Čech se ve Velké Británii přiznal k praní špinavých peněz

Dvaačtyřicetiletý Čech Lukáš Pokorný byl zadržen příslušníky britských pohraničních sil 8. listopadu 2020, když se chystal nastoupit na let do Dubaje. Při prohledávání tří kufrů, se kterými cestoval, bylo v každém z nich nalezeno velké množství hotovosti, celkem 860 000 liber, což je více než 25 milionů korun. Muž u sebe neměl klíče od kufrů a prý nevěděl, co v kufrech veze. Údajně letěl do Spojených arabských emirátů za přítelem a za peníze si měl zařídit práci instruktora jízdy na vodním skútru. 

V pondělí 1. února se Pokorný u Vyššího soudu v Glasgow přiznal ke třem bodům obvinění, jež proti němu vznesla policie na základě zákona z roku 2002 o příjmech z trestné činnosti. Informovala o tom na svém webu britská Národní kriminální agentura (NCA). Rozsudek bude Pokornému sdělen v březnu.

Policisté Pokorného obvinili podle britského zákona o příjmech z trestné činnosti z roku 2002. Pokorný se u Vyššího soudu v Glasgow ke třem bodům obvinění přiznal. 

Ředitel vyšetřování NCA pro Skotsko Gerry McLean uvedl: „Zkonfiskovali jsme značné množství peněz z trestné činnosti, jsou to výnosy z organizovaného zločinu. Zabavením peněz jsme zabránili jejich investování do další násilné a ekonomické trestné činnosti na ulicích Skotska.“ 

„S partnery, jako je Policie Skotska a Pohraniční stráž, jsme odhodláni učinit vše, abychom zabránili nelegálním tokům peněz.“ Inspektor Tom Gillan z Partnerství proti organizovanému zločinu řekl: „Sledování pohybu špinavých peněz a zisků z organizovaného zločinu ve Skotsku je naše priorita. Zatčení a obvinění Pokorného je dalším skvělým příkladem přínosů spolupráce mezi kolegy z Partnerství proti organizovanému zločinu, Pohraniční stráže a Národní kriminální agentury. Vítám jeho obvinění i zadržení významné částky vypraných peněz, které jsme vyjmuli z oběhu v rámci organizovaného zločinu.“ Partnerství proti organizovanému zločinu je investigativní tým sestavený z příslušníků a pracovníků Policie Skotska a Národní kriminální agentury.

 

Autorka překladu: Veronika Divišová
Zdroj úvodní fotografie: Flickr CC