Rusko: Podivné policejní spiknutí

Na konci minulého týdne bylo za falšování důkazů v případu novináře Ivana Golunova odsouzeno pět bývalých moskevských policistů. Golunov byl v červnu roku 2019 zatčen za přechovávání drog a hrozilo mu až 20 let vězení. Na konci téhož roku byli ale policisté, kteří měli jeho obvinění na starost, zatčeni, neboť se ukázalo, že drogy na novináře nastražili. 

Moskevský soud odsoudil policisty za zneužívání pravomoci veřejného činitele, falšování důkazů a obchod s drogami. Organizátor Golunovova zatčení dostal nejvyšší trest, 12 let, jeho podřízení byli odsouzeni na osm a pět let. Nejnižší pětiletý trest dostal jediný z policistů, který s vyšetřovateli spolupracoval a přiznal, že na žádost svých nadřízených drogy nastražili. Všichni odsouzení poputují do takzvané nápravné kolonie, nejrozšířenějšího typu věznic v Rusku, kde mají vězni povinnost pracovat. Zároveň musí každý z pětice zaplatit novináři odškodné ve výši jednoho milionu rublů, což je zhruba 280 tisíc korun. 

Golunov po vynesení rozsudku poděkoval všem, kdo jej podporovali a postavili se na jeho stranu, popisuje BBC. „Doufám, že v další fázi vyšetřování zjistíme, kdo si mé zatčení objednal,“ konstatoval s tím, že pokud příslušné úřady objednatele znají, měly by jeho jméno zveřejnit. 

Ivan Golunov byl v době svého zatčení zvláštním korespondentem ruského nezávislého deníku Meduza. Poté, co jej v létě roku 2019 policisté z protidrogového útvaru zatkli, si myslel, že se jedná o prostý omyl a že jim mohl připadat podezřelý. Když mu pak policisté na stanici prohledávali batoh a hned nahoře našli sáček s pilulkami podobnými extázi, došlo mu, co se děje.

Po šesti dnech ve vazbě byl však novinář propuštěn a střežen ochrankou. K tomu zřejmě přispělo jak chaotické chování policie, tak obrovská vlna solidarity, která se po zatčení zvedla. Více než sedm tisíc ruských novinářů podepsalo petici za propuštění Golunova a lidé vyšli do ulic. Novináře podpořili i provládní osobnosti a vlivní politici nejen z řad opozice, policejní spiknutí později odsoudil i prezident Vladimir Putin – i kvůli tomu považuje Golunov svůj případ za skutečně zvláštní. Za podílení se na „policejní zvůli“ byli odvoláni dva vysoce postavení policisté s hodností generálů – jeden z lokálního úřadu pro vnější záležitosti, druhý byl ředitelem protidrogového úřadu ministerstva vnitra. Na tom samém úřadu skončilo i několik níže postavených pracovníků. 

Na konci roku 2019 Golunov nečekaně obdržel dopis od Vyšetřovacího výboru Ruské federace (což je obdoba českého Nejvyššího státního zastupitelství), který mu oznamoval trestní stíhání policistů, kteří ho zadrželi a vykonstruovali jeho zločin. Mimo to úřední zpráva označila investigativního novináře za oběť zločinu, jež si ze zatčení odnesla „trvalé následky“. Novinář vyjádření glosoval na svém facebookovém profilu: trvalé následky prý souhlasí, ale ne pro něj, nýbrž pro dva generály, kteří byli kvůli jeho nezákonnému zatčení odvoláni z funkcí. 

Rozhovor s Ivanem Golunovem o jeho zatčení a událostech, jež následovaly, si můžete přečíst zde:

Ivan Golunov: K normálnímu životu se ještě musím vrátit

Autorka textu: Zuzana Šotová
Autor úvodní fotografie: ČTK/AP/Pavel Golovkin