#zesvěta: Trable v Irském daňovém ráji

V dnešním #zesvěta se můžete dočíst o následcích tunelování státních peněz, o tom, jak Turecko bojuje se svými odpůrci nebo o obchodu s lidmi, který nezastavila ani celosvětová pandemie. 

#1 Světélko spravedlnosti v kauze ázerské pračky

V roce 2017 vydala investigace.cz společně s partnery z OCCRP články o takzvaném Ázerbájdžánském laundromatu – kasičce peněz vytunelovaných ze státní kasy a sloužících ázerským vládním elitám například k podplácení evropských politiků nebo k nákupům luxusních nemovitostí. O čtyři roky později by příslušná britská policie mohla vůbec poprvé v této kauze vymoci zabavení finančních prostředků, a to konkrétně manželů, kteří podle zjištění OCCRP získali z neznámých zdrojů miliony liber, za což jsou právě v Británii vyšetřování. Nyní se syn bývalého ázerbájdžánského ministra pro energetiku a sestřenice prezidenta Alijeva nabídli, že britským autoritám zaplatí v přepočtu zhruba 119 milionů Kč, čímž by se vyšetřování původu jejich bohatství mělo zastavit.

Více o pokutě a vyšetřování najdete zde, více o manželích Javadových zase tady.

#2 Konec jednoho daňového ráje?

Irsku hrozí, že přijde o pozici evropského daňového ráje, oblíbeného například nadnárodními technologickými giganty, jako jsou Apple nebo Google. Firmy v zemi sídlí, protože jim nabízí přívětivou daňovou politiku, což ovšem ochuzuje ostatní země Evropy, sic v nich korporace tím pádem neodvádí daně. Nejsilnější ekonomiky světa se ale na summitu G20 o víkendu dohodly na zavedení globální daňové politiky, která by právě existenci daňových rájů měla zabránit, nebo přinejmenším znesnadnit. 

Více zde.

EU prodělává na evropských daňových rájích

#3 Obchod s lidmi online

Americká vláda vydala letošní zprávu o obchodu s lidmi Trafficking in Persons Report 2021. Stejně jako u snad všech myslitelných odvětví zločinu, zamával koronavirus i s obchodem s lidmi, spíše však k horšímu. Vlády měly ztíženou situaci v zavádění opatření a kontroly jejich dodržování, zločin se přesunul na sociální sítě a digitální platformy, a více osob se například kvůli ztrátě zaměstnání stalo zranitelnými a tak snadným terčem pro překupníky.

Celá zpráva je ke stažení zde

#4 Máš Signal? Půjdeš za katr!

Podle tureckých vládních dokumentů, které unikly z interní komunikace, je mobilní aplikace pro šifrovanou komunikaci Signal jedním z ukazatelů, že její uživatel provozuje teroristické aktivity a může být jen na základě tohoto faktu odsouzen. Turecké bezpečnostní složky podle všeho sestavily seznam “špatných” klíčových slov a mobilních aplikací, díky kterým může být člověk stíhán za porušení nechvalně proslulého protiteroristického zákona, na základě kterého vláda údajně stíhá spíše než teroristy své kritiky.

Více zde.

#5 Technologická válka USA vs. Čína

Americký senát schválil návrh zákona, který má Americe pomoci bojovat s Čínou v závodě o to, kdo bude větší technologickou velmocí. Ačkoli je součástí zákona státní dotace na podporu nových technologií, po finanční stránce se USA Číně nemůže rovnat – zatímco americký senát chce do inovací investovat 250 miliard dolarů, Čína na podobné účely vynakládá biliony dolarů. Podstatná je proto část o ochraně před korporátní špionáží, FBI údajně otevře nový případ každých 12 hodin. Právě kyberbezpečnost a tajné služby by podle expertů mohly pomoci Americe závod vyhrát.

Více zde.

Autorka článku: Zuzana Šotová
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková