#zesvěta: Ruští vojáci znásilňují ukrajinské ženy. Zničené kulturní dědictví v Gaze

Ukrajinské ženy předložily novinářům svědectví o sexuálním násilí páchaném příslušníky ruských jednotek v Ukrajině. Finanční akční výbor bojující proti praní peněz se zaměří na Spojené arabské emiráty a na znepokojivá zjištění odhalená v rámci projektu Dubai Unlocked. Nová analýza webu Bellingcat popisuje, do jaké míry bylo zničeno vzácné kulturní dědictví v Gaze.

Finanční akční výbor (FATF), který bojuje proti praní peněz, chce prověřit zjištění OCCRP týkající se Spojených arabských emirátů (SAE). Finanční akční výbor vyřadil letos v únoru Spojené arabské emiráty ze seznamu zemí, jež nepřijaly odpovídající opatření proti praní špinavých peněz. Teď se však chce FATF na SAE znovu zaměřit a přezkoumat zjištění odhalená v rámci mezinárodního projektu investigativních novinářů Dubai Unlocked. Ten popisuje, že v Dubaji vlastní majetek odsouzení zločinci, mafiáni či osoby, na něž byly uvaleny sankce. Podle  žurnalistů zapojených do projektu navíc tamní realitní makléři při koupi nemovitostí nabádali klienty k platbě v hotovosti a nezjišťovali, odkud hotovost pochází, což je v rozporu se standardy FATF.

V reakci na fakta z projektu Dubai Unlocked Spojené arabské emiráty prostřednictvím velvyslanectví ve Velké Británii a Norsku uvedly, že „berou svou roli při ochraně integrity globálního finančního systému velmi vážně“. Právnička Maíra Martini z organizace Transparency International se ovšem pozastavuje nad tím, proč úřady v SAE nezakročily dříve, než reportéři zveřejnili svá odhalení. „Většina případů odhalených novináři vychází z údajů, které mají úřady v SAE k dispozici.“

Ukrajinské ženy přinášejí svědectví o tom, jak je znásilnily příslušníci ruských jednotek. Jejich příběhy přibližují novináři z webu Kyiv Independent, kteří se také rozhodli identifikovat viníky. „Jestli se mnou nechceš být, zavolám dvacet lidí a budeš se střídat s každým. Tak si vyber, buď budeš se mnou, nebo s nimi,“ řekl prý mladé ženě jeden z ruských vojáků. Kyiv Independent použil výpovědi znásilněných žen i svědectví vesničanů a dalších a podařilo se mu identifikovat velitele jednotek, v nichž pachatelé působili.

Reportéři upozorňují, že nedokáží určit míru rozsahu, v jakém je sexuální násilí používáno ruskými jednotkami v Ukrajině jako válečná zbraň. Psycholožka Natalia Potseluieva, jež pracuje s přeživšími, však popisuje, že hovořila s velkým množstvím obětí ve věku od 5 do 65 let. Mezi oběťmi sexuálního násilí páchaného ruskými vojáky jsou také muži.

Trasy, po nichž se pašují lidé do USA, začínají charterovými a komerčními lety. Odhaluje to nová investigace agentury Reuters. Rekordní počet lidí překračujících americké hranice je hlavním tématem listopadových prezidentských voleb v USA. Podle Reuters  přichází do USA stále více migrantů z celého světa. Nové trasy do Spojených států amerických vedou přes Střední Ameriku, kam takto létají například lidé z Indie.

Už před několika měsíci prý do Salvadoru začala létat letadla převážně s indickými občany, kteří s sebou měli jen batoh, přestože tvrdili, že jsou turisté a zemi navštěvují na několik týdnů. Americké úřady později zjistily, že téměř všichni pasažéři charterových letů, co vystoupili v San Salvadoru, následně ilegálně překročili hranice USA, uvedl americký úředník pro Reuters. Lidé platí za cesty převaděčům velmi vysoké částky zahrnující letenky do Střední Ameriky a poté jízdu autobusem a pobyt v hotelu na cestě k americko-mexické hranici.

Rus, který se pokusil zapálit Leninovo mauzoleum, byl odsouzen ke čtyřem rokům vězení. Sedmatřicetiletý Konstantin Starčukov minulý rok v červenci hodil na mauzoleum na moskevském Rudém náměstí zápalnou láhev. Ta však zasáhla zábranu a nezpůsobila na budově žádné škody. Starčukov uvedl, že to, co udělal, provedl v rámci „boje proti vlivu zednářství na ruskou společnost“.

Nová analýza odhalila zničené kulturní dědictví v Gaze. Web Bellingcat a jeho partneři z platformy Scripps News zjistili, že od začátku konfliktu Izraele s teroristickým hnutím Hamás v říjnu loňského roku došlo k poškození desítek míst náboženského a kulturního dědictví v Gaze. Analytici z Bellingcat použili satelitní snímky, videa i fotografie, aby identifikovali zničená místa, jež zahrnují významné archeologické památky staré tisíce let, mešity nebo hřbitovy. Jejich zjištění teď doplňují výzkum prováděný institucí UNESCO a dalšími organizacemi s cílem předběžně vyhodnotit škody způsobené na kulturních památkách v Gaze. Posouzení situace přímo na místě zatím není možné kvůli probíhajícímu konfliktu.

Neznámí útočníci brutálně zavraždili pákistánského novináře Chalíla Džibrána. Ten se v posledních dvou letech věnoval nárůstu ozbrojování a terorismu v zemi. Jde o už sedmého pracovníka médií, který byl letos v Pákistánu zabit.

Džibrán a jeho tři přátelé se vraceli domů ze společné večeře ve městě na severozápadě Pákistánu, když bylo jejich auto přepadeno. Dva ozbrojení muži vytáhli novináře z auta a jeho třem přátelům řekli, aby vystoupili a vysvětlili jim, že oni nejsou jejich cílem. Na novináře následně vypálili 19 ran. Džibrán byl už dříve údajně vystaven četným výhrůžkám kvůli své práci. Pákistánský právní expert Usáma Malik řekl OCCRP, že novináři v zemi čelí zastrašování, obtěžování a nepřiměřenému trestnímu i občanskoprávnímu stíhání ze strany nestátních subjektů i státních institucí.

 

Autorka textu: Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní fotografie: investigace.cz