Ivan golunov investigace.cz

Vyšetřovací výbor Ruské federace zaslal koncem prosince ruskému novináři Ivanu Golunovovi oficiální dopis, v němž ho informoval o obžalobě policistů, kteří se měli podílet na jeho nelegálním zadržení. Vloni v červnu byl korespondent nezávislého serveru Meduza zatčen za údajné přechovávání drog. Hrozilo mu až dvacet let vězení. Ukázalo se však, že důvod obvinění byl smyšlený a Golunov byl na nátlak veřejnosti propuštěn z vazby. Ruský investigativní novinář tento dopis 13. ledna zveřejnil na svém facebookovém účtu.

Ivan Golunov se začátkem letošního roku ocitl v absurdní situaci. Půl roku poté, co ho ruské úřady obvinily z přechovávání a prodeje drog, mu přišel oficiální dopis z Vyšetřovacího výboru Ruské federace (tamější obdoba českého Nejvyššího státního zastupitelství), jenž ho zmiňoval nikoliv jako obžalovaného, ale naopak jako oběť zločinu.

Shoda okolností

Podle ruských vyšetřovatelů se měli policisté, kteří Golunova vloni nezákonně zadrželi v centru Moskvy, dopustit zločinu překročení pravomoci veřejného činitele, přičemž mu měli „způsobit těžké následky“. V hlavičce zmíněného dopisu Vyšetřovacího výboru figuruje datum 18. prosince 2019 – zvláštní shodou okolností šlo o den před tradiční tiskovou konferencí ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Zdá se, že Golunovův případ zrcadlí to, co je typické pro naše bezpečnostní složky, něco, s čím se setkal asi každý z nás – absolutní beztrestnost a princip, že ‚své lidi nezradíme‘,“ zmínila během tiskové konference novinářka Interfaxu Ksenija Golovanova. Putin jí odpověděl, že v souvislosti s kauzou Golunov ruské ministerstvo vnitra propustilo pět zaměstnanců. Na dotaz dalšího novináře, zda prezident ví, kdo si obvinění Golunova objednal, Putin jen poznamenal, že takovou informací nedisponuje.

Těžké následky

„Použití násilí – to ano, nezákonné použití donucovacích prostředků – to ano, ale ‚těžké následky‘? Vyšetřovatelé si asi museli lámat hlavu: ‚A na základě čeho zahájíme nové trestní řízení?‘ ‚Co třeba kvůli těžkým následkům, vždyť přece propustili dva generály!‘“ glosoval na svém facebookovém účtu dopis ruských vyšetřovatelů Golunov, jehož kauza stála již v létě pozici dva vysoce postavené policisty v hodnosti generálů – ředitele Úřadu pro vnitřní záležitosti Západního administrativního okruhu Moskvy Andreje Pučkova a ředitele protidrogového úřadu Ministerstva vnitra pro Moskvu Jurije Děvjatkina.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10215689287966953&id=1285008340

Facebookový profil Ivana Golunova. Zdroj: www.facebook.com

Ivan Golunov je ruský investigativní novinář. Dne 6. června 2019 byl zatčen v centru Moskvy na základě obvinění z prodeje a přechovávání drog, hrozilo mu až 20 let vězení.

Poté, co vyšlo najevo, že mu policisté drogy podstrčili, propukl obří skandál. Tisíce lidí vyšly demonstrovat do ulic, novináře bezprecedentně podpořila prokremelská média i vysoce postavení činitelé včetně Putina. Za podivným zatknutím Ivana Golunova z portálu Meduza.io podle jeho kolegů měli stát dva důstojníci ruské tajné služby FSB, Alexej Dorofejev a Marat Medojev.

Prázdniny ruského špiona v Bratislavě

Golunov byl vloni v červnu po šesti dnech ve vazbě propuštěn na svobodu, od té doby na jeho bezpečnost dohlíží státem přidělená ochranka. Začátkem září poskytl Ivan Golunov investigaci.cz exkluzivní rozhovor, v němž popisoval absurditu svého zadržení, nečekanou vlnu solidarity i ztrátu soukromí kvůli všudypřítomné ochrance.

Ivan Golunov: K normálnímu životu se ještě musím vrátit

Autor: Jakub Šimák
Autorka úvodní fotografie: Eva Kubániová