Babiš prodal Kočnerovi firmu – za korunu

Mezi mafiánem Marianem Kočnerem, obžalovaným z vraždy novináře, a českým předsedou vlády Andrejem Babišem jsou dávné obchodní vazby. Kočner Babišovi sice později pomáhal, v 90. letech ho ale okradl.

V telefonu Mariana Kočnera ta zpráva nevypadala nijak nápadně. Byla jen jednou z mnoha v konverzaci s jeho bývalým zetěm Christianem Ellulem. Komunikovali spolu v aplikaci WhatsApp, kopii konverzace máme k dispozici. Jak ale zjistily Aktuality.sk, zpráva ukazuje na obchodní vztah mezi Marianem Kočnerem a Andrejem Babišem.

„Můžeš říct Pechovi [Kočnerův účetní – pozn. red.], že s tím nemám nic společného. Nechci mít nic společného s IFGL, Port Services ani s žádnými dalšími tvými společnostmi na Slovensku,“ napsal Kočnerovi bývalý zeť. Zmínkou o Port Services narážel na společnost, která se správně jmenuje Port Service a Ellul v ní zastával funkci jednatele. Právě tato firma v minulosti patřila Andreji Babišovi.

  • Kdo je Christian Ellul?
Christian Ellul je právník žijící na Maltě, který byl ženatý s Kočnerovou dcerou Karolínou. Je specialista na zakládání offshorových schémat a Kočner jeho služeb často využíval k tomu, aby skryl vlastnění některých svých firem – zejména těch, jež na Slovensku využíval k různým podvodům. Ellul tvrdí, že o žádných Kočnerových podvodech nevěděl a že do účetnictví jeho firem neměl přístup. „Pouze jsem pro rodinu Kočnerovu spravoval dvě jejich maltské firmy, a to navíc bez nároku na honorář. Tohle byla jednostranná laskavost, ne spolupráce,“ tvrdí.

Kočner a Ellul spolu komunikovali lámanou němčinou. Po vraždě Jána Kuciaka se konverzace mezi Kočnerem a Ellulem rapidně změnila a bezstarostné posílání fotek jachet vystřídal vyhrocený tón. Ellul se od Kočnera chtěl s okamžitou platností odstřihnout, protože jak slovenské, tak maltské noviny začaly o jejich blízkém vztahu psát. To vadilo i Kočnerovi a ještě ten den, kdy informaci od Ellula obdržel, poslal zprávu své důvěrnici Aleně Zsuzsové, která s ním momentálně stojí před soudem kvůli organizaci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Ve zprávě napsal: „Jen mi řekl, že s okamžitou platností ruší všechny firmy a nechce se mnou už nic mít. A to je k**va velký problém.“

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.