetřování upustili. Ve facebookovém příspěvku ze série o významných obyvatelích Baku z roku 2008 je Asgarov přitom popisován jako držitel Baškotorstánského čestného diplomu a vychvalován za dvanáctileté budování převážně infrastrukturních staveb – škol, školek nebo domu kultury. 

Ázerbájdžánci u českého moře: Jednou jako byznys, podruhé jako vstupenka

Samotný PR rozhovor v časopisu Barbar vznikl jako nálepka na Asgarovovu poškozenou pověst kvůli novinovému článku, který vyšel v deníku MF Dnes v říjnu 2017 a popisoval ho jako muže vyšetřovaného za korupci. Nápravu zjednal David Snášel, český podnikatel a zakladatel Evropsko-Ázerbájdžánské obchodní komory, prý se jednalo o pouhou shodu jmen mezi pravým korupčníkem a ázerbájdžánským podnikatelem. Snášel dal investigaci.cz zároveň nahlédnout pod pokličku Asgarovovy motivace, jež stála za nákupem nemovitostí na jihu Čech za stovky milionů korun. „Jsou to projekty na důchod, on vydělal tolik peněz, že mu bylo jedno, jestli ty restaurace budou fungovat. On si prostě hrál. Jenže lidi mu házeli klacky pod nohy, tak zase odjel.“ 

Projekty na důchod

Ali Asgarov koupil skrze firmu AA Investment Group, s. r. o., kterou vlastní společně s manželkou, hotel ve Frymburku od rodiny Kupců v roce 2015. V průběhu následujícího roku pak skoupil i okolní pozemky s chatkami. Následně začala ve frymburském hotelu Leyla, nyní už přejmenovaném podle Asgarovovy nejmladší dcerky, velkolepá rekonstrukce – lustry ze zlata, angažování špičkových kuchařů, velké plány. Hotel měl otevřeno od roku 2017 po dvě sezóny, tedy zhruba rok a půl, posléze zavřel zřejmě kvůli nízké návštěvnosti. V roce 2020 měl po dobu několika letních měsíců, kdy to bylo kvůli koronavirové pandemii možné, opět otevřeno. Tentokrát ale už ne pod vedením Asgarova. Hotel nyní provozuje firma Y – NAF GROUP, kterou vlastní člověk, který podnikal například s šéfem největší ázerbájdžánské státní ropné firmy Socar. 

Ve Frymburku, jenž zkušeného ázerbájdžánského podnikatele očividně nadchnul, si zpočátku snažil vypěstovat co nejlepší pověst – a neváhal do ní investovat i značné sumy. Na své vlastní náklady například opravil malou městskou plážičku, nacházející se kousek od hotelu Leyla, zrekonstruoval veřejné parkoviště před hotelem, finančně podporoval i mateřskou školku. 

„Pan Asgarov se tu jednoho dne objevil a přišel se představit na radnici,“ popisuje podnikatelské počátky Ázerbájdžánce ve Frymburku starosta Oto Řezáč. „Vyprávěl, že se mu Frymburk líbí a že zrekonstruuje nemovitost, kterou si koupil – bývalý hotel Kupec. Od soukromých majitelů vykoupil i okolní pozemky, včetně těch chatiček, a vytvořil tak jeden celek, což se jevilo jako smysluplné. Frymburk má nakročeno být lázeňské město, na což chtěl pan Asgarov navázat a provozovat tu kromě hotelu i wellness.“

Podobně jako u ostatních ázerbájdžánských velkolepých plánů na březích lipenské přehrady, o nichž jsme přinesli informace v této sérii tematických článků, to však zatím vypadá, že skutek jaksi utek i ve Frymburku. „Měl jsem od pana Asgarova velká očekávání, taková investice by naše městečko zase někam posunula, zkvalitnila, vytvořila by se pracovní místa, atraktivní by se stala i jiná část Frymburku než jenom náměstí. Zahraniční kuchyně by zase zpestřila nabídku…,“ vypočítává starosta důvody, proč Asgarovovy záměry víceméně vítal. „Jenže to všechno zůstalo jen u velkých plánů. Mám pocit, že moc nevážil slova, že těch slibů, které dal, bylo opravdu hodně, ale všechny se nějak vytratily do ztracena. Vlastně mě to ani moc nepřekvapuje, za těch 23 let, co starostuji, jsem tady zažil hodně zahraničních investorů, kteří vymýšleli kde co, a nic z toho nakonec nebylo,“ uzavírá Řezáč. 

Hotel Leyla ve Frymburku. Zdroj: investigace.cz

Na rozčarování lze narazit i u bývalých Asgarovových zaměstnanců. Pod podmínkou anonymity nemluví o svém šéfovi příliš s láskou, ačkoli se shodují, že co se týče peněz, nemohli si stěžovat. Jejich názory lze shrnout těmito větami: „Byl to hrozný člověk, myslel si, že když má peníze, může lidem šlapat po krku. Na svoje zaměstnance křičel, házel po nich věcmi.“ Asgarovův podnik dokonce opouštěly kvůli sexuálnímu nátlaku jeho zaměstnankyně. „Když odešla kolegyně, protože se k ní choval nevhodně, nevěřila jsem tomu. Ale pak mi začal nabízet peníze za sex a nakonec vyhrožovat, tak jsem také odešla,“ vypráví jedna z nich. 

Mimo hotel Leyla Asgarov vlastní ve Frymburku ještě rodinný domek, klasickou řadovku na dohled od hotelu. Na zvonku stojí jméno jednoho z bývalých zaměstnanců hotelu, jinak se ale nemovitost zdá být úplně opuštěná. „Tady bývalo ubytování pro zaměstnance Leyly,“ vysvětlují sousedky, sedící na protější zahradě. „Teď už tu ale nikdo nebydlí.“ Na omítce se tak skví i doposud nepřemalovaný název firmy starosty Frymburka, který Asgarovovi dům prodal.

V roce 2017 Ali Asgarov koupil od soukromníků ještě dvě budovy v Českém Krumlově, jednu opět skrze firmu AA Investment Group, druhou jako společné jmění manželů Asgarovových. Plánovaná restaurace Leyla, z jejíž zahrádky by se hostům naskytl krásný výhled na řeku a krumlovský zámek, ale nikdy neotevřela. Na dveřích visí cedulka o rekonstrukci, podle několika zdrojů měl Asgarov problémy s krumlovskými památkáři. Ti se ale do médií nesmějí vyjadřovat a tisková mluvčí Krumlova Petra Nestávalová jen konstatovala, že k probíhajícímu správnímu řízení nemůže město poskytovat informace.

Neotevřená restaurace Leyla v Českém Krumlově. Zdroj: investigace.cz

Další krumlovský objekt, hotel Leylaria, jenž stojí v malebné uličce pouze pár kroků od zmíněné restaurace, zřejmě fungoval dobře. Nyní jej ale hodlá provozovat pronajímatel, který podle svých slov „jen čeká, kdy skončí korona“. Místní podnikatelé nám pak osvětlili i další investice, jež Asgarov v turistické destinaci plánoval, žádné se ale neuskutečnily. „Už rok nebyl v Krumlově viděn,“ popisuje jeden z místních, „nechal tady přes 100 milionů a zmizel, zájemci o náš dům vycouvali, nevíme proč. Nikomu se ale o tom nechce moc mluvit.“

Jak už tomu na malém městě bývá, rozvířila přítomnost hlučného a excentrického Ázerbájdžánce nejrůznější řeči. Když se například investigace.cz snažila vypátrat, kde se Asagrov momentálně nachází, z několika zdrojů zaznělo, že zemřel nebo byl zabit. Před více než rokem a půl totiž z Česka zmizel. Jeho přítel Elchin Kazimov nám vysvětlil, že podnikatel odjel, jakmile zjistil, že země uzavírají hranice kvůli koronavirové pandemii, nechtěl zůstat odříznutý v Česku a daleko od rodiny. Podle ostatních zdrojů ale Asgarov odjel o něco dříve a podniky opustil kvůli svému hlubokému rozčarování a nechuti pokračovat v projektech. „Říkal, že jsou Češi hloupí, že si neváží toho, co pro ně udělal. Už ho to tady nebavilo,“ vypráví bývalí zaměstnanci. 

„To není pravda, takový on není, že by se urazil a odjel,“ nedá na přítele dopustit Kazimov. „Brzy se vrátí a rád se s vámi sejde,“ vysvětloval při našem dubnovém setkání. Příjezd Asgarova se ale neustále odkládá, na sms zprávy nereaguje a na dotazy investigace.cz zaslané skrze bývalého jednatele firmy AA Investment Group Jaromíra Krále, který figuruje i v jiných ázerbájdžánských firmách na jihu Čech, nestihl údajně kvůli svému zdravotnímu stavu odpovědět. 

Autorka textu: Zuzana Šotová
Autorka úvodní grafiky: Lenka Matoušková