Příběh, v němž lidé zaplatili stovky tisíc korun za auto na leasing a nemají ani auto, ani peníze, pokračuje. Tentokrát si ošizení najímali vůz od firmy Deteka. I když řádně platili, zabavili jim ho známé leasingové firmy, jako je ŠkoFIN, UniCredit Leasing či Leasing České spořitelny. Stejně jako v kauze Jitoro, kterou investigace.cz popsala letos na jaře, jednali za Deteku členové rodiny Žďánských.
Po Jitoru přišla Deteka
„Přijel jsem z práce v Německu. Ještě jsem ani nedopil kávu a už mi zvonili u dveří,“ vzpomíná čtyřicátník Jiří Pelc na pátek 19. srpna. Z Norimberku, kde dělá celý týden svářeče, se jako vždy vrátil na víkend do Kdyně kousek od Domažlic. Dva muži se představili jako zástupci firmy UniCredit Laesing a Pelcovi oznámili: „Přijeli jsme vám zabavit auto.“
Modrou Škodu Octavia si pořídil před čtyřmi roky od brněnské firmy Deteka. Inzerát našel na portálu Bazoš, hledal někoho, kdo mu poskytne auto na splátky, aniž by musel prokázat finanční bezúhonnost. „Vím, že bych neprošel,“ říká Pelc. „Mám nějaké černé puntíky kvůli půjčkám u Home Creditu či Profi Creditu.“
V den, kdy přijeli vymahači, už za vůz zaplatil bezmála 700 tisíc korun – složil pětačtyřicetitisícovou akontaci a každý měsíc posílal 13 300 korun. Předpokládal, že příští rok v květnu bude auto jeho.
Investigace.cz popsala podobné příběhy lidí, kteří za auto zaplatili stovky tisíc korun a nakonec o něj přišli, už letos na jaře. Peníze posílali firmě Jitoro. Jak se ale ukázalo, auta patřila leasingové společnosti Unileasing, rodinné firmě z Klatov, a firma Jitoro byla jen mezičlánek, sama měla auta na leasing. Peníze od svých klientů pak přestala Unileasingu vyplácet. Ten proto nechal auta zabavit.
Kauza tedy pokračuje dál, byť s malým rozdílem. Jiří Pelc a další lidé tentokrát nenaletěli firmě Jitoro, ale společnosti s ručením omezeným Deteka. Vozidla jim pak nechávají zabavit renomované leasingové společnosti jako UniCredit Leasing, ŠkoFIN či Leasing České spořitelny.
Brněnskou firmu Deteka a pražské Jitoro přesto spojuje jedno jméno – Žďánský. „Auto mi předával Tomáš Žďánský, u předání byla i jeho manželka Gabriela, s ní jsem pak řešil pojistné události,“ vzpomíná Jiří Pelc, jenž měl auto od Deteky. Jejím jednatelem byl až do letošního července syn zmíněných manželů, šestadvacetiletý Tomáš Žďánský. Ten je stále jediným jednatelem a jediným společníkem firmy Jitoro. Stejně jako v případě Deteky většinu kontaktů s klienty firmy Jitoro obstarali jeho rodiče.
Pro Jiřího Pelce přitom nebyla věta „přijeli jsme vám zabavit auto“ ranou z čistého nebe. Jak končí klienti rodiny Žďánských, už věděl z materiálů investigace.cz. „Stejně jsem tomu nemohl uvěřit,“ vypráví. „Říkal jsem si, krucifix, zaplatil jsem sedm set tisíc, to auto by mělo být moje.“
Za auto na leasing zaplatili stovky tisíc. Nemají auto ani peníze
Vymahačům otevřel až ve chvíli, kdy přijeli policisté, které si zavolal přes linku 158. „Chtěl jsem to mít všechno zdokumentované,“ vysvětluje. Mezitím volal svému kolegovi z práce, jemuž kdysi firmu Deteka doporučil, aby ho připravil, že zřejmě i on přijde o auto. „Měl taky Octavii jako já, ale stříbrnou,“ vysvětluje Pelc. „Naštěstí zaplatil jen asi sto osmdesát tisíc korun.“ Pelcova družka Erika Čárová se zase snažila dovolat Gabriele Žďánské, ta ale telefon nebrala a na zprávu neodpověděla. Poté, co vymahači auto odvezli, Jiří Pelc odjel s policisty na služebnu ve Kdyni, kde podal trestní oznámení pro podezření z podvodu při pronájmu vozidla.
Tím však pro něj divoký předposlední srpnový víkend zdaleka neskončil. „Do práce v Německu odjíždím v neděli večer. Měl jsem necelé dva dny na to, abych si sehnal jiné auto,“ popisuje nejistou situaci, kdy musel za pár tisíc narychlo koupit starý peugeot od důchodců z Plzně.
Souhlasím, je to rána pod pás
„S panem Pelcem jsem v kontaktu,“ říká pětatřicetiletá Martina Bernatová z Kostelce nad Orlicí. Poté, co jí v úterý 16. srpna nechala společnost ŠkoFIN zabavit auto, začala na internetu hledat podobně postižené lidi s vizí, že si budou vyměňovat zkušenosti a případně postupovat v boji za svá práva společně.
„Měla jsem z ostudy kabát,“ vzpomíná Bernatová na neblahé úterý. Právě byla v obchodě s nábytkem, kde je zaměstnaná jako prodavačka, když jí na mobil přišla zpráva s fotkou její Škody Scala s botičkou na kole. Informaci poslala žena z firmy, která vymáhá pohledávky pro ŠkoFIN. Z následného telefonátu se dozvěděla, že Deteka půl roku neplatí splátky a vůz bude zabaven. „Auto stálo na hlavní třídě, všichni na ulici i v okolních obchodech sledovali, co se děje,“ líčí Martina Bernatová ponižující chvíli, kdy ženě najaté společností ŠkoFIN předávala klíče od vozu. „Lidem nevysvětlíte, že jste v tom nevinně. Všichni mě teď mají za neplatiče.“
Za Škodu Scala přitom zaplatila celkem přes 200 tisíc korun, bezmála čtyřicetitisícovou akontaci a 12 500 korun pak posílala každý měsíc. K trestnímu oznámení na policii připojila jako důkaz i výpisy z účtu, že řádně platila.
Ne každý má na to platit za zprávy
Proto jsou naše články zdarma pro všechny. Pokud můžete, podpořte naši práci.