#zesvěta 42

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout. Přehled zpráv najdete pod videem.

#1 Obchod s divočinou v Mexiku

V Mexiku roste počet zabavených pašovaných divokých zvířat. Za rok 2020 místní policie během pouhých tří operací zabavila 33 000 zvířat. Pro porovnání o rok dříve bylo zabavených zvířat jen 5000. Vzrůstá ale i počet malých zásahů proti překupníkům, například na konci listopadu policie zadržela muže na skútru, který vezl aligátora a hroznýše, nebo jiného muže v metru, který si s sebou v několika krabicích převážel vlastní malý nelegální zvěřinec čítající například africké ježky bělobřiché, holandské králíky nebo činčily. Policie také pátrá po ženě, která při nakupování v rušném obchodním centru venčila své mládě tygra bengálského.

Více zde.

#2 Svatý soudce

Papež František oznámil, že prohlásí mladého soudce zabitého mafií v roce 1990 za blahoslaveného. Rosario Livatino, kterému se kvůli jeho mladickému vzezření přezdívalo “soudce chlapec”, vedl mnoho vyšetřování proti italské mafii v době, kdy spolu sicilské klany válčily. Vraždu si kvůli jeho neústupnosti objednali šéfové jihosicilské mafie la Stidda, neboli Hvězda. Když 21. září 1990 projížděl kolem sicilského města Agrigento, srazilo ho jiné auto a donutilo ho tak zastavit. Livatino se sice pokusil utéct do polí, čtyři zabijáci ho ale dohonili a zastřelili. Tehdejší papež Jan Pavel II. popsal Livantina jako “mučedníka spravedlnosti a víry”. Současný papež František prohlásil, že Livantino byl zabit pro jeho víru a přirovnal jeho vraždu ke zločinu z nenávisti proti církvi. Prohlásil tak jeho smrt za mučednickou, díky čemuž může být Livantino blahořečen. Blahoslavení je v katolické církvi druhým stupněm svatořečení ze tří a aby člověk mohl být prohlášen za blahoslaveného, musí mu být buď doložen zázrak, nebo uznána mučednická smrt.

Více zde

#3 Zlatý voči

Dubaj je jedním z největších a nejrychleji rostoucích trhů se zlatem na světě. A důležitost zlata se v posledních letech jedině zvyšuje, Dubaji totiž dochází ropa. Jenže Spojené arabské emiráty nemají žádné zásoby zlata, zlata, které by mohly těžit, a tak jej musí dovážet. Ohledně jeho dovozu i vývozu ze země mají Emiráty velmi volné zákony, což nahrává nejen organizovanému zločinu a praní špinavých peněz, ale taky dovozu zlata ze zón, kde probíhají ozbrojené konflikty, včetně takzvaného krvavého zlata z Afriky a Jižní Ameriky. Státy i různé organizace na Dubaj už několik let tlačí, ať s tímto problémem něco udělala, zatím se ale nic neděje.

Více zde.

A že problémy zmíněné v předchozí zprávě jsou opravdu aktuální dokazuje i zpráva ze začátku tohoto týdne. Jihoafrická policie zabavila 73,5 kilo zlata v hodnotě v přepočtu téměř 90 milionů korun. Spolu s ním byli zadrženi také tři lidé, kteří se zlaté cihličky snažili propašovat ve svém příručním zavazadle z Madagaskaru přes Jihoafrickou republiku a Etiopii právě do Dubaje.

Více zde.

Zlaté písky Dubaje neztrácí svůj lesk

#4 Nárůst nájemných vražd novinářů

Za rok 2020 bylo po celém světě zavražděno 50 novinářů. Co je ale na zjištění organizace Reporters Without Borders nejvíce alarmující je fakt, že se jednalo převážně o úmrtí mimo válečné zóny, a tedy úkladné vraždy. Nejohroženější jsou novináři, kteří se zabávají organizovaným zločinem, korupcí nebo ničením životního prostředí. Nejhůře se v žebříčku stojí Mexiko a Irák. 

Více zde.

#5 Made in Lebanon

Egyptští policisté zastavili dodávku drog mířící do Libye. V přepravním kontejneru, který se po cestě zastavil v přístavu Said, našli asi osm milionů pilulek Captagonu, nabuzující drogy, které je velmi oblíbená právě v arabských zemích, a téměř devět tun hašiše. Dodávka pocházela z Libanonu, na kartonových krabicích s drogami byly dokonce štítky “Made in Lebanon”. 

Více zde.

#6 Vakcína a podvodníci

Pomalá distribuce vakcíny proti koronaviru přispívá k rozkvětu černého trhu a nabídek nejrůznějších podvrhů jak v USA tak v Evropě. Podvodníci nabízejí možnost si zaplatit umístění na čekací listině, nebo posun na dřívější termín očkování. Pokud někdo chce za přístup k vakcíně peníze, měla by se lidem v hlavě automaticky rozblikat varovná kontrolka. Vakcíny se mohou stát výnosným byznysem pro organizovaný zločin. 

Více zde.

Autoři shrnutí: Lukáš Nechvátal, Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková