Největší solární hráči

Kdo byli největší solární podnikatelé v roce 2010? A kdo tomuto oboru kraluje dnes? Přinášíme vám přehled prvních deseti. Vycházeli jsme přitom z licencí jednotlivých elektráren, evidovaných ERÚ, které jsme seskupili podle adres jejich provozovatelů.

Bezkonkurenčně největším solárním podnikatelem v Česku je už od roku 2010 polostátní ČEZ, dnes provozuje fotovoltaické elektrárny o výkonu něco málo přes 125 MW. Příběh toho, jak ČEZ některé z nich získal, rozplétaly v minulosti soudy.

pozn. ke grafu: Právnické osoby jsou seřazeny podle velikosti výkonu k 31. 12. 2010 v porovnání s dneškem. Jednotlivé firmy vlastní několik licencí. Výkon uvedený u každé firmy odpovídá součtu licencií na všechny elektrárny, jejichž majitele jsme dokázali dohledat v obchodním rejstříku. V roce 2010 skončily na 6. místě  firmy sídlící na adrese Rybná 682. Jelikož jejich vlastnická struktura na této adrese je nejasná, včetně jejich sídel v daňových rajích, nepodařilo se nám ověřit koncové majitele. 

Na počátku největšího solárního parku v Česku, v okolí Ralska a Mimoně, který dnes ČEZu patří, stál někdejší vydavatel lifestylových časopisů Martin Shenar. Do lukrativního slunečního byznysu se pustil v roce 2009, kdy od podnikatelů z Českolipska koupil projekty elektráren i s pozemky, vložil je do svých firem a ty následně prodal za stovky milionů korun ČEZu.

Posléze Shenarem spoluvlastněná firma Amun.Re nabídla ČEZu, že mu elektrárny za dalších více než pět miliard korun také postaví. Policie se několik let zabývala podezřením, že projekt byl předražený a sloužil k vyvedení peněz z ČEZu, případ ale nakonec odložila. Finančně analytický útvar (FAÚ) zachytil v roce 2011 odliv od ČEZu inkasovaných stovek milionů korun ze společnosti Amun.Re na konta neznámých firem v zahraničí, jedna z nich měla například sídlo na Kypru na stejné adrese jako jiná společnost lobbisty Ivo Rittiga, známého blízkými vztahy s některými ministry tehdejší Nečasovy vláda a označovaného za kmotra ODS. 

Akcionářem dnes už neexistující firmy Amun.Re byl podle rejstříku firem (2008 a 2009) Rittigův obchodní partner, právník Peter Kmeť. Loni byl předčasně propuštěn z vězení, kde skončil za tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical, neboť z ní vyvedl zhruba dvacet milionů korun přes fiktivní poradenské smlouvy své karibské firmy.

Druhým největším solárním vlastníkem byla v roce 2010 firma ENERGY 21, její elektrárny měly celkový výkon 53 MW. Donedávna ji vlastnila čínská CEE Equity Partners, letos v létě ale média přinesla zprávu, že ENERGY 21 koupila od Číňanů rakouská investiční společnost Enery Devolopment. Ta je díky dalším akvizicím na českém solárním trhu momentálně druhým největším provozovatelem hned za ČEZem.

Třetí největší solární skupinou je v současnosti firma JUFA podnikatelů Jiřího Fasta a Jana Chrenka (mají více než 74 MW). Během solárního boomu postavili jen několik menších elektráren, většinu z nich získali až po roce 2015 odkupem od původních vlastníků. Největší transakcí byl Brno Solar Park, čtvrtý největší tuzemský areál, jenž se rozkládá u brněnského letiště v Tuřanech. Majitel holdingu Z-Group Zdeněk Zemek jim pro změnu prodal park ŽV-Sun u Chomutova.

Ze solárního boomu na konci roku 2010 vyšel Zdeněk Zemek, respektive jeho společnost FERROMET, jako jeden z deseti největších. Čtyři elektrárny pojmenoval po svých dětech, Saša-Sun, Zdeněk-Sun, Aneta-Sun a Michalka-Sun. Jeho synové, dvojčata Alexandr a Zdeněk, byli za podvody při získávání licencí (coby jednatelé stejnojmenných chomutovských elektráren) odsouzeni na šest let a devět měsíců vězení, letos byli předčasně propuštěni. Samotného Zemka rovněž čeká soud kvůli jiné chomutovské elektrárně VT-Sun. Ze zdravotních důvodů se mu ale už léta vyhýbá.

Autorka textu: Hana Čápová s přispěním Evy Kubániové

Autorka úvodní grafiky: Flickr/CC – Jeroen Komen 

Tento text vznikl díky finanční podpoře Journalismfund.eu.