Volby v síti: Tři párky v rohlíku za čtyřicet tisíc

Dnes začínáme další sérii článků o volbách, tentokrát těch prezidentských. Budeme se věnovat aktuálním útratám kandidátů za jejich prezentaci v klání o nejvyšší státní funkci. Prázdniny sice vrcholí, avšak na sociálních sítích se již prezidentská kampaň rozjíždí naplno. Její horkou fázi lze podle všeho očekávat až na podzim, a hlavně v zimě, ale už teď můžeme vidět, jak jednotliví kandidáti investují do své propagace a jaké zatím volí strategie. 

Z dat společností Meta (Facebook a Instagram) vyplývá, že za posledních 90 dnů (24. 4. – 22. 7. 2022) zde nejvíce utrácel tým Andreje Babiše, který ovšem stále svou kandidaturu oficiálně neoznámil. Od konce dubna za svoji kampaň utratil již něco přes 760 000 korun.

ÚčetÚtrata v daném obdobíPočet reklam
Andrej Babiš767 802104
Tomáš Březina750 41150
Generál Pavel558 490495
Danuše Nerudová437 40142
Karel Janeček115 15627
Středula náš prezident33 55141
Tomáš Zima31 479191
Pavel Fischer30 19711

Útraty prezidentských kandidátů na Facebooku a Instagramu v období 24. 4. až 22. 7. 2022

Nejdražším inzerátem týmu bývalého premiéra byla v tomto období videoreklama s „odvážným důchodcem Václavem“, u něhož se vzápětí ukázalo, že je dlouhodobý podporovatel ANO. Podle dat Facebook Ad Library reklama stála kolem 95 000 korun.

Babišův tým také investoval do propagace instagramového účtu Andreje Babiše a volil prezentaci Babiše jako lidového politika. Reklama propagující jeho instagramový účet prostřednictvím informace, že expremiér snědl tři párky v rohlíku, ho například stála kolem 40 000 korun a viděly ji převážně ženy ve věku 18 až 24 let.

Samotná kampaň zřejmě svého cíle dosáhla, protože Babišův instagramový účet má nyní přes 40 000 sledujících a patří mezi úspěšné osobní účty domácích politiků, i když jej zatím poráží jak účet současného premiéra Petra Fialy, tak i vicepremiérů Ivana Bartoše a Víta Rakušana. Nutno ovšem dodat, že IG účet Andreje Babiše se dostal na přední pozice během tří měsíců a jeho růst stále trvá.

Přehled nejúspěšnějších českých politiků a prezidentských kandidátů na Instagramu

Kromě Instagramu a propagace setkání s Andrejem Babiše investovali tvůrci jeho kampaně do šíření aplikace Pojď do mě, určené pro chytré telefony. Aplikace je dostupná jak pro Android, tak iPhone, a v tuto chvíli nabízí možnost položit bývalému premiérovi videootázku.

Podle údajů serveru Google Play si ji stáhlo něco mezi desetitisíci až sto tisíci uživateli. Nicméně přibližně polovina lidí si nainstalovanou aplikaci na Androidu během sedmi dnů zase smaže.

Na pomyslném druhém místě útrat není prozatím největší Babišův konkurent Petr Pavel, nýbrž veřejnosti stále málo známý podnikatel Tomáš Březina. Předvolební výzkum přitom hodnotí jeho šance jako velmi nízké, avšak jeho útrata za poslední tři měsíce činí 750 000 korun a blíží se Babišovým výdajům. Ve svých placených postech se především snaží přivést pozornost ke své webové stránce a programu.

Teprve třetí příčka patří Petru Pavlovi, kterého průzkumy i sázkové kanceláře naopak vidí jako Babišova největšího konkurenta. Generál ve výslužbě utratil v posledních 90 dnech za reklamu na Facebooku a Instagramu více než 550 000 korun. Už podle počtu reklam v daném období je vidět, že tým Petra Pavla sází na velké množství reklamních sestav, jež cílí na specifické skupiny. Zatímco tým Andreje Babiš za 90 dnů spustil reklamních sestav něco málo přes sto, tým generála Pavla jich rozjel skoro pět set.

Čtvrtou nejvíce utrácející kandidátkou na Facebooku a Instagramu je Danuše Nerudová s více než 400 000 korunami. Největší část jejího reklamního rozpočtu šla na samotné oznámení kampaně, za což utratila polovinu svého dosavadního rozpočtu.

Prezidentská kampaň je teprve na začátku a někteří kandidáti se stále ještě oficiálně nevyjádřili, zda se o funkci budou opravdu ucházet. Navíc se do celkového limitu 40 milionů (respektive 50 i s druhým kolem) počítají jen útraty za období od vyhlášení voleb, tedy od 27. 6. 2022. Přesto se zdá, že útraty za kampaň na sociálních sítích budou hrát značnou roli, a to včetně nákladů na její přípravu a zacílení. Jak se bude klání dále vyvíjet na Facebooku i Instagramu, uvidíme v dalším dílu našeho seriálu koncem srpna.

Autor textu: Josef Šlerka

Autor úvodní koláže: Josef Šlerka