Přesně před třemi lety byl spolu se svou nastávající ženou zavražděn mladý investigativní novinář Ján Kuciak. Při své práci zdaleka neměl k dispozici všechny inkriminující dokumenty a výpovědi, které jako novináři máme dnes. Přesněji řečeno informace, jež vyšly najevo po sérii skandálních odhalení o tom, jak na Slovensku fungovala spravedlnost a za jaké peněžní částky si ji bylo možné koupit.
Ján Kuciak přinesl celou řadu odhalení o Marianu Kočnerovi, která se později potvrdila. Jedním z jeho prvních článků o něm, vydaný v roce 2017, byl text, popisující jak chtěl Kočner za pomoci svého známého Pavla Ruska a padělaných směnek připravit populární slovenskou televizní stanici Markíza o téměř 69 milionů eur (1,8 miliardy korun). I tímto textem Kuciak odstartoval sérii článků zaměřených na podvodné praktiky Mariana Kočnera, které pravděpodobně zapříčinily nejen jeho smrt, ale i smrt jeho snoubenky Martiny Kušnírové.
Zatímco v případu dvojnásobné vraždy byl Kočner prozatím osvobozen pro nedostatek důkazů, v kauze směnky, kterou Ján Kuciak popsal, byl letos v lednu odsouzen k devatenácti letům odnětí svobody. Rozsudek potvrdil Nejvyšší soud a je pravomocný. Vyšetřování obou případů nadto ukázalo, jak mocným a vlivným mužem podnikatel Marian Kočner na Slovensku byl.
Na základě dokumentů, rozhovorů s vyšetřovateli a přístupu k datům z projektu Kočnerovy knižnice jsme proto detailně zrekonstruovali způsob, jímž Marian Kočner ovládl přes „své lidi“ slovenskou justici až tak dalece, že si troufl padělat směnky v hodnotě přes 1,8 miliardy korun a málem mu to prošlo.
Podvodné schéma, které vymyslel, nebylo slovy soudce „sofistikované a už vůbec ne geniální, (…) ale dalo by se spíš charakterizovat jako arogantní“. Kočner při padělání směnek totiž nespoléhal na svůj mozek „geniálního padoucha“, ale na vlivné zprostředkovatele ve slovenském soudnictví. Díky úplatkům a zastrašování se mu tak podařilo ovládnout nejen případ směnek, ale i několik dalších kauz, které u soudu potřeboval vyhrát.
„To, co Kočner dělal, mu umožňoval systém. Systém a politické špičky, které tady na Slovensku byly. Jeho napojení na politiku, na justici, na všechno… to ho dělalo tak silným,“ vysvětluje Jaroslav Láska, dnes už bývalý policista, který vyšetřování padělaných směnek vedl.
Tuto zdánlivě neotřesitelnou pozici nabourala až vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, po které se od Kočnera začali odvracet i jeho nejvěrnější lidé a aura nedotknutelnosti se rozsypala jako domeček z karet. Letos v lednu tak byl poprvé v životě pravomocně odsouzen.
Marian Kočner byl sice opatrný a používal bezpečné komunikační kanály, avšak nečekal, že se policie dostane jak k jeho mobilním telefonům, tak i k motáku propašovanému z vězení, v němž k nim poslal přístupové údaje. Díky konverzacím, které pak policie v mobilních telefonech odhalila, bylo zahájeno trestní stíhání desítek soudců, policistů i prokurátorů.
VAROVÁNÍ! Text, který se právě chystáte přečíst, obsahuje vulgarismy.
Považujeme je za klíčové k pochopení způsobu, jakým komunikovaly postavy, o kterých píšeme.