Srbská soudkyně žaluje novináře z investigativního média KRIK

Soudkyně odvolacího soudu v Bělehradě Dušanka Đorđević podala dvě žaloby na novináře z investigativní sítě KRIK kvůli jejich databázi „Judge the Judges”. V té žurnalisté zmapovali stav srbského soudnictví. Đorđević podala žaloby spolu s manželem za údajné porušení práva na soukromí. Požaduje finanční odškodnění, dvouletý zákaz činnosti, ale také desetiměsíční trest odnětí svobody.

Soudkyně Dušanka Đorđević a její manžel, právník Aleksandar Đorđević, podali občanskoprávní a trestní žalobu na novinářku Bojanu Pavlović a šéfredaktora Stevana Dojčinoviće. Požadují náhradu škody ve výši 760 tisíc srbských dinárů (přes 160 tisíc korun) a odsouzení obou novinářů k deseti měsícům vězení a dvouletému zákazu výkonu povolání.

Žaloba na novináře

Žaloby byly podány kvůli profilu soudkyně zveřejněnému v databázi „Judge the Judges“ (Soud nad soudci). Tu reportéři z KRIK spustili na konci roku 2020 s cílem zvýšit transparentnost soudnictví v Srbsku. Databáze měla informovat občany o práci justice, vycházela z veřejně dostupných informací a podle KRIK v ní nebylo zveřejněno nic, co by mohlo jakkoliv ohrozit bezpečnost soudců.

Přesto soudkyně Đorđević v obou žalobách tvrdí, že novináři porušili její soukromí tím, že zveřejnili její jméno a funkci u bělehradského odvolacího soudu a také informace o nemovitostech, jež vlastní se svým manželem. Zároveň tvrdí,  že ji novináři z KRIK vystavili nebezpečí a zločincům prozrazují, kde ji najít. Obvinění podle žaloby vyzývají k veřejnému lynčování soudců, kteří „denně bojují za odstranění příslušníků organizovaného zločinu z naší společnosti“. Zároveň prý dělají novináři ze soudců i jejich rodin terč a usnadňují zločincům jejich identifikaci.

Podle Đorđević redaktoři KRIK pracují „pod rouškou ušlechtilého cíle boje proti zločinu“ v „neregistrovaném“ médiu. Portál je ale registrován v souladu se srbskými zákony.

Právo psát o těch, kdo jsou u moci

Redakce KRIK považuje výše popsané žaloby za bezprecedentní nátlak na média a pokus zabránit novinářům v nezávislém informování o práci soudců i jejich bezúhonnosti.

„Je to zatím asi největší tlak na KRIK, avšak tyto žaloby také nepřímo ohrožují všechna ostatní média v Srbsku. Žaluje nás vysoce postavená soudkyně, která tvrdí, že jsme neměli zveřejnit ani její jméno, takže jsme nyní v pozici, kdy obhajujeme nejen naši práci, ale i zákonné právo novinářů psát o těch, kdo jsou u moci,“ vyjádřil se Stevan Dojčinović, šéfredaktor KRIK.

Podle něj si lidé musí uvědomit, že podobné procesy budou rozhodovat o tom, zda se novináři v Srbsku budou smět o soudcích vůbec zmiňovat či kritizovat a analyzovat jejich práci. „Tyto procesy vnímáme jako přímé potlačování svobody médií, protože sledování práce a majetku státních úředníků je jedním ze základních novinářských úkolů.“

Majetky soudkyně a jejího manžela

V profilu soudkyně Dušanky Đorđević v databázi KRIK jsou uvedeny podrobnosti o jejím kariérním vzestupu v justici, klíčové soudní případy o nichž rozhodovala, a také informace o nemovitostech vlastněných spolu s jejím manželem. Jde o pět bytů, dvě garáže, obchodní prostory v Bělehradě a pozemky u městečka Bajina Bašta v západním Srbsku. KRIK nezveřejnil přesnou adresu žádné z těchto nemovitostí.

Před publikováním jejího profilu v databázi se novináři z KRIK spojili se soudkyní a dali jí možnost reagovat a vysvětlit, jak ona a její manžel získali svůj majetek. Đorđević odmítla cokoliv komentovat a v písemné odpovědi uvedla, že novináři nemají právo se tímto tématem zabývat a že tím páchají trestný čin.

Svatba soudkyně a advokáta

Dušanka Đorđević se v roce 2005 stala soudkyní čtvrtého městského soudu v Bělehradě. Působila také jako mluvčí tohoto soudu a komunikace s médií patřila k její každodenní práci. V roce 2010 byla povýšena na soudkyni Vyššího soudu v Bělehradě.

Ve stejném roce se Đorđević objevila v médiích, vzala si totiž za muže právníka, který zastupoval muže obžalovaného v případu, jenž měla soudit. Její manžel Aleksandar Đorđević v té době obhajoval mladíka obviněného ze zabití policisty při autonehodě a z následného útěku. Soudkyně a advokát měli svatbu asi deset dní před zahájením procesu.

Đorđević požádala o to, aby byla vyloučena z projednávání věci, čemuž bylo vyhověno. Rodina zemřelého a jejich advokát však tvrdili, že soudkyně případ záměrně zdržovala a v době, kdy soudní jednání nařizovala, již věděla, že se provdá za advokáta Đorđeviće, ale neinformovala je o tom.

Právník Aleksandar Đorđević je vlastníkem několika společností zabývajících se vymáháním pohledávek. Kromě toho byl srbskou vládou od července 2013 do května 2014 jmenován členem dozorčí rady „Výzkumného a vývojového institutu Kirila Saviće“. V posledních letech se rovněž angažoval v Rozvojovém fondu řízeném Správou státní pokladny srbského ministerstva financí.

Osvobození

Dušanka Đorđević se v roce 2020 stala soudkyní Odvolacího soudu v Bělehradě ve zvláštním oddělení určeném pro organizovaný zločin. Byla členkou komise, která zprostila viny muže obžalovaného z vraždy novináře Slavka Ćuruvije. Zasedala i v senátu, jenž zrušil rozsudek nad bývalým starostou Gročky (předměstí Bělehradu) Dragoljubem Simonovićem za zapálení domu novináře Milana Jovanoviće v roce 2021.

Đorđević nedávno také potvrdila osvobozující rozsudek nad generálním ředitelem bělehradského fotbalového klubu Rudá hvězda Zvezdanem Terzićem. Ten byl obviněn z toho, že si nelegálně bral peníze z prodeje fotbalistů.

Soudkyně zasedala i v komisi, jež loni v lednu stvrdila osvobozující rozsudek nad bývalým ministrem pro ochranu životního prostředí Oliverem Dulićem. A byla i jedním ze soudců, kteří na jaře 2022 zvýšili trest někdejšímu členovi Zemunského klanu Aleksandru Zdravkovićovi za pokus o vraždu podnikatele Milana Beka z devíti na 13 let vězení.

Co by měla veřejnost vědět o soudcích

Srbský novinář a šéfredaktor KRIK Stevan Dojčinović zdůrazňuje, že pokud by byly přijaty takové žaloby, jako je ta vedená proti KRIK, vyslalo by to všem novinářům signál, aby se neodvažovali psát o soudcích.

„Jde také o ohrožení transparentnosti srbského soudnictví, protože naše databáze ´Judge the Judges´ udělala v tomto směru velký pokrok a dala občanům možnost informovat se o práci důležitých soudců,“ říká Dojčinović a dodává: „Znepokojuje nás zejména skutečnost, že žaloby podal soudce, jehož úkolem by mělo být rozpoznávat a zastavovat žaloby SLAPP, nikoliv je iniciovat proti novinářům a usilovat o jejich uvěznění.“ (SLAPP neboli strategické žaloby proti účasti veřejnosti jsou neopodstatněné či zneužívané žaloby, podávané proti novinářům a obráncům lidských práv, pozn. red.)

KRIK dlouhodobě sleduje nejdůležitější soudní procesy v Srbsku, zabývá se soudnictvím a bojuje za transparentnost této složky státní moci. Z tohoto důvodu v roce 2020 tato organizace vytvořila online databázi „Judge the Judges“, obsahující informace o soudcích jakožto veřejných činitelích, o nichž občané do té doby věděli jen velmi málo.

V databázi KRIK jsou profily 51 soudců s informacemi o jejich kariéře, nejdůležitějších soudních případech které řešili, o řízeních vedených proti nim a o jejich majetku. Databáze neobsahuje žádné informace, jež by mohly jakkoli ohrozit bezpečnost soudců nebo jejich rodinných příslušníků. Novináři získali všechny údaje oficiální cestou a našli je v oficiálních zdrojích. Před zveřejněním kontaktovali každého soudce s žádostí o rozhovor nebo komentář. Třetina oslovených soudců jim odpověděla.

Za vytvoření databáze obdržela organizace KRIK mezinárodní novinářské ocenění „Sigma“. Mezinárodní porota současně konstatovala, že „soudci, jejich činy a majetek jsou jedněmi z nejlépe střežených tajemství v srbské společnosti“ a KRIK se tím podařilo odhalit, co se skrývá za kontroverzními rozhodnutími, která ovlivňují občany po celá desetiletí.

Žaloby, jejichž cílem je odsoudit novináře k trestu odnětí svobody a na dva roky jim zakázat profesní činnost za to, že v demokratické zemi píší o práci veřejných činitelů, jsou jasným nátlakem na svobodu médií, zdůrazňují novináři z KRIK. Podle nich je zvláště znepokojivé to, že tento tlak pochází od soudkyně, která rozhoduje některé z nejdůležitějších případů organizovaného zločinu a  měla by mít vyšší míru tolerance k zájmu veřejnosti o její práci.

 

Autorka textu: Jelena Radivojević / česká verze: Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní grafiky: KRIK