Kočnerovo svádění ústavního soudce

Slovenský ústavní soudce Mojmír Mamojka, který se také zasloužil o pochybný právnický diplom českého sociálního demokrata Michala Haška, měl s Kočnerem bližší vztahy, než dosud přiznával.

Mojmír Mamojka, zdroj: ustavnysud.sk

Když se mafián Marián Kočner ocitl ve vazbě, policie získala jeho moták z vězení, kde se rozzlobeně dožaduje vysvětlení, „proč Mamojka selhal“. Mínil tím slovenského ústavního soudce Mojmíra Mamojku, který nevyhověl jeho stížnosti proti vzetí do vazby. Letos v lednu jeden ze svědků v kauze vraždy Peter Tóth, Kočnerův někdejší muž na špinavou práci, před soudem popsal, jak jel Mamojkovi předat na soukromou schůzku obálku, v níž měly být shrnuty hlavní argumenty pro propuštění.

Ústavní soudce se vytrvale hájil, že k takové schůzce nedošlo a že jeho „šéfem je jen ústava“ – tříčlenný senát řízený Mamojkou nakonec shledal Kočnerovu stížnost za zjevně neopodstatněnou. Jenže Mamojkovy kontakty s Kočnerem byly hlubší, než se dosud vědělo.

Nemůžu jet svým autem

Zprávy z Kočnerova mobilu, které postupně zveřejňuje mezinárodní síť investigativních novinářů OCCRP v projektu Kočnerova knihovna, ukazují na dlouholeté vazby. A také na bezpečnostní opatření uplatňovaná při jejich schůzkách. Dne 13. června 2018 píše Marian Kočner své partnerce Miriam Hatinové tyto pokyny: „Přijel bych asi v 10:00, 11:15 bychom odjeli za panem Mamojkou k Senci, tam na mě počkáš cca 15 min. a jedeme zpět. Nemůžu jet k soudci Ústavního soudu mým autem a i tel. nechám v autě.“

Mojmír Mamojka byl v té době ústavním soudcem zhruba půl roku (tehdejší prezident Andrej Kiska po dobu tří let odmítal jmenovat kandidáty, o jejichž odbornosti měl pochyby,  po rozhodnutí Ústavního soudu se ale podrobil a v prosinci 2017 vybral tři z nich včetně tehdejšího poslance vládní strany Smer-SD Mamojky). U Sence si Mamojka postavil luxusní ranč ve vesnici Veľký Biel. Co tak důležitého potřeboval Kočner s Mamojkou soukromě projednat, nevíme: mělo to však proběhnout tajně a měla k tomu stačit čtvrthodina. Jedno je ale jisté, Kočnerovi už v té době hořelo za patami: dva týdny poté ho soud vzal do vazby.

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.