Alexej Veller je ruský poslanec a bývalý starosta Murmansku, strategického přístavního města na severozápadě Ruska. V říjnu 2022 byl zařazen na seznam mezinárodně hledaných osob Službou bezpečnosti Ukrajiny (SBU). Veller na zprávu reagoval posměšně: „Nevím, co si s tou informací počít. Mám se usmívat? Být pyšný? Ale vážně, tihle ‚stateční‘ chlapi by měli jít na farmu chytat motýly.“

Sergej Veller vlastní v Praze spolu se svou manželkou Taťjanou tříčtvrtinový podíl v žižkovském bytě o rozloze 164 metrů čtverečních. Foto: investigace.cz

Než se Veller stal starostou a později poslancem Státní dumy, podnikal v rodném Murmansku. V roce 1991 založil stavební firmu Agrostroj Montazh (ASM), které šéfoval do listopadu 2010, kdy byl zvolen do funkce starosty města.

Poté předal podnikání své rodině – synovi Michailovi a bratru Sergejovi. Od té doby se ASM daří získávat velké státní zakázky.

V roce 2018 zařadil Forbes jeho manželku Marinu Velleru na seznam nejbohatších manželek poslanců Státní dumy. Za pouhý rok se její příjmy totiž zvýšily dvěstěkrát. Zatímco v roce 2016 Vellera přiznala příjem ve výši 230 000 rublů (kolem 85 tisíc korun), v roce 2017 to bylo již 52,1 milionu rublů (kolem 20,8 milionů korun).

Poslancův bratr Sergej Veller, bývalý člen městského zastupitelstva v Murmansku, vlastní v Praze spolu se svou manželkou Taťjanou tříčtvrtinový podíl v žižkovském bytě o rozloze 164 metrů čtverečních. Další čtvrtina patří jisté Darii Dobrjak. Oba manželé byli do června 2022 také společníky pražské firmy Retiram estetic, s. r. o., se sídlem na adrese jejich bytu, funkci jednatelky firmy zastávala Daria Isakova, která později změnila své jméno na Dobrjak. V červnu byli manželé Vellerovi ze seznamu společníků firmy vymazáni.

Aktualizace 11.9.2023

V půlce října 2022, tedy půl roku po začátku ruské agrese vůči Ukrajině, manželé Vellerovi darovali své dceři zbylý tříčtvrtinový podíl ze svého pražského bytu. Byt na Žižkově a další byt v Braníku tak nově zcela patří Darii Dobrjakově. Dle informací uvedených v profilu na LinkedInu bydlí Dobrjakova v Praze od roku 2010 a dnes pracuje jako účetní ve společnosti Huawei. Vystudovala Elektrotechnickou fakultu ČVUT a Vysokou školu finanční a správní. Její manžel Dmitrij Dobrjakov, jenž tchána a tchyni u darování bytu zastoupil na základě jejich plné moci, je technologickým konzultantem v pražské pobočce společnosti Accenture. Redakce se pokusila dvojici kontaktovat, ovšem neúspěšně.

Taťjana Veller a dcera Darija. Zdroj: Vkontakte

Starší generace rodiny Vellerovy dlouhodobě zastává provládní postoj v otázce ruské invaze do Ukrajiny. Pouhý měsíc po začátku války v Ukrajině napsala Taťjana Veller příspěvek na VKontakte věnovaný ruské okupaci, v němž označila celou řadu ukrajinských měst za ruská. „Charkov, Sumy, Poltava, Dněpropetrovsk, Luhansk, Doněck, Mykolajiv, Oděsa, Černihiv, Sevastopol, Mariupol, Kryvyj Rih, Záporoží, Krivograd. Jak s nimi souvisí Ukrajina? Jsou to ruská města,“ stojí v příspěvku. Později jej přesdílela na proruské stránky, které v Berlíně zorganizovaly kolonu aut na podporu Ruska. Taťjana spolu s manželem momentálně bydlí v Petrohradě kousek od Peterhofu na pobřeží Finského zálivu.

Samotný poslanec Alexej Veller je stále aktivní na ruské politické scéně a často se účastní televizních debat na státních kanálech, kde podporuje ruskou zahraniční politiku a kritizuje NATO. Užívat si dovolenou na Západě ale oběma manželům nevadí. Pouhé čtyři dny před začátkem rozsáhlého ruského útoku na Ukrajinu zveřejnila Taťjana Veller na své stránce na sociální síti VKontakte fotografie ze své evropské dovolené.

Aktuální informace o zařazení osoby na mezinárodní sankční seznamy a do databází politicky exponovaných osob najdete zde.

Autorka textu: Kristina Vejnbender
Zdroj úvodní fotografie: duma-murman.ru

Medailonek vznikl v rámci projektu KremRule, jehož cílem je zpřehlednit a katalogizovat majetky ruských oligarchů a klíčových spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina v Česku. Jde o lidi, kteří z velké části drží Putina při moci, slouží jako prostředníci pro jeho soukromé investice nebo drží strategické pozice v silových složkách a tajných službách. Pokud se chcete podílet na dalším mapování majetku ruských oligarchů v Čechách, podpořte nás. Jakákoliv částka nám velmi pomůže. Děkujeme.