Tetování Jakuzy – umění, které ohromuje
Zdroj: Pinterest.co.uk

Tradice japonského kriminálního tetování sahá do 17. století a je součástí Jakuzy od úplných počátků. Na rozdíl od ruského organizovaného zločinu bylo tetování v Japonsku povinné jako součást členství v jednotlivých klanech takzvané “japonské mafie” Jakuzy. To ale v současnosti už neplatí, spusta členů Jakuzy si ponechává svou kůži čistou, aby lépe zapadli do většinové společnosti a spousta běžných lidí si naopak nechává vytetovat Jakuzou inspirované obrazy.

Tetování, které se v kultuře Jakuzy používá, je úzce spjato se symbolizmem japonského umění, kultury a náboženství. Trend tetování, které pokrývá celé tělo jako “oblek” je však už výsledkem kultury Jakuzy jako takové.

Japonské umění na těle a jeho význam

Zdroj: Pinterest.co.uk

Japonský kapr Koi – časté tetování, které symbolizuje štěstí, úspěch, ale i vytrvalost. Může znamenat, že si dotyčný prošel těžkými časy, které zvládl.

Zdroj: Pinterest.co.uk

Drak – Japonci vnímají draky odlišně, než jsme zvyklí u západní společnosti. Draci jsou v japonské kultuře považováni za stvoření dobrotivé a jsou chápáni jako ochránci lidí. Tetování draka tak symbolizuje statečnost, moudrost a sílu. Černí draci symbolizují zkušenost a moudrost. Zelení jsou spojování s přírodou a zlatí reprezentují hodnoty a různé ctnosti. Modří draci jsou laskaví, dobrotiví a odpouštějící a žlutí šlechetní společníci. Vedle barev jsou důležité i druhy draků, kterých existuje šest: Sui, Han, Ri, Fuku, Ka a Hai. Sui je například “králem všech draků” a Ri značí neobyčejnou jasnozřivost.

Zdroj: Pinterest.co.uk

Fénix – toto tetování je častým motivem Jakuzy a symbolizuje přesně to, co fénix samotný, tedy znovuzrození, triumf a oheň.

Had – je ztělesněním regenerativní síly a dobrého zdraví. Japonci si hada spojují s moudrostí, schopností věštby a silami země. Je pro ně symbolem božských ženských atributů a ochrany proti nemocem a neštěstí.

Zdroj: Pinterest.co.uk

Samuraj – tetování samuraje symbolizuje samurajský válečný kodex “Bushido” tedy v doslovném překladu cestu válečníka. Znamená tak úctu, loajalitu, kuráž a akci. Jakuza v mnohém převzala principy z Bushido a sama sebe považuje za určité ochránce starověkého japonského odkazu. Je tedy překvapivé, že na začátku své historie byli příslušníci Jakuzy se samuraji ve sporu. V pozdější době se však někteří samurajové k Jakuze přidali a právě tetování samuraje sloužilo jako identifikace a znak určitého dědictví.

Sakura – jsou znakem pro prchavost lidského života.

Zdroj: Pinterest.co.uk

Maska Oni (démon, obr) – tito obři nebo démoni bývají považováni za reinkarnované zlé lidi, symbolizují tak úpadek, teror a vynucování určitého kódu chování.

Zdroj: Pinterest.co.uk

Tygr – ten naopak slouží jako ochrana proti démonům, nemocem a neštěstí. Tygr dle japonské mytologie umí ovládat vítr a je také symbolem kuráže a síly.

Zdroj: Pinterest.co.uk

Lebka – Smrt je pro Japonce součástí životního cyklu, lebka tak symbolizuje změnu, cyklus života a respekt k předkům.

Zdroj: Pinterest.co.uk

Komainu (mýtický pso-lev) – Komainu je mýtický lev, který hlídá v Japonsku chrámy a svým zjevem připomíná spíše psa. Ten svého nositele chrání proti nebezpečí a zlu.

Uťatá hlava – Toto tetování vydává varování svému okolí, říká: „Nechtěj se se mnou zaplést!“. Symbolizuje tak odvahu, nebojácnost a také určitou úctu k nepříteli.

Pivoňky – jsou znakem bohatství, elegance a prosperity. Pivoňka je v Japonsku označována za krále květin, je tak zároveň symbolem maskulinity.

Zdroj: Pinterest.co.uk

Chryzantéma – je považována za sluneční květinu, její okvětní lístky září jako plameny. Je znakem dlouhověkosti a radosti. Květiny se velmi často objevují s ostatními motivy spojené do velkých a složitých obrazců. Chryzantémy se tak velmi často vyskytují například ve spojitosti s drakem.

Zdroj: Pinterest.co.uk

Javorové listy – jsou symbolem času, který plyne. Listy jsou velmi často znázorněné ve větru nebo plovoucí na vodě, to má odkazovat na lidský život, který je uvězněn v toku času. Cyklus života pak znázorňují listy měnící se s ročním obdobím.

Lotosový květ – tato květina znázorňuje lidský boj za naplnění potenciálu krásy, který má život. Je symbolem spirituálního probuzení.

Voda – mnoho japonských tetování obsahuje element vody, který je symbolem změny, adaptace a života.

 

 

Autorka textu: Steffi Černá

Leave a Reply

Your email address will not be published.