Vymahači dluhů objevili novou zlatou žílu: výživné. Oč se jedná, lze nejlépe vysvětlit na konkrétním příkladu. Pro dceru Petry Dancové vymohl exekutor skoro 32 tisíc korun. Na její účet ale přišlo jenom něco přes 7 tisíc, o zbytek vymožených peněz se podělili vymahači – advokát z nich dostal více než 2 tisíce korun a exekutor přes 22 tisíc korun.
Petra Dancová je klientkou projektu VašeVýživné.cz, který slibuje „bezplatnou cestu rodičů ke spravedlnosti“. Provozuje ho Asociace neúplných rodin bratrů Petra a Filipa Sýkory. Ta spolupracuje s rokycanským advokátem Pavlem Truxou a dvěma pražskými exekutory, nechvalně proslulým Jurajem Podkonickým a Zuzanou Sobíškovou. Momentálně vymáhají výživné pro čtyři a půl tisíce dětí. A očekává se, že zájem o exekuce stoupne. Od července totiž začne platit zákon o náhradním výživném a podmínka, aby jej platil stát, spočívá v tom, že rodič předtím využije „všech zákonných možností“ – včetně podání návrhu na exekuci.
Ať nelituji
Čtyřicátnice Petra Dancová už přestala počítat s tím, že by někdy dostala od bývalého manžela alimenty na dceru a syna. Když se před lety rozváděli, nepracoval, matka také věděla, že nadělal spoustu dluhů. „Miloval nákupy, chtěl drahé kolo, luxusní ledničku, nové typy telefonů, všechno pořizoval na splátky,“ vypráví dnes Dancová v kanceláři neziskové organizace Člověk v tísni. „Děti ho po rozvodu vůbec nezajímaly, nevěděla jsem, kde je a co dělá.“
S druhým manželem se její život zamotal ještě víc, narodily se jí další dvě dcery a k nedostatku peněz přibyly partnerovy problémy s drogami a domácí násilí.
Při jedné z návštěv na úřadu práce v Litomyšli, kam chodila kvůli dávkám, si ale všimla letáku „VašeVýživné.cz – bezplatná cesta rodičů ke spravedlnosti“. Leták ji oslovil. „Rozhodla jsem se do toho vstoupit. Sama od sebe bych se už o vymáhání výživného nezajímala, žila jsem v domnění, že z otce stejně nic nedostanu. Navíc jsem byla pohlcena problémy z aktuálního vztahu,“ vzpomíná Dancová. „Ale když jsem viděla ten leták na úřadu práce, pomyslela jsem si – to bude seriózní firma, když to mají vyvěšené tady, na úřadě, kde by měli pomáhat lidem v těžké situaci – a řekla jsem si, tak to zkusím, ať nelituji, že jsem neudělala vše pro to, abych peníze vymohla.“
Spojila se telefonicky s kanceláří VašeVýživné.cz, poslala jim všechny dokumenty a podepsala „smlouvu o poskytování právních služeb“ s rokycanským advokátem Pavlem Truxou. Tehdy se psal rok 2017 a starším dětem Petry Dancové bylo 14 a 11 let. Skoro dva roky se nic nedělo, teprve v průběhu let 2019 a 2020 matce přišlo na účet pět plateb od exekutora Juraje Podkonického – od 421 do 3 474,60 korun, vždy násobeno dvěma za dvě děti.
Absolventka střední ekonomické školy Dancová vystřídala různé práce (dělala asistentku v kanceláři právníka, finančního poradce či prodavačku) a byla ráda, že konečně dostává alespoň něco. Na účet jí sice nechodilo ani běžné výživné (to soud stanovil na 2 tisíce korun na každé dítě měsíčně), natož něco navíc z celkového dluhu nezaplacených alimentů, říkala si však, že exekutor asi od jejího exmanžela víc získat nedokáže.
Že dokáže, zjistila až s pomocí Člověka v tísni. Když se v roce 2019 přestěhovala z Litomyšle zpátky do rodných Klatov, řešila problém s bydlením, což ji přivedlo do kanceláře zmíněné neziskové organizace. Tady se vymahačům podívali „do kuchyně“ a pomohli Dancové požádat exekutora Podkonického o vyúčtování. A když přišlo, čísla v něm ji překvapila.
Je to šmejdské
Ukázalo se, že exekutor Podkonický vymohl více než čtyřikrát tolik, než Petře Dancové poslal na účet. Jak už bylo popsáno v úvodu, z vyúčtování k březnu 2020 vyplynulo, že z 31 874 korun vymožených na výživném pro dceru dostala Petra Dancová jenom 7 395,40 korun, o zbytek peněz se podělili advokát Pavel Truxa (dostal 2 166,80 korun) a exekutor Juraj Podkonický (nechal si 22 311,80 korun). V podstatě stejná čísla s korunovými rozdíly stála také ve vyúčtování, jež se týkalo vymáhání výživného pro syna.
Pomozte nám přinášet víc kauz, jako je tahle.
Přidejte se do klubu neprůstřelných a podporujte pravidelně investigativní žurnalistiku.