#zesvěta: Česká republika si polepšila v žebříčku svobody tisku

Další pátek nám přináší další čtveřici zajímavých a bizarních příběhů #zesvěta. Seznamka Grindr obchoduje s údaji o uživatelích, zatímco poskytovatel lodí k pašování lidí míří do vězení a v USA se objevil zkorumpovaný tajný agent. Na pozitivní notu, Česká republika se zlepšila v hodnocení žebříčku svobody novinařiny od Reportéři bez hranic. O kolik, to se dozvíte níže.

1# Obchodník s pašeráckými loďkami odpluje do vězení

Britská Národní kriminální agentura (NCA) zatkla ve východním Londýně muže, který je hlavní postavou organizované zločinecké skupiny, která dodává pašerákům lidí malé lodě určené k jejich převozu. Je podezřelý z toho, že svým pohůnkům nařídil, aby lodě odvezli na francouzské pobřeží, kde je pak převaděči naloží migranty, a vydají se přes Lamanšský průliv zpátky do Spojeného království. Na případu spolupracovala i belgická policie, jejíž vedení se vyjádřilo, že je pro ni zabránění těmto aktivitám prioritou číslo jedna.

Více o případu se dozvíte na Infomigrants.

2# Index svobody tisku: ČR skáče ze 40. místa na 20.

Reportéři bez hranic zveřejnili každoroční Index svobody tisku. Zatímco v posledních letech se Česká republika držela na 40. místě, tento rok skončila na 20. místě. Porovnání je ale třeba brát s rezervou, neboť se změnila metodologie výzkumu. Nyní bere organizace v úvahu například politický a ekonomický kontext, nebo obecnou bezpečnost. Žebříček také poukazuje na současné trendy, tedy dvojnásobný nárůst polarizace médií umocněný informačním šumem. Vůbec nejsvobodněji mohou novináři podle indexu dýchat v Norsku, dále Dánsku a Švédsku. Nejhůře je na tom naopak Severní Korea. Rusko se navzdory stále probíhající agresi na Ukrajině propadlo z 150. místa na 155.

Více o žebříčku a umístění dalších zemích se můžete dočíst na stránkách Reportérů bez hranic.

Rusko: Dost bylo svobodných médií

3# Prodám údaje o geografických polohách, zn. ze seznamky

Mobilní aplikace Grindr, která slouží jako seznamka pro homosexuály a bisexuály, poskytuje údaje o geolokaci svých uživatelů reklamním společnostem. Nejedná se ale pouze o únik informací, jak by se od seznamky dalo čekat, ale přímo o účelné obchodování. Grindr mimo jiné prodal tato data katolickému kostelu, který na jejich základě následně pronásledoval jednoho ze svých knězů. V důsledku toho přišel o práci. K prodeji těchto dat docházelo už od roku 2017.

Detaily o případu si můžete přečíst na webu Boing Boing.

4# Federální agent zneužil přístupu k vládní databázi

Felix Cisneros Jr. byl federálním agentem, který se specializoval na vyšetřování praní špinavých peněz a obchodu s drogami. Vědělo se o něm tedy, že byl schopný muž. Co se ale nevědělo, bylo, že byl špion až po uši v dluzích, a donedávna nikdo nevěděl ani to, že přijal úplatek v přepočtu 70 tisíc korun za vyhledání neznámé osoby ve vládní databázi. Zničil tak svou dobrou pověst lusknutím prstů. 

Více o případu si můžete přečíst na Los Angeles Times.


Autorka textu: Kamila Plzáková
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková