covidpass

Tento týden bohužel začínáme #zesvěta smutnými zprávami o složité a nebezpečné práci investigativních novinářů pracujících v ne zrovna demokratických zemích. Dále se ale dozvíte, že pokud nejste očkovaní proti koronaviru, neplatí „fake it till you make it“, protože je to trestné, nebo že jako obchodníci s kradeným kulturním bohatstvím v Nigérii to teď budete mít krapet složitější.

#1 Tvrdý chleba investigativních novinářů

Novináři v ne zrovna demokratických zemích to opravdu nemají lehké. Dokládají to i události z minulého týdne, které jen potvrzují, že staří psi se novým kouskům opravdu nenaučí. Nejprve turecká policie zatkla prominentní novinářku Sedef Kabaş za citování přísloví, kterým měla údajně urazit prezidenta země. Turecké zákony totiž zakazují urážet prezidenta nebo prezidentský úřad a Kabaş ve svém tweetu uvedla, že „když vůl přijde do paláce, nestane se králem. Ale z paláce se stává chlév“.

Jak vypadá Král Lávra v tureckém podání? Dozvíte se, když kliknete sem.

Kyrgyzská policie, která se zřejmě nechtěla nechat zahanbit, provedla o den později razii v kancelářích zpravodajského portálu TemirovLive, přičemž zatkla oceňovaného kyrgyzského investigativního novináře Bolota Temirova a básníka Bolota Nazarova, který s médiem spolupracoval. Co bylo důvodem zatčení? Jedna žena obvinila osobu jménem Bolot z toho, že ji nutila brát drogy. A věřte tomu nebo ne, policie u obou Bolotů drogy skutečně našla. Teda hned potom, co jim je podstrčila…

O kyrgyzské verzi Čekání na Bolota se dočtete tady.

Jsou ale chvíle, kdy musí všechna legrace stranou. V Mexiku letos, tedy za necelý jeden měsíc roku 2022, zavraždili už tři novináře. Naposledy mexická novinářka Lourdes Maldonado López, která psala o korupci v zemi a od roku 2019 se obávala o svůj život, byla v neděli zastřelena před svým domem v Tijuaně. Šest dní před Lópezinou smrtí byl před svým domem v Tijuaně zastřelen také Margarito Martínez. Jako fotoreportér zachycoval násilí ve městě zločinu. Týden před Martínezovou smrtí byl ve Veracruzu ubodán redaktor José Luis Gamboa Arenas. Policie si stále není jistá, jestli jeho smrt souvisela s jeho reportážemi o organizovaném zločinu. Mexiko je pro novináře dlouhodobě jednou z nejnebezpečnějších zemí na světě. V posledních letech byly zavražděny desítky novinářů a několik tisíc dalších bylo obtěžováno, ohrožováno nebo napadeno.

O smutné bilanci jedné z pro novináře nejnebezpečnějších zemí světa se dočtete zde.

#2 S velkou nemocí přichází i velká zodpovědnost

Španělská národní policie v úterý rozbila pobočku nadnárodní zločinecké skupiny, která prodávala falešné covidpasy v celé Evropské unii. Podvodníci nabízeli jak negativní PCR testy, tak i potvrzení o očkování, kdy si zákazník mohl dokonce vybrat mezi dvěma nebo třemi dávkami. Za příplatek zadávali údaje o zákazníkovi do španělského Národního registru očkování. Podle úřadů do něj takto zadali zhruba 1600 osob, kterým nyní také hrozí trestní stíhání.

Neočkovat se je jedna věc, ale falšování úředních dokumentů je trestný čin, jak se dočtete na tomto odkazu.

#3 Těžká pilulka ke spolknutí pro překupníky drog

Dva bratři odsouzení za obchodování s drogami a praní špinavých peněz musí odevzdat svůj majetek v hodnotě 530 000 liber (přes 15,5 milionů korun). Arshid a Asif Khanovi použili peníze vydělané dovážením drog třídy A na nákup tří nemovitostí a pozemků v hrabství West Yorkshire, které poté přepsali na své příbuzné.

Že v některých případech ani rodina nepomůže se dočtete tady.

#4 A pašeráci nebudou mít co žrát!

USA a Nigérie minulý týden podepsaly dohodu o zastavení nelegálně obchodovaného kulturního bohatství ze západoafrického státu. Tato dohoda umožňuje Spojeným státům uvalit omezení na dovoz určitých typů nigerijského archeologického a etnologického materiálu a zavádí proces navracení obchodovaných předmětů, což by mělo snížit motivaci k rabování památek v Nigérii. Nelegální obchod se starožitnostmi je podle zprávy Standard Charter Bank z roku 2018 celosvětovým průmyslovým odvětvím v hodnotě několika miliard dolarů a jeho beneficienty nejsou jen milovníci umění z vyšších společenských kruhů, ale často i zločinecké a militantní skupiny, které získávají peníze prodejem ukradených artefaktů.

A co se z Nigérie nejčastěji odváží? Dozvíte se, pokud si přečtete tento článek.

Autor článku: Lukáš Nechvátal
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková