Více než dvacet let chrání Evropský úřad pro boj proti podvodům (běžně známý jako OLAF, z francouzského Office européen de lutte antifraude) finanční zájmy EU, vyšetřuje podvody, korupci a závažné zneužívání rozpočtu Unie a jejích institucí. Vytyčil také politiku Evropské komise pro boj proti podvodům.
OLAF zkoumá celou řadu přestupků od pochybení v postupech zadávání veřejných zakázek až po celní podvody a padělání dokumentů. Veřejně je přitom známo jen velmi málo informací o dopadu jeho vyšetřování ve visegrádském regionu, kde ke zpronevěře fondů EU dochází od chvíle, kdy se tyto země v roce 2004 k Unii připojily. OLAF nemá žádné soudní pravomoci, kterými by státní orgány činné v trestním řízení přinutil jednat podle svého doporučení. Samotné vlády tohoto evropského regionu zároveň ukazují, že návrhy OLAFu neberou vždy dostatečně vážně.
V letech 2014 až 2018 provedl OLAF v celé EU téměř 1 200 vyšetřování a doporučil Evropské komisi získat zpět do rozpočtu EU přes 6,9 miliard eur. Vydal také téměř 1 700 návrhů na soudní, finanční, disciplinární a správní kroky, které mají příslušné orgány v konkrétních členských státech EU provést. Když byl však OLAF dotazován ohledně rozsahu a povahy těchto podvodných aktivit v oblasti Visegrádu, zdráhal se poskytnout jakékoli bližší informace.
- Jak funguje financování zemědělství z eurofondů
Některé údaje o členských zemích EU lze přesto ve výročních zprávách OLAFu nalézt: Jedna z roku 2018 uvádí, že celkem 95 dokončených vyšetřování v oblastech evropských strukturálních a investičních fondů a zemědělství prováděných v letech 2014 až 2018 se týkalo zemí visegrádského regionu, tedy Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska. Co se těchto čtyř let týče, OLAF doporučil, aby se zpět do fondů EU vrátilo celkem 0,45 % plateb. Pro některé země visegrádského regionu jsou tato čísla ještě nižší. OLAF nemá kompetenci právně vyžadovat vrácení peněz, vydává pouze doporučení. Přešetření tak zůstává v rukou státních orgánů jednotlivých zemí. Průměr přešetření na základě doporučení OLAFu se v EU mezi lety 2012 až 2018 pohyboval kolem 36 %.
Naši visegrádští kolegové se pokusili dozvědět se od OLAFu i od národních agentur o konkrétních případech vyšetřovaných ve střední Evropě více – například o často zneužívaných prostředcích určených pro zemědělství. Zjistili jsme, že povaha podvodů byla podobná ve všech zemích Visegrádu: při podávání žádostí o finanční prostředky se používaly falešné doklady nebo falešné certifikáty výdajů, náklady na služby a vybavení byly při veřejných zakázkách nadměrně navýšeny nebo se o prostředky hlásily společnosti, které neměly v úmyslu projekt uskutečnit.
Fiktivní nabídky za miliony
V Polsku se vyšetřuje několik případů, kterými se zabýval i OLAF a u nichž Evropskému parlamentu doporučil vyžadovat navrácení neoprávněně použitých dotačních částek.
Například v Poznani tamní regionální prokuratura prošetřuje případ, na který upozornil audit OLAFu. Ten se týká společnosti, jež obdržela prostřednictvím PARP (Polské agentury pro rozvoj podnikání – pozn. red.) dotaci 38 milionů zlotých (228 milionů korun) k nákupu „inovativní výrobní linky na výrobu ocelových tyčí pomocí laserové technologie“. Šetření, které stále probíhá, podle úřadu momentálně vychází z informací o registraci společnosti a údajů ze Švýcarska, Itálie a Německa.
- Co je PARP?
PARP je klíčová instituce, jež poskytuje evropské dotace malým a středním společnostem. Také dohlíží na to, jak jsou vynakládány finanční prostředky EU. Od roku 2010 agentura předložila státnímu zastupitelství 74 oznámení, v nichž upozorňuje, že v daném grantu mohlo dojít k podvodu nebo že se podvodu dopustila společnost, na kterou PARP dohlíží.
Podle státního zastupitelství zaměstnance PARP uvedli v omyl zástupci příjemce dotace a jejich rozhodnutí byla ovlivněna nespolehlivými dokumenty.
Další případy vyšetřované polskými státními zástupci se týkají údajného porušení podmínek výběrového řízení a organizování fiktivních nabídek.
Za posledních 15 let obdrželo Polsko od EU 163 miliard eur (4,44 bilionu korun). Celková suma potenciálně zneužitých prostředků je v porovnání s žádanou částkou proto velmi malá. Odhady, kolik finančních prostředků EU bylo zneužito, se však obvykle nezabývají případy, kdy byli podezřelí z podvodu zproštěni obvinění nebo jinak osvobozeni. Na základě analýzy reportů OLAFu, médií a soudních spisů polští kolegové zjistili, že celková částka, kterou polští podvodníci vytáhli z EU, může dosáhnout až stovek milionů eur. Přesné číslo zůstává neznámé.
Hraběnka a farmáři
Evropská unie posílá na Slovensko obrovské množství peněz formou zemědělských dotací. Tyto prostředky jsou spravovány a přerozdělovány Zemědělskou platební agenturou (Pôdohospodárska platobná agentúra – pozn. red.), což je instituce s ročním rozpočtem více než půl miliardy eur. Takové peníze přitahují nejen zemědělce a zemědělské společnosti, ale i lidi s pochybnými úmysly. Zneužívání zemědělských dotací proto představuje na Slovensku velký problém. V zemi existuje okolo šesti tisíc zemědělských subjektů, přičemž asi 50 % z nich pravidelně o dotace žádá.
Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.