Alexej Veller je ruský poslanec a bývalý starosta Murmansku, strategického přístavního města na severozápadě Ruska. V říjnu 2022 byl zařazen na seznam mezinárodně hledaných osob Službou bezpečnosti Ukrajiny (SBU). Veller na zprávu reagoval posměšně: „Nevím, co si s tou informací počít. Mám se usmívat? Být pyšný? Ale vážně, tihle ‚stateční‘ chlapi by měli jít na farmu chytat motýly.“

Sergej Veller vlastní v Praze spolu se svou manželkou Taťjanou tříčtvrtinový podíl v žižkovském bytě o rozloze 164 metrů čtverečních. Foto: investigace.cz

Než se Veller stal starostou a později poslancem Státní dumy, podnikal v rodném Murmansku. V roce 1991 založil stavební firmu Agrostroj Montazh (ASM), které šéfoval do listopadu 2010, kdy byl zvolen do funkce starosty města.

Poté předal podnikání své rodině – synovi Michailovi a bratru Sergejovi. Od té doby se ASM daří získávat velké státní zakázky.

V roce 2018 zařadil Forbes jeho manželku Marinu Velleru na seznam nejbohatších manželek poslanců Státní dumy. Za pouhý rok se její příjmy totiž zvýšily dvěstěkrát. Zatímco v roce 2016 Vellera přiznala příjem ve výši 230 000 rublů (kolem 85 tisíc korun), v roce 2017 to bylo již 52,1 milionu rublů (kolem 20,8 milionů korun).

Poslancův bratr Sergej Veller, bývalý člen městského zastupitelstva v Murmansku, vlastní v Praze spolu se svou manželkou Taťjanou tříčtvrtinový podíl v žižkovském bytě o rozloze 164 metrů čtverečních. Další čtvrtina patří jisté Darii Dobrjak. Oba manželé byli do června 2022 také společníky pražské firmy Retiram estetic, s. r. o., se sídlem na adrese jejich bytu, funkci jednatelky firmy zastávala Daria Isakova, která později změnila své jméno na Dobrjak. V červnu byli manželé Vellerovi ze seznamu společníků firmy vymazáni.

Aktuální informace o zařazení osoby na mezinárodní sankční seznamy a do databází politicky exponovaných osob najdete zde.

Autorka textu: Kristina Vejnbender
Zdroj úvodní fotografie: duma-murman.ru

Medailonek vznikl v rámci projektu KremRule, jehož cílem je zpřehlednit a katalogizovat majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Pokud se chcete podílet na dalším mapování majetku ruských oligarchů v Čechách, podpořte nás. Jakákoliv částka nám velmi pomůže. Děkujeme.