#zesvěta: Agent CIA jako pojistka dějiště Světového poháru FIFA

Dnešní #zesvěta (nejen) organizovaného zločinu se zase točí kolem drog – jedni je vozí v akváriích z Británie, jiní rovnou po tunách z Jižní Ameriky. A jak si lépe pojistit roli organizátora Světového poháru ve fotbale, než najmout bývalého tajného agenta, aby pro vás špehoval konkurenci? Nijak, je to ideální řešení. 

#1 Fotbalový špion

Katarská vláda zaměstnávala bývalého agenta americké CIA, aby špehoval představitele fotbalové organizace FIFA. Na základě dokumentů, emailů, smluv a rozhovoru s agentovým bývalým kolegou se zjištěními přišla agentura Associated Press. Malý arabský stát si sledováním a odposloucháváním konkurenčních pořadatelů a důležitých představitelů FIFA, kteří o pořadatelských zemích rozhodovali v minulých ročnících, snažil pojistit vítězství v místě dějiště FIFA Světového poháru 2022 a následně jej udržet. Hostování nejdůležitějšího fotbalového turnaje je prestižní záležitostí a Katar, který patří mezi jednu z nejbohatších zemí světa, tak má příležitost se předvést v tom nejlepším světě. Katar byl v roli organizátora totiž kritizován, protože se jedná o zemi, která má přinejmenším laxní přístup k lidským právům. Zároveň případ ukazuje na problém odcházení bývalých amerických agentů do lukrativních pozic ve vládách mnohdy autoritářských států. 

#2 Dědečku, vyprávěj mi tu o tom jak jsi pašoval drogy v akvárku

Trojice penzistů z britského Kentu se rozhodla si na důchod trochu přilepšit. Netušili ovšem, že když se v místní hospodě domlouvali, jak “budou ve vatě”, zachytila rozhovor Národní protizločinecká agentura (NCA). Pak už jen stačilo počkat, až penzisté svůj čin provedou – tedy až naloží 55 kilo tvrdých drog do stěhovacího auta plného akvárií a pokusí se náklad dovézt do Holandska. Heroin, kokain a extáze měly hodnotu více než 135 milionů korun.

Více zde.

Drogy i jejich účinnost jsou na vzestupu

#3 A zase ‘Ndrangheta

Italští policisté během minulého týdne pozatýkali více než sto osob podezřelých ze spolčování se s nejmocnější italskou mafií ‘Ndrangheta. Zátah se soustředil na členy klanu Molé, jednoho z nejstarších z více než 150 klanů, které tuto mafii tvoří. V centru vyšetřování byla podle policie více než tuna kokainu, který do přístavu Gioia Tauro – domovského města klanu Molé – připlul z Jižní Ameriky. Další obvinění ale čítají všechno možné, od spolčování se s mafií a vydírání, přes obchod se zbraněmi a drogami, až po daňové úniky. 

Více zde.

#4 Konec extremismu na internetu

Europol společně s dalšími evropskými organizacemi během posledního týdne v říjnu označil 50 webových stránek, které měly šířit “teroristickou propagandu a propagovat násilnou ideologii džihádu”. Následně evropská policie webovky nahlásila příslušným poskytovatelům online služeb, kteří obsah stránek revidovali a 21 z nich zrušili. Vlastní webové stránky k šíření vlivu a ideologie používají teroristické organizace běžně, mainstreamové sociální sítě jsou totiž čím dál přísnější v kontrole a mazání problematického obsahu.  

Více zde.

Autorka textu: Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková