Aras Agalarov je ruský miliardář a osobní přítel Vladimira Putina i Donalda Trumpa. Mimo to má i vazby na ruský organizovaný zločin. Jeho syn Emin Agalarov je populární rusko-ázerbájdžánský zpěvák a bývalý manžel dcery ázerbájdžánského prezidenta Leyly Aliyevy.

Podle takzvané Muellerovy zprávy o ruském vměšování do amerických prezidentských voleb to byli právě Agalarovovi, kdo zorganizoval konspirační schůzku starších členů Trumpova volebního týmu s ruskými protějšky. Ti měli týmu kandidáta republikánů předat kompromitující materiály na Hillary Clinton, jež se v prezidentských volbách tehdy ucházela o nejvyšší státní funkci právě proti Trumpovi.

Agalarovovým patří mezinárodní síť luxusních restaurací Nobu, které provozuje společnost Crocus Group. Přestože tento řetězec restaurací nemá s Českem nic společného, Nobu přišly bezmála dva miliony korun z českých účtů. Kdo byl opravdovým majitelem těchto účtů, ale není jasné, byly totiž vedeny na prázdné skořápkové firmy s offshorovými vlastníky.

Společnost Crocus Group takto přijala několik plateb, jež americké úřady vyhodnotily jako podezřelé.

Šlo o bankovní účet skotské firmy Astaldo Trade LP vedený u České spořitelny pod číselným označením CZ8008000000001951474273.

Další platby přišly z české firmy Portofe, s. r. o., s účtem CZ7908000000000006863202 opět spravovaným Českou spořitelnou. Tato firma je v obchodním rejstříku vedená jako správce nemovitostí. Kromě peněz, které jí proudily na účet, ale Portofe nic nevlastnila. Majitelem byl až do roku 2018 Slovák Jaroslav Novotný, jenž sedí v desítkách dalších českých a slovenských firem. Nyní je majitelem občan Kyperské republiky Ramadan Onol, který působil i jako ředitel jiné firmy na Slovensku.

Za podezřelé označila tyto platby americká First American Bank, spravující bankovní účty Nobu. Několik let do firmy totiž přicházely peníze z účtů nevystopovatelných offshorových společností, což je podle expertů jeden z varovných ukazatelů možného praní peněz.

Aktuální informace o zařazení osoby na mezinárodní sankční seznamy a do databází politicky exponovaných osob najdete zde

Autorky textu: Pavla Holcová, Gabriela Jezberová, Zuzana Šotová
Zdroj úvodní fotografie: kremlin.ru

Medailonek vznikl v rámci projektu KremRule, jehož cílem je zpřehlednit a katalogizovat majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Pokud se chcete podílet na dalším mapování majetku ruských oligarchů v Čechách, podpořte nás. Jakákoliv částka nám velmi pomůže. Děkujeme.