Lidé ze Všenor, Dobřichovic a Černolic kousek od Prahy řeší problém, neboť v blízkosti jejich domovů má vyrůst skládka. Firma Altstaedter Investments chtěla v Černolicích stavět domy a změnu orné půdy na stavební parcely se jí skutečně podařilo prosadit do územního plánu. Pak ale přišlo nové zastupitelstvo a s ním i nový územní plán, a z parcel se tak zase stala půda. Altstaedter část pozemků prodal, nový majitel tam chce vozit odpad.
Společnost Altstaedter Investments koupila rozsáhlé pozemky v obci Černolice společně s dalšími pozemky ve Všenorech a Dobřichovicích v roce 2007 za zhruba 33 milionů korun. Lokalita se nachází necelých třicet kilometrů od Prahy a zároveň je turisticky vyhledávaným cílem, leží totiž nedaleko chráněné krajinné oblasti Český kras. V téže době, kdy firma pozemky nakoupila, darovala obci Černolice deset milionů korun na vybudování kanalizace. Sponzorskou smlouvu, kterou má redakce investigace.cz k dispozici, za obec podepsal tehdejší starosta Milan Macela. Dar od společnosti Altstaedter byl však podmíněn změnou územního plánu, jež z orné půdy v majetku firmy udělá stavební pozemky, a hodnotu investice tím znásobí.
Smlouva de facto zavazovala obecní zastupitelstvo, jakým způsobem bude muset v budoucnu rozhodnout. Její uzavření schválilo vedení Černolic 22. března 2007. Změna územního plánu pak byla odsouhlasena 19. prosince 2012, tedy pět let od podpisu smlouvy. Z orné půdy o rozloze devět hektarů se tím pádem staly stavební parcely, na nichž chtěla Altstaedter Investments stavět rodinné domy. Podle informací Lidových novin měl projekt zahrnovat výstavbu třiceti rodinných domů a jednoho polyfunkčního objektu s byty, kde měla být i mateřská škola a obchod s pohostinstvím.
V roce 2013 se ale jeden z občanů Černolic obrátil na policii s podezřením na spáchané trestné činy v podobě porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Toho se mělo dopustit obecní zastupitelstvo, které v obci působilo v letech 2007 až 2012, protože rozhodovalo v zájmu developerů. Ve své výpovědi občan uvedl, že se změnou jedné části polního pozemku na stavební parcelu nesouhlasil Odbor životního prostředí v Černošicích.
Aby však obec sponzorskou smlouvu s Altstaedter Investments dodržela, potřebovala do změny územního plánu zařadit i tento pozemek. Z výpovědi obyvatele Černolic vyplývá, že obec proto podala žádost o přezkoumání ke Krajskému úřadu Středočeského kraje, jenž změnu územního plánu z orné půdy na stavební parcelu v této sporné lokalitě schválil pod podmínkou, že starosta obce prohlásí záměr výstavby rodinných domů za veřejný zájem.
Proč to vedení obce učinilo, zdůvodnil v roce 2013 Lidovým novinám současný starosta (tehdy místostarosta) Pavel Schmidt. Podle něj místní zastupitelstvo muselo ctít podepsanou sponzorskou smlouvu a obec dodržovat své závazky. Ve smlouvě bylo totiž uvedeno, že vedení nebude klást projektu firmy Altstaedter Investments žádné překážky.
Z policejního spisu je zřejmé, že obyvatelům Černolic se záměr nelíbil, sepsali petici a chtěli vyvolat referendum, které by zavrhlo změnu územního plánu ve třech lokalitách. Proti návrhu referenda však hlasovali 4 ze 7 zastupitelů, a územní plán byl proto schválen. Policie věc odložila s tím, že nezjistila žádné skutečnosti, jež by nasvědčovaly spáchání trestného činu.
Pro Altstaedter Investments byla změna územního plánu klíčová. Transformací orné půdy na stavební parcely by podle pořadu České televize Reportéři ČT cena pozemků stoupla až o 80 milionů korun. Noví zastupitelé, zvolení v roce 2010, ale se změnou územního plánu nesouhlasili. Zároveň u Krajského soudu v Praze napadlo několik obyvatel obce schválený územní plán a soud jej zrušil. Podle informací Mladé fronty podal během podzimu 2013 majoritní vlastník Altstaedteru Investments Jan Michal k soudu žádost o opatrovnictví obce neboli zbavení obce svéprávnosti. Michal argumentoval tím, že obec jedná proti svým zájmům, jelikož nová zástavba je v obecním zájmu. Soud jeho žádost zamítl, neboť developer nebyl účastníkem řízení.
Parlamentní listy pak publikovaly vyjádření zástupce developera, který prohlásil, že celá záležitost s opatrovnictvím měla být jen demonstrativním gestem. Informaci s žádostí o opatrovnictví dokládá i dokument, jejž zveřejnila obec Černolice na svých webových stránkách 31. října 2013. Proti tomu se společnost Altstaedter Investments ohradila s tvrzením, že obec poškozuje její dobré jméno, poněvadž s podáním návrhu o opatrovnictví nemá nic společného.
Podle vyjádření, které redakci investigace.cz poskytl černolický starosta Pavel Schmidt, po soudním zrušení nového územního plánu došlo v obci v roce 2015 k referendu, v němž obyvatelé rozhodli, že původní územní plán měnit nechtějí a orná půda se na stavební pozemky měnit nebude. Starosta uvedl, že rozhodnutí obyvatel obec respektovala a na pozemcích se nestavělo.
Jelikož ale Altstaedter Investments nemohla v Černolicích provést plánovanou výstavbu, podala na obec žalobu a chtěla své peníze za sponzorský dar zpět. Jediným důvodem, proč deset milionů obci poskytl, byla změna orné půdy na stavební parcely. Soudní spor započal v roce 2012 a Krajský soud v Praze v roce 2020 rozhodl, že Černolice musí dar vrátit, protože porušily znění sponzorské smlouvy.
Černolice jsou lukrativní oblastí, což developery samozřejmě láká. Své pozemky měl v Černolicích i bývalý šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, který se rovněž pokusil změnit status jiné černolické orné půdy na stavební pozemek. U vlastnictví těchto pozemků podle katastru nemovitostí momentálně figuruje jen Peltova žena a manželé Vavruškovi. Jak uvádí webový portál euro.cz, Pelta si v Černolicích koupil pole a louky o rozloze téměř tří hektarů. A byť zastupitelstvo změnu územního plánu posvětilo v jeho prospěch, nakonec byl na základě podnětu několika černolických obyvatel plán soudem zrušen. Pelta je v současné době odsouzen za ovlivńování sportovních dotací k šestiletému vězení. Proti rozsudku se však odvolal k Vrchnímu soudu v Praze.
K tomuto textu najdete podkladové dokumenty v Neprůstřelné sekci.
Přidejte se do Klubu neprůstřelných a získejte k nim přístup.