Letní narco hitparáda

Italská mafie

Italská mafie je známá tím, že se její členové identifikují skrze velmi uzavřenou subkulturu. Hudba, i když není tím nejvýraznějším prvkem, je její součástí. Například Neapol, nechvalně známá jako středisko italské zločinecké organizace Camorra, se vyznačuje i svým hudebním žánrem. Nese označení neomelodic a je často kritizován za opěvování zločinu a zločinců. Jedná se většinou o mix tradičních neapolských milostných písní s laciným popem a španělskou kytarou. Zpěváci nemusejí mít nic společného s kriminálními aktivitami, ale vystupují pro mafiánské bossy, nebo jsou jimi najímáni na psaní oslavných písní. Typické písně má i kalábrijská `Ndrangheta, pro kterou jsou typické tzv. Il Canto di Malavita – Písně o špatném životě.

1. Tommy Riccio

Tommy Riccio ve své písni vypráví srdcervoucí příběh o muži, který musí opustit svou rodinu a vydat se na útěk, protože byl obviněn z toho, že je součástí mafie.

2. Rosario Miraggio

Málokomu se povede z neapolského regionu prorazit na celostátní úroveň. To se povedlo zpěvákovi jménem Rosario Miraggio, který začínal s velmi amatérskými klipy v žánru neomelodic. Dnes jsou jeho písně součástí italského mainstreamu.

3. Gigi D’Alessio

Ještě dál než Rosario Miraggio to dotáhl Gigi D’Alessio, který je dnes už známý i za hranicemi Itálie. Vysoká popularita mu zajistila možnost promluvit o mafii v italské Vanity Fair. V rozhovoru tvrdí, že na začátku kariéry mu mafie v Neapoli vyhrožovala podříznutím krku, pokud nebude hrát pro členy rodinného klanu.

Mexický organizovaný zločin – Narcoccorido

Corrido je označení pro tradiční mexickou hudbu vycházející ze základů taneční, akordeonové polky. Narco-corrido je pak žánr, který se tematicky zaměřuje na drogové bosse, pašeráky a další gangstery. První písně tohoto typu se datují do třicátých let dvacátého století. Texty písní pojednávají o reálných událostech, obsahují konkrétní informace a vyjadřují se pozitivně o různé kriminální činnosti spojené především s drogovým byznysem.

1. Los Tigres Del Norte

Los Tigres Del Norte jsou jednou z nejvlivnějších hudebních skupin hlavně mezi mexickými přistěhovalci v USA. Kapela je vnímaná spíš jako hlas obyčejných lidí než jen hudební skupina. To dokazuje i fakt, že Los Tigres Del Norte prodaly přes 37 milionů desek po celém světě.

2. Carteles Unidos

V roce 2011 se severní oblast Mexika stala kvůli své strategické pozici u hranic s USA válečnou zónou několika mexických drogových kartelů. V Zacatecas se střetli brutální Los Zetas s takzvanými Spojenými kartely (Carteles Unidos). Během války si znepřátelené kartely vyměňovaly zprávy (a snažili se na svoji stranu dostat veřejné mínění) přes takzvané narcomantas, tedy plachty se vzkazy pro znepřátelený kartel. Ty bývaly vyvěšovány na dobře viditelných místech, jako je například most u dálnice. Součástí narcomantas často bývala zohavená těla mrtvých členů nepřátelského kartelu. Později kartely zapojily i mnohem populárnější způsoby šíření své vize: hudební videoklipy.

3. El Tamarindo

Přítulné krasavice, silná auta, ostentativně luxusní hodinky, silácké řeči – tradiční recept na kvalitní narcocorridu.

Balkánský organizovaný zločin

Balkánské písně pro mafiány nejsou tak hluboce historicky zakořeněné. Hity oblíbené balkánským organizovaným zločinem jsou především klasické popové písně plné polonahých žen, rychlých aut, drahých doplňků a “macho” mužů.

1. Alka Vuica (Chorvatsko)

Chorvatská zpěvačka a textařka byla v roce 2009 kandidátkou na prezidentku Chorvatska za stranu Zelene liste. Alka je jako popová hvězda zvána i na mnoho soukromých akcí, kde se setkávají vlivní byznysmeni s politiky. Díky svému blízkému spojení s kontroverzním podnikatelem Stankem Subotićem byla médii zmiňována i v tzv. tabákové aféře.

2. Dušica Grabović (Srbsko)

Oblíbená srbská zpěvačka. Po vystudování Pedagogické fakulty pracovala u celní správy na letišti, kde se podle srbského bulváru seznámila s vlivnými osobami showbyznysu. Nakonec se rozhodla pro kariéru zpěvačky. Její otec i bratr pracují na ministerstvu vnitra.

3. Nadja Golubović (Srbsko)

Nadja je jedna z nejúspěšnějších účastnic hudební soutěže „Pinkove zvezde“. Její píseň „Preokret“ byla jedna z nejúspěšnějších srbských písní loňského léta.

Narcocorridas si kvůli mexickým zákonům v rozhlase neposlechnete, italská mafiánská hudba je uměním samo o sobě, balkánský pop a turbofolk pak vřele doporučujeme poslouchat v autě cestou do Chorvatska. Přejeme příjemný poslech. 

Autorka textu: Steffi Černá