Roman Abramovič je ruský oligarcha a bývalý politik s vazbami na ruského prezidenta Putina. Společně se svými obchodními partnery Alexandrem Frolovem a Alexandrem Abramovem vlastní více než 50% podíl v nadnárodní společnosti na výrobu a těžbu oceli Evraz, která sídlí ve Velké Británii. Abramovič má v Evraz největší podíl, a sice 28,6 %. Kromě toho mu do nedávna patřil i majoritní podíl v britském fotbalovém klubu Chelsea, po invazi Ruska do Ukrajiny jej převedl na nadační fond, a finančně rovněž participoval v ruské firmě těžící nikl. O Abramovičovy investice se od roku 2001 stará britská holdingová společnost Millhouse Capital.

Forbes odhaduje Abramovičovo jmění v říjnu 2022 na v přepočtu 210 miliard korun. Značnou část svého bohatství přitom podle BBC získal díky obchodu nevýhodnému pro ruský stát, jenž tak přišel o zhruba 70 miliard korun. Abramovič toho dosáhl podplácením příslušných úředníků.

Těžařský a ocelářský gigant Evraz je jedním z největších světových producentů oceli. Kromě Ruska působí i ve Spojených státech, Kanadě, Kazachstánu a v České republice. Česká firma Evraz NIKOM, a. s., jež v koncernu funguje jako dodavatel hutních materiálů na výrobu oceli, spadá pod lucemburskou Evraz Group SA, která následně spadá pod Evraz. Česká dceřiná firma v roce 2020 pracovala s obratem přes dvě miliardy korun.

Desetičlenné představenstvo společnosti Evraz v reakci na britskou vládou uvalené sankce na Abramoviče v pátek 11. března 2022 rezignovalo. V oficiálním prohlášení, jež od té doby z oficiálních stránek společnosti zmizelo, firma uvedla, že je „hluboce znepokojena a zarmoucena ukrajinsko-ruským konfliktem a doufá, že bude brzy nalezeno mírové řešení“. Zároveň prohlásila, že se necítí být ruskou firmou a že „si nemůže být jistá“, zda jsou její majoritní akcionáři Abramovič, Abramov a Frolov „napojení na Rusko“. Evraz také oznámila, že ani jednomu z oligarchů neposkytla od 1. března žádné finance.

Společnost Evraz zároveň popřela, že by někdy dodávala ocel ke konstrukci ruských tanků nebo jiných zbraní, a uvedla, že své produkty poskytuje pouze do sektorů infrastruktury a stavebnictví.

Novináři z OCCRP však na základě analýz dokumentů publikovaných na stránkách veřejných kontraktů ruské vlády přišli v červenci 2022 s odhalením, že obě společnosti vlastněné Evrazem s ruskou armádou spolupracují již více než deset let a dodávaly materiály nejen továrnám vyrábějícím výbušniny nebo tanky, ale také ruské Národní gardě. Kromě oceli dodával Evraz ruským výrobcům zbraní i toluen, potřebný k výrobě výbušnin, a další materiály.

Aktuální informace o zařazení osoby na mezinárodní sankční seznamy a do databází politicky exponovaných osob najdete zde

Autorky textu: Pavla Holcová, Gabriela Jezberová, Zuzana Šotová
Zdroj úvodní fotografie: Mark Freeman from Hornchurch, UK is licensed under CC BY 2.0.

Medailonek vznikl v rámci projektu KremRule, jehož cílem je zpřehlednit a katalogizovat majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách.

Pokud se chcete podílet na dalším mapování majetku ruských oligarchů v Čechách, podpořte nás. Jakákoliv částka nám velmi pomůže. Děkujeme.