Vladimir Kolokolcev je současný ruský ministr vnitra. Právě on má na starosti rozdávání ruských pasů ukrajinským občanům na Ruskem okupovaných územích a také urychlené udělování občanství Vágnerovým žoldákům ze středoasijských zemí. „Od roku 2019 získal ruské občanství více než milion lidí,“ řekl Kolokolcev pro tiskovou agenturu Tass. Kolokolcevův resort je zodpovědný i za pravidelná potlačování protirežimních protestů.

Podle daňového přiznání si ministr vnitra za více než deset let svého působení ve státních službách nepořídil jedinou novou nemovitost. Novináři investigativního portálu Projekt nicméně zjistili, že ministrovu synovi Alexandrovi a dalším vzdálenějším příbuzným v průběhu těchto let přibývaly pozemky a domy, které si podle svých oficiálních příjmů sami nemohli dovolit.

Napojení na Česko získal Kolokolcev poté, co se jeho syn Alexander, podnikatel a developer, oženil s Kristinou Ozimkovou, dcerou dalšího ruského byznysmena Romana Ozimkova. Podle zdroje portálu Sobesednik prožila ministrova snacha a populární blogerka Kristina dětství v České republice. Kontakt se svou „druhou“ vlastí dodnes udržuje a na svých sociálních sítích pravidelně sdílí fotografie z Prahy.

Volutová, Praha. Foto: investigace.cz

S vyženěnou rodinou se v mnohém shodují i profesní zájmy Kolokolceva mladšího – jeho tchán, Kristinin otec, je developer a partner v síti stavebních a průmyslových společností Tashir Group, jež v roce 2020 vykázala obrat přes 70 miliard korun. Kristina ve společnosti figuruje jako spolumajitelka a její oficiální tvář.

Byznysové kořeny mají v Česku i její rodiče Roman a Oksana Ozimkovovi, kteří jsou od roku 1994 spolumajiteli české společnosti Radlice, s. r. o. Firma má sídlo v obytném domě na sídlišti v pražských Stodůlkách. Majiteli bytu jsou podle českého rejstříku manželé Kručininovi, přátelé manželů Ozimkových. Na seznamu obyvatel domu jsou ovšem uvedení všichni – jak Kručininovi, tak Ozimkovi.

Aktuální informace o zařazení osoby na mezinárodní sankční seznamy a do databází politicky exponovaných osob najdete zde.

Autorka textu: Kristina Vejnbender
Zdroj úvodní fotografie: kremlin.ru

Medailonek vznikl v rámci projektu KremRule, jehož cílem je zpřehlednit a katalogizovat majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Pokud se chcete podílet na dalším mapování majetku ruských oligarchů v Čechách, podpořte nás. Jakákoliv částka nám velmi pomůže. Děkujeme.