Ruben Tatuljan alias „Robson“ je vlivný ruský podnikatel. Žije v Soči. Původně pracoval jako asistent Alexandra Karelina, poslance ruské Dumy. V Arménii byl také poradcem ministra zahraničí. Oficiálně je Tatuljan mecenášem sportu a schopným podnikatelem v oblasti hotelových služeb a lázeňství. Americké úřady ho však už v roce 2017 zařadily na sankční seznam kvůli jeho vazbám na ruské „vory v zakoně“ neboli osoby, které řídí jednotlivé odnože ruské mafie. Měl se jim starat o investice.

Sídlo firmy Dastyno Commerce, s.r.o., Branická, Praha. Foto: investigace.cz

Tatuljan byl na setkáních s těmito šéfy ruského podsvětí dvakrát zadržen. Jedna ze schůzek se odehrála v Soči, druhá se měla konat v roce 2017 v Česku, kde byl sice Tatuljan kontrolován policií, poněvadž se ale prokázal diplomatickým pasem, nechali ho policisté jít.

Ruben Tatuljan je obchodním partnerem Romana Popova, bývalého majitele a předsedy představenstva První česko-ruské banky a Evropsko-ruské banky. Oba byli podílníci ve společnosti Royaline Investments registrované na Britských Panenských ostrovech, nyní je takzvaným konečným majitelem jen Tatuljan.

Tato offshorová společnost vlastní českou firmu Dastyno Commerce. Její poloviční podíl byl zastaven oproti úvěru v hodnotě téměř 20 milionů eur (téměř půl miliardy korun) od banky patřící spolumajiteli tohoto offshoru, Romanu Popovovi. Podle dostupných dokumentů nebyl tento úvěr zatím splacen.

Aktualizace 11.9.2023

Tatuljan opustil českou společnost Dastyno Commerce. Novým jednatelem se v červenci roku 2022 stal Arman Mkrtchyan a v září byla firma zařazena do likvidace. Ruská média přitom spekulují, že Tatuljan opustil Rusko a je na útěku.

Aktuální informace o zařazení osoby na mezinárodní sankční seznamy a do databází politicky exponovaných osob najdete zde.

Autorky textu: Pavla Holcová, Gabriela Jezberová, Zuzana Šotová
Zdroj úvodní fotografie: hetq.am

Medailonek vznikl v rámci projektu KremRule, jehož cílem je zpřehlednit a katalogizovat majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Pokud se chcete podílet na dalším mapování majetku ruských oligarchů v Čechách, podpořte nás. Jakákoliv částka nám velmi pomůže. Děkujeme.