Kauza Kuciak: Kočner osvobozen, Zsuzsová vinna

U Specializovaného trestního soudu v Pezinku právě zazněl rozsudek v kauze vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a přípravy vražd dvou prokurátorů a právníka. Soudní senát ve složení Ružena Sabová, Rastislav Stieranka a Jozef Pikna rozhodl, že Marian Kočner je v objednávce vraždy Jána Kuciaka, která vedla i k vraždě jeho snoubenky Martiny Kušnírové, nevinen. Stejně tak jej soud osvobodil ve věci objednávky vraždy dvou prokurátorů a právníka. Alena Zsuzsová byla odsuzena jak za objednávku vraždy Jána Kuciaka tak za plánování vražd prokurátorů. Soud ji nepravomocně poslal do vězení na 25 let.

Soud osvobodil Mariana Kočnera v případě objednávky vraždy Jána Kuciaka a přípravy takzvaných vražd prokurátorů. Alena Zsuzsová je vinna z objednávky vraždy Kuciaka a přípravy vražd prokurátorů Žilinky a Šufliarského. Zsuzsová je odsouzena k 25 letům vězení a musí pozůstalým zaplatit nemajetkovou újmu ve výši 160 tisíc eur.

Podle obžaloby si měl vraždy objednat Marian Kočner u spoluobviněné Aleny Zsuzsové. Tu obžaloba vinila ze zprostředkování nájemných vražd Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové spáchaných v západoslovenské obci Velká Mača 21. února 2018, ale i z přípravy stejných trestných činů plánovaných proti současnému generálnímu prokurátorovi Maroši Žilinkovi, dnešnímu šéfovi Speciální prokuratury Danielu Lipšicovi a prokurátorovi Petru Šufliarskému.

Obvinění v této kauze čelili vedle Kočnera a Zsuzsové ještě Dušan Kracina, Darko Dragić a Tomáš Szabó, který si už odpykává trest 25 let odnětí svobody za podíl na vraždě Kuciaka a Kušnírové. Tomáš Szabó se během soudního procesu zároveň přiznal k tomu, že se aktivně podílel na přípravě vražd prokurátorů. Za přípravu vražd prokurátorů byl odsouzen i Dušan Kracina a to na 8 let. V případě přípravy vraždy prokurátora Daniela Lipšice nebyl shledán vinným nikdo z obžalovaných, Darko Dragić tak bude propuštěn.

Předsedkyně soudního senátu Ružena Sabová ve svém zdůvodnění rozsudku uvedla, že nebylo prokázáno, že Kočner skutek spáchal. Soud rozhodnutí přijal poměrem 2:1. Rodiny zavražděných po přečtení rozsudku opustily soudní síň a plánují se proti rozhodnutí odvolat.

Podrobnější článek připravujeme na pondělí.

Autorka textu: Pavla Holcová
Zdroj úvodní grafiky: investigace.cz