Alexandr Abramov je ruský miliardář, jeden ze zakladatelů a předseda nadnárodní společnosti Evraz, zaměřené na výrobu a těžbu oceli, která je z více než 50 % vlastněná ruskými oligarchy. 

Forbes odhaduje k říjnu 2022 Abramovovo jmění na v přepočtu 156 miliard korun. Milionářem se stal díky exportu kovu a uhlí v 90. letech. Od roku 2010 je i držitelem kyperského občanství, jež získal „za služby Kyperské republice“, což mu umožňuje snazší přístup nejen do Evropské unie, ale i na evropský trh. 

Podle zdrojů OCCRP zajišťovala Abramovovu žádost o občanství rodinná právní firma tehdejšího kyperského prezidenta, která se zároveň starala o Abramovovy nákupy dvou velkých ruských elektrotechnických společností skrze skořápkové firmy. Obě společnosti jsou navíc zapletené do takzvaného Troika Laundromatu neboli sítě offshorových firem, přes které vlivní Rusové prali peníze vytunelované ze státního rozpočtu nebo se vyhýbali placení daní či takto ukrývali své majetky.

Obchodním partnerem Abramova je Alexandr Frolov, ruský oligarcha známý svým podílem v ocelářském a těžařském gigantu Evraz, kde působil 14 let jako výkonný ředitel, a to až do roku 2021, kdy firma oznámila, že z funkce odstoupil. Forbes jeho jmění k říjnu 2022 odhaduje na v přepočtu 63 miliard korun. Frolov podniká i v těžbě zlata nebo dřeva a v železniční dopravě. Stejně jako u Abramova se Frolovovy firmy objevily v kauze ruské pračky Troika. Kyperské občanství Frolov získal v roce 2012.

Jak Abramov, tak Frolov obdrželi od ruského prezidenta Vladimira Putina vyznamenání za zásluhy. Americké ministerstvo financí oba oligarchy zařadilo na „Putinův seznam“, tedy výčet vlivných Rusů s blízkými vazbami na Kreml.

V Česku vzbudil pozornost médií projekt luxusní výstavby na okraji Prahy, takzvaný Oaks Prague. Kromě bydlení navrženého známými architekty a designéry mají být součástí „vesničky“ restaurace, mateřská školka nebo golfové hřiště. O utajování skutečných vlastníků firmy, jež luxusní výstavbu realizuje, a možném napojení ruských oligarchů, psal již server Seznam Zprávy. Oaks Prague na svých stránkách uvádí, že jeho „developerem je Arendon Development Company, a. s., vlastněná pražskou Arendon, a. s.“. Posledně jmenovaná firma přitom v roce 2019 hospodařila se ztrátou přes 70 milionů korun. Podle českého obchodního rejstříku je jediným akcionářem Arendon, a. s., kyperská společnost Lormont Limited. Arendon je zároveň majitelem 1 200 metrů čtverečních pozemků v Popovičkách, kde vzniká právě výstavba Oaks Prague.

Další satelitní městečko v okolí Prahy vyrůstá v polích u Nebřenic na jihovýchodním okraji hlavního města. Jedná se o developerský projekt Oaks Prague. Foto: ČTK / Ruml Miloš

Lormont Limited ve své výroční zprávě uvádí půjčky od spřízněné společnosti Vollin Holdings Ltd. z Britských Panenských ostrovů. Podle dokumentů uniklých v rámci takzvaných Pandora Papers jsou majiteli Vollin právě Abramov a Frolov, a to skrze síť offshorových firem z Britských Panenských ostrovů, jejímž prostřednictvím vlastní dvě kyperské firmy uložené ve dvou kyperských svěřenských fondech – Frolov je beneficientem The Elpins Trust a Abramov The Dapore Trust.

Alexandr Abramov pak vlastní v Karlových Varech skrze svou českou firmu secesní vilu Margareta.

Aktualizace 11.9.2023

Mediálně sledovaný developerský projekt Oaks Prague, jenž byl spojen s dvojicí ruských sankcionovaných oligarchů Alexandrem Abramovem a Alexandrem Frolovem, má nové majitele. Většinový podíl získala v září roku 2022 investiční skupina Kaprain miliardáře Karla Pražáka. Z českého obchodního rejstříku také vyplývá, že Abramov dodnes vlastní poloviční podíl chátrající secesní vily Margareta v Karlových Varech, pořízený v roce 2019. Na jaře letošního roku ČT informovala, že vila je na prodej a její současná cena je podle reportérů ČT sto milionů korun.

Aktuální informace o zařazení Alexandra Abramova na mezinárodní sankční seznamy a do databází politicky exponovaných osob najdete zde.

Aktuální informace o zařazení Alexandra Frolova na mezinárodní sankční seznamy a do databází politicky exponovaných osob najdete zde

Autorky textu: Pavla Holcová, Gabriela Jezberová, Zuzana Šotová
Zdroj úvodní fotografie Alexandra Frolova: EvrazHolding
Zdroj úvodní fotografie Alexandra Abramova: Wikimedia Commons, Leonrid

Medailonek vznikl v rámci projektu KremRule, jehož cílem je zpřehlednit a katalogizovat majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách.

Pokud se chcete podílet na dalším mapování majetku ruských oligarchů v Čechách, podpořte nás. Jakákoliv částka nám velmi pomůže. Děkujeme.