#zesvěta: Nepolapitelný drogový boss a guru šifrované komunikace polapen

Zatímco do zdejších končin přichází sychravé podzimní počasí, v Austrálii, kam se možná vrátí její nejhledanější zločinec, se první jarní květy otáčejí za teplým sluncem. Zato v Afghánistánu patří rozkvetlá maková pole už k minulosti, Tálibán totiž bojuje proti produkci opia. Proti komu bojují britské firmy, těžko říct, každopádně se přiznaly k porušování sankcí vůči Rusku. A když je někdo chabrus na nohy, nedojde ani k vězeňské bráně, jako jeden diamantový a důlní magnát, který měl skončit za mřížemi. Je pátek a s ním i #zesvěta organizovaného zločinu.


Tento text si můžete poslechnout i v audioverzi.  Audioverze článků z oblíbené rubriky #zesvěta odebírejte zde.

#1 Drogový boss a guru šifrované komunikace dopaden

Hakan Ayik, nechvalně známý obchodník s drogami, který kromě toho po celém světě zpopularizoval užívání některých značek šifrovaných telefonů, byl minulý týden zatčen během série dramatických razií v Turecku. Ayik byl v komunitě zločinců považován za gurua šifrovaných telefonů a komunikací. Leč i mistr tesař se někdy utne, což dnes už dobře ví i guru Hakan, neboť jedna ze značek, které doporučoval, nesla jméno Anom. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ji neprovozovala americká FBI. Zatčení zločince ale provedla turecká policie. Zdá se, že země půlměsíce, známá jako vyhlášený bezpečný přístav pro překupníky drog, přestává být jejich útočištěm. Ayik přitom patří mezi nejhledanější osoby Austrálie a byl na útěku od té doby, co jej před několika lety australská policie spojila s dodávkou heroinu, jehož hodnota dosáhla v přepočtu více než 1,1 miliardy korun. Od té doby žil Ayik poklidným životem v Turecku, odkud šéfoval svému kartelu. Jenže, když už jsme u těch přísloví, i v tomto případě platí: včera není dnes!

Podrobnosti o kauze přináší 404 Media.

#2 Na vás se vztahují sankce? Ups

Více než stovka britských firem se přiznala k porušování sankcí vůči Rusku. Společnosti tato fakta často dobrovolně zveřejňují v naději, že se jim dostane shovívavosti a sníží se případný postih ze strany příslušných orgánů. Zprávu o nedodržování sankcí si prostřednictvím žádosti na základě zákona o přístupu k informacím vyžádala právnická firma, jejíž zaměstnankyně vysvětlila, že dodržování sankcí ohledně Ruska je velmi komplikované. Společnosti s vazbami na sankcionované entity totiž často a velmi dobře ukrývají své konečné majitele – třeba skrze offshory – a může se tak snadno stát, že firma sankce poruší nevědomky. Na sankční listině Spojeného království se nachází 1 637 osob a 236 společností.

Informaci lze najít ve Financial Times.

https://www.investigace.cz/obchazeni-sankci-mocovina/

#3 Benny Steinmetz nepůjde do nevyhovující věznice

Kyperský Nejvyšší soud rozhodl o nevydání Bennyho Steinmetze do Rumunska, protože hrozí, že by po tamním uvěznění čelil nehumánnímu zacházení. Steinmetz byl v Rumunsku odsouzen v nepřítomnosti k pěti letům odnětí svobody za vybudování organizované zločinecké skupiny. Budovatel zbohatl na obchodování s drahokamy a na těžbě. Podle rozsudku se měl spolčit s rumunským princem Paulem Philippem a díky úplatkům získat pozemky, které rumunská královská rodina nabyla v nelegální restituci, čímž měl připravit rumunský stát v přepočtu o více než 3,3 miliardy korun. Podle slov jeho právníka trpí Steinmetz závažnými bolestmi zad, jež ovlivňují klientovu schopnost chůze. Ačkoli rumunské úřady tvrdí, že jejich věznice splňují veškeré parametry evropské Úmluvy o ochraně lidských práv, kyperský soud si to zjevně nemyslí. Otázkou přitom zůstává, zda stejná rétorika bude platit i v jiném případu korupce, tentokrát u švýcarského soudu. Steinmetz byl v zemi ementálu odsouzen za zfalšování dokumentů při koupi práv na těžbu železa v Guinei, kde měl zosnovat „korupční dohodu“ a během pěti let vyplatit skrze manželku bývalého prezidenta Guineje miliony na úplatcích za lukrativní práva k této těžbě.

Více si můžete přečíst v článku OCCRP.

#4 Tálibán likviduje afghánský nejdůležitější vývozní artikl

Afghánistán býval největším pěstitelem máku setého na světě. Překrásná pole jako z Monetových obrazů, jejichž květy ovšem do podoby černých kuliček z babiččiných buchet většinou nedozrály, jsou minulostí. A tím pádem i opium nutné k výrobě heroinu, který pak putoval na trhy v Evropě a Asii. Tálibán pěstování máku totiž v dubnu loňského roku zakázal, a to v rámci boje proti drogám. Během loňského roku tak klesla tamní produkce máku o 95 %, což se samozřejmě odrazilo i na množství vyrobeného opia z loňských 6 200 tun na současných 333 tun. Pro lepší představivost lze použít příměr v podobě velryb. Byť Afghánistán nemá moře, loni na svých polích ulovili skoro 42 samic tohoto savce z řádu kytovců, kdežto letos pouhé dvě a kus ocasu třetí.

Další informace naleznete v článku Deutsche Welle.

 

Autorka textu: Zuzana Šotová
Autor úvodní fotografie: investigace.cz