České weby inzerují nitazen, nebezpečnou drogu z Číny

Ilustrační foto | Zdroj: investigace.cz

Světový internet zaplavily reklamy na nitazeny, nebezpečné syntetické opioidy. Reklamy se nevyhnuly ani českému internetu. Kromě velkých inzertních webů, jako je Hyperinzerce, je najdeme i na webu Čas na svatbu nebo Chov zvířat. Čeští celníci malé zásilky této drogy již v Česku zaznamenali. Jak zjistil tým investigativních novinářů z Bellingcatu, reklamy jsou často napojeny na čínské chemické firmy. 

„Ahoj, příteli. Naší výhodou je bezpečné a rychlé doručení, které zajišťuje, že vaše produkty dorazí včas a v perfektním stavu. Náš efektivní proces vyvažuje zabezpečení a rychlost a poskytuje vám pokaždé hladký a bezstarostný zážitek,“ hlásá jedna z reklam na zakázanou látku metonitazen v inzertní sekci českého webu Čas na svatbu. Na přiloženém obrázku je fotografie bílého až našedlého prášku a kontaktní údaje na telegramové a signalové účty.

Podobná reklama visí i na českém webovém tržišti primabazar.cz. Z fotografie se usmívá mladá žena s jablkem, za ní je nažloutlý prášek, nechybí QR kód a kontaktní údaje. V nabídce jsou nejen různé druhy nitazenů, ale i jiné substance, které jsou v Česku nelegální.

Redakce investigace.cz našla celkem osm českých webů s reklamami na nitazen a jiné návykové látky. Kromě výše zmíněných to byly také weby Hyperinzerce, Chov zvířat nebo Zbavsetoho. Redakce je kontaktovala s otázkami, ani jeden však neodpověděl.

Jak zjistili investigativní novináři z webu Bellingcat, podobné reklamy pronikly do všech koutů internetu po celém světě: od australského fóra o sportovním rybolovu přes konžská média až po singapurské stránky zaměřující se na nemovitosti. Objevují se na významných asijských tržištích zaměřených na mezinárodní trh, jako jsou TradeFord nebo TradeAsia. Inzeráty byly umístěny i na síti LinkedIn a na sociální síti X.

Reklamy, které se objevily na českých webech. Zdroj: screenshot/investigace.cz
Reklamy, které se objevily na českých webech. Zdroj: screenshot/investigace.cz

Silnější než fentanyl 

Vědci vyvinuli nitazen přibližně před šedesáti lety jako alternativu k morfinu, silnému opiátu proti bolesti. Nitazeny nebyly nikdy schváleny jako lék, na rozdíl třeba od dalšího syntetického opioidu fentanylu, desítky let používaného léku na bolest, který však ve Spojených státech nechvalně proslul ve spojení se stovkami tisíc úmrtí kvůli předávkování. Nitazeny jsou desetkrát až čtyřicetkrát toxičtější než fentanyl, smrtelnou dávkou se pro člověka může stát už jeden miligram této látky. Kvůli tomuto riziku se nakonec upustilo od použití nitazenu pro tlumení bolesti.

O několik desítek let později se však tyto syntetické opioidy začaly objevovat na nelegálním trhu s drogami. V nelegální nabídce mají formu hnědého, bílého či žlutého prášku nebo pevných krystalických substancí, ale také tablet či tekutin. Výrobci drog je začali přimíchávat i do jiných návykových substancí. „Nitazeny bývají nabízeny také jako součást konvenčních nelegálních návykových látek, jako je heroin, kokain, MDMA, ketamin, syntetické kanabinoidy, ale i padělky léčiv, například oxycodon nebo hydromorfon,“ říká mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová.

Přestože nitazeny nejsou zdaleka tak rozšířené jako třeba fentanyl, způsobily již stovky úmrtí v Evropě a USA, o čemž informoval Úřad OSN pro drogy a kriminalitu.

Podle tiskové mluvčí Celní správy Martiny Kaňkové čeští celníci již zaznamenali malé jednotky gramových zásilek nitazenů. Národní protidrogová centrála ale významnější výskyt nitazenů na území ČR prozatím neuvádí. „Pohledem trestněprávních dat v České republice nitazeny jako součást nelegální drogové produkce zatím neregistrujeme. Nelze ale vyloučit doručení zásilek objednaných ve virtuálním prostředí konkrétními uživateli. Výskyt nitazenů není dosud patrný ani z bilance fatálních a nefatálních intoxikací v ČR,“ popisuje Lucie Šmoldasová. Prezence nitazenů se podle ní zvyšuje zejména v Belgii, Francii, Německu, Švédsku, Finsku, Lotyšsku a Velké Británii.

Nitazeny jsou nicméně natolik účinné, že je lze přepravovat v nepatrných množstvích, což policii a celníkům znesnadňuje jejich identifikaci. Podle údajů, které Bellingcatu poskytla Agentura Evropské unie pro drogy (EUDA), v posledních pěti letech byly sice zadrženy stovky zásilek nitazenů, avšak celkové zabavené množství činí méně než 20 kilogramů.

Nárůst nabídky je spojen s dvěma hlavními geopolitickými důvody. V roce 2019 Čína zakázala výrobu všech variant fentanylu a omezila i jejich prodej a vývoz. Producenti tedy přešli na nitazen. Čína v roce 2024 rovněž zakázala devět druhů nitazenů, nicméně celosvětově bylo potvrzeno dvacet tři variant této drogy, přičemž v roce 2019 existovala pouze jedna varianta. Výrobci se zkrátka stále přizpůsobují. Vzestup nabídky nitazenů se pojí ještě s jednou událostí, jež ovlivnila nelegální trh s drogami. V roce 2022 Tálibán zakázal v Afghánistánu pěstování máku, což vedlo k masivnímu poklesu produkce opia. Afghánistán byl do té doby prakticky největším zdrojem heroinu dodávaného do Evropy. Podle odborníků vedou tyto faktory k možnosti rozšíření alternativních syntetických opioidů.

Několik gramů nitazenu, jež čeští celníci zabavili, pocházalo z Číny. „Za pravděpodobnou zemi, kde se nitazeny vyrábějí a odkud jsou distribuovány, je obecně považována Čína. Nabídka se pak velmi často uskutečňuje ve virtuálním prostředí nejčastěji z Číny, Hongkongu nebo Velké Británie. S čínskou chemickou produkcí byly v minulosti spojovány prekurzory téměř všech takzvaných nových psychoaktivních substancí,“ říká Lucie Šmoldasová.

Kdo stojí za reklamou? 

Server Bellingcat společně s estonským webem Postimees odhalil více než tisíc internetových inzerátů prodávajících nejběžnější typy nitazenů po celém světě. Tým investigativních novinářů analyzoval webové stránky, účty na sociálních sítích a kontaktní údaje související s inzeráty.

Prodejci se samozřejmě snaží skrývat za neprůhledné obchodní struktury. Pravidelně mění adresy, používají více e-mailů a telefonních čísel, preferují kontakt se zájemci o zboží přes Telegram nebo Signal a vydávají se za velké čínské továrny. Někteří prodejci však otevřeně inzerují nitazeny na svých webových stránkách, kde zároveň nepokrytě přiznávají, že jejich užívání vedlo k úmrtí.

Čínská firma Jiangsu Bangdeya New Material Technology je Bellingcatem odhalený inzerent, který spustil výše popsanou obsáhlou kampaň na internetu. Na tuto firmu uvalilo v říjnu 2023 americké ministerstvo financí sankce a obvinilo ji z toho, že od dubna 2022 dodávala protonitazen a metonitazen na Floridu. Úřady uvedly, že zprostředkovatelská společnost, jež jménem firmy Jiangsu Bangdeya přijímala bankovní platby, byla napojena na dvaasedmdesátiletého Číňana Yip Chuen Fata, na něhož je v současné době vypsána odměna pět milionů dolarů (přes 120 milionů korun) za informace vedoucí k jeho zatčení nebo odsouzení. Tento muž údajně řídil také chemickou společnost Yuancheng Group, obviněnou z dodávání metamfetaminu, fentanylu a dalších syntetických drog do Ameriky.

Na Číňana Yip Chuen Fata vypsaly americké úřady odměnu. Foto: Ministerstvo zahraničí USA
Na Číňana Yip Chuen Fata vypsaly americké úřady odměnu. Zdroj: Ministerstvo zahraničí USA

Dalším subjektem spojeným s online inzeráty na nitazeny je společnost Hiersun Biotech Company Limited. Její e-mailová adresa je uvedena jako kontaktní mail na jiné webové stránce, která patří společnosti Yafeng Biological Technology, zaměřené na výrobu farmaceutických chemikálií. Vlastní ji čínské státní vězení spojované s porušování lidských práv.

Sedm dalších subjektů inzerujících nitazeny online se shoduje se společnostmi uvedenými v čínském obchodním rejstříku. Šest z nich bylo z rejstříku již oficiálně vymazáno, ale reklamy na nitazeny pod jejich jmény zůstávají aktivní, a to buď na jejich vlastních internetových stránkách, nebo na platformách třetích stran.

Sedmá společnost, Guangzhou Wanjiang Biotechnology Co., Ltd., je stále vedena v rejstříku jako aktivní a v současné době inzeruje nitazeny online. Firma garantuje bezpečné doručení až ke dveřím, a to i do Evropy, Velké Británie, USA nebo Austrálie. Chlubí se i diskrétním balením a zásilkami, které projdou celní kontrolou. Na internetových stránkách chemické společnosti jsou inzerovány metonitazen, etonitazen, isotonitazen a protonitazen, na jejím účtu na Telegramu jsou pravidelně zveřejňovány obrázky a videa různých léčiv, včetně nitazenů.

Estonsko

V dubnu 2019 se Estonsko stalo první zemí v Evropě, která identifikovala isotonitazen v zabavených drogách.

V průběhu let tato země zaznamenala nárůst podílu úmrtí na nitazeny – podle nejnovějších údajů byla polovina všech úmrtí souvisejících s drogami způsobena nitazeny.

Autorka článku: Barbora Šturmová