Mezinárodně stíhaný oligarcha a “pokladník SMERu” Výboh investuje v Česku

Mezinárodně stíhaný slovenský oligarcha Miroslav Výboh přesunul po politickém pádu SMERu těžiště svého podnikání do Česka. Investoval do startupů, sítě prodejen s optickým zbožím nebo spolu s investiční skupinou PPF do nemovitostí. Výboh, který oficiálně žije v Monaku, se vyšetřovatelům zatím úspěšně vyhýbá.

Když byl 4. srpna na Slovensku podnikatel Miroslav Výboh obviněn z korupce, neunikla tato zpráva ani českým médiím a komentátorům. Výboh je dlouhodobě označován za člověka blízkého bývalému slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. Kauza, v níž byl obviněn, se týká podezření ze zprostředkování úplatku pro někdejšího premiéra Petra Pellegriniho, který nahradil Fica v úřadě a jehož strana HLAS dnes na Slovensku vede v průzkumech veřejného mínění.

Mimo to má Výboh pošramocenou reputaci i v České republice. V minulosti se o něm u nás hovořilo v souvislosti s korupcí při nákupu obrněných transportérů Pandur. Za tuto kauzu byl Vrchním soudem v Praze odsouzen český lobbista Marek Dalík. Výbohem se kvůli Pandurům naopak zabývala rakouská prokuratura v roce 2016, stíhání však zastavila.

Jak se ale ukázalo, tato pět let stará kauza byla pouze začátkem Výbohova působení v Česku.

MiddleCap: Ficův pád a Česká republika na vzestupu

Rok 2019 nebyl pro Ficův SMER vůbec dobrým rokem. Strana nejdříve ztratila více než 8 % ve volbách do Evropského parlamentu. V prezidentských volbách pak její kandidát na prezidenta prohrál se Zuzanou Čaputovou. Aby toho nebylo málo, v roce 2020 SMER prohrál i parlamentní volby a následoval odchod části jeho poslanců do nového politického subjektu HLAS. Do lodi SMERu poslední dva roky zkrátka teče ze všech stran, a to i kvůli mafiánskému prorůstání byznysu se státem, jenž za vlády SMERu nabyl obludných rozměrů a který v řadě kauz aktuálně vyšetřuje slovenská policie. Miroslavu Výbohovi se však v této nepříznivé době přesto finančně dařilo, svůj podíl na tom měly i jeho investice v České republice.

Výroční zpráva Výbohovy monacké společnosti MiddleCap Group za rok 2019 ukazuje, že význam České republiky pro podnikatelův byznys raketově vzrostl. V roce 2018 skupina vykazovala celkový výnos 8,6 milionů eur, o rok později to již bylo 45.5 milionů eur. Na více než pětinásobném nárůstu se Výbohovy české investice přitom podílely zásadním způsobem. Z původního milionu eur v roce 2018 z České republiky to bylo skoro 17 milionů v roce 2019.

Za těmito čísly nestojí pouze samotná česká pobočka MiddleCap, ale také celá řada dalších investic, jež tu Výbohova monacká firma provedla, a to i s lukrativními partnery, jako je česká investiční skupina PPF.

Pobočku MiddleCap Group v České republice vede Sabina Matzenauerová a společnost se věnuje poradenství při obchodních transakcích. V roce 2019 například poskytla strategické poradenství společnosti Transdev Česká republika při akvizici skupiny 3ČSAD. Tehdy se celková výše transakce pohybovala v řádu jednotek miliard korun, provize pro MiddleCap tvořila z této operace zřejmě jednotky procent.

Pokud jde o další Výbohovy investice v České republice, pak nejvíce viditelnou je síť Fokus Optik, kterou koupila Výbohova firma v srpnu 2019. Společnost s více než 300 zaměstnanci je u nás největším obchodním řetězcem v této doméně.

Již předtím ale Výboh investoval do českého venture fondu a akcelerátoru start-upů Air Ventures. Ten v roce 2016 založili čeští podnikatelé Michal Nýdrle a Václav Pavlečka. V roce 2018 ale většinový podíl této firmy převzala právě Výbohova společnost. Dnes má Air Ventures podíl v několika startupech jako například CROSS NETWORK INTELLIGENCE, s. r. o., InsightART, s. r. o., The Greenest Company, s. r. o., ale také v eventové organizaci Up In The Air, s. r. o., a ve vydavatelství internetového magazínu Tyinternety.cz.

Pravděpodobně největším Výbohovým finančním vkladem je pak společná investice s PPF do developerského projektu Seal House. Vyplývá to nejen z výročních zpráv společností PPF a MiddleCap Group, ale rovněž z britského obchodního rejstříku. Na severním břehu řeky Temže v londýnské čtvrti City je v rámci projektu SealHouse přestavován starší objekt na moderní budovu s jedenácti patry, píše se na webových stránkách MiddleCap Group o tomto projektu. Ředitel komunikace investiční skupiny PPF Leoš Rousek okomentoval pro investigaci.cz současnou situaci kolem spolupráce Middle Group a PPF těmito slovy: „PPF Real Estate Holding má desítky realitních projektů v několika zemích, přičemž spolupráce s externími partnery je v takových případech standardní postup. Takový je i jediný společný projekt se společností MiddleCap. Pozici pana Výboha v rámci londýnského Seal House nebudeme komentovat.“

Kromě těchto projektů, které jsou přímo spojeny s oficiálním majetkem Výboha, tu jsou i méně průkazná propojení. Nejasná je jeho role ve slovenské společnosti Doprastav, s jejímž vlastnictvím bývá médii spojován. V představenstvu české dceřiné společnosti Doprastav, a. s., organizační složka Praha, nalezneme i Romana Guniše, jenž patří k partnerům Miroslava Výboha v MiddleCap Group.

Ať už Doprastav patří Výbohovi, či s ním jen sdílí management, jedná se o firmu, která část svých zakázek získává ze státních objednávek. Server Hlídač státu u ní registruje 55 smluv v celkové hodnotě 3 miliard korun. Největší část z této sumy prezentuje smlouva mezi Správou železniční dopravní cesty a pěti dodavateli, jedním z nich je i pražský Doprastav. Smlouva garantuje částku v hodnotě 2 297 568 212 korun. Doprastav ale není jedinou firmou, u níž existuje důvodné podezření, že je ve skutečnosti ovládaná Výbohem. O řadě podobných společností jsme psali v minulosti se slovenskými novináři, a to i díky informacím uniklým v aféře Panama Papers. V Česku se obdobné pochybné spojení mezi státní institucí a soukromou firmou objevilo například v souvislosti s miliardovým kontraktem, který uzavřel slovenských podnikatel Petríček s českou státní společnosti ČD Cargo.

Jakkoli se Miroslavu Výbohovi v Česku daří, na Slovensku je jeho situace výrazně horší. Kupříklad letos přišla jeho společnost Sytiq o již uzavřenou smlouvu se Slovenskou poštou za 20 milionů eur. Teď se však k jeho podnikatelským problémům přidalo nejen trestní stíhání, ale i mezinárodní zatykač, protože se Výboh zdržuje mimo Slovenskou republiku.

Monacká společnost MiddleCap Group, a. s., tak musí řešit, jaký vliv bude mít toto stíhání na její rozsáhlé současné i plánované podnikání. A to včetně byznysu, který má Výboh i v České republice. Stranou jistě nezůstane ani otázka, zda Miroslav Výboh u nás dokáže nadále prosazovat svůj vliv. Kontaktů z minulosti i značné investice tady má dost.

Autor textu: Josef Šlerka
Autor úvodní fotografie: ČTK/Šimánek Vít