Záběry z obléhané Gazy.

Izraelské ostřelování na jihu pásma Gazy způsobilo rozsáhlé škody v táboře Chán Júnis pro vysídlené Palestince / Zdroj: Saher Alghorra / Zuma Press / Profimedia

Zpráva OSN odhaluje, jak obyvatelé Gazy čelí raketovým útokům, hladomoru a šíření nemocí kvůli kolapsu zdravotní péče. Nezletilí Venezuelci jsou nespravedlivě souzeni za účast na protestech proti prezidentu Nicolási Madurovi. Tvůrce spywaru Pegasus, izraelská společnost NSO Group, lobbuje u amerických republikánů, aby byla vyřazena z blacklistu, na nějž firmu USA umístily. Ázerbájdžánská vláda, která aktuálně hostí účastníky globálního klimatického summitu OSN, se snaží skrýt své aktivity v oblasti fosilních paliv. 

Nejvíce obětí konfliktu v Gaze představují ženy a děti z řad civilistů. Vyplývá to z nejnovější zprávy OSN. Izraelská vláda již v minulosti tvrdila, že útočí především na strategické cíle Hamásu a minimalizuje lidské ztráty používáním přesné munice. Z monitoringu OSN však vyplývá, že přes devadesát procent obětí v Gaze je zabito v rezidenčních budovách. Za většinu z těchto úmrtí přitom mohou zbraně s plošným účinkem, jež Izraelské obranné síly (IDF) používají v hustě osídlených oblastech.

Tamní obyvatelé čelí nejen útokům a bombardování, ale i hrozbě hladomoru a šíření nemocí způsobenému nedostatečnou zdravotní péčí. „Stará vojenská taktika obléhání zasáhla v Gaze i základní hygienické podmínky. To vede k šíření kožních a bakteriálních infekcí, které se velmi obtížně léčí, zvláště když chybí antibiotika, mýdlo a veškerá humanitární péče,“ vysvětlila na Inspiračním fóru festivalu Ji.hlava doktorka a anestezioložka Eva Kušíková z organizace Lékaři bez hranic. „Naši lékaři hlásí, že museli dětem amputovat končetiny bez anestezie a opakovaně používat jednorázové, již znečištěné obvazy.“

OSN zároveň upozorňuje na případy, kdy izraelské jednotky střílely na Palestince, kteří hledali humanitární pomoc. K těmto událostem docházelo zejména ve městě Gaza, odkud směřuje většina zásobování na sever oblasti.

Masivní vysídlování Palestinců, hlavně z oblasti severní Gazy na jih, vedlo také k tomu, že mnoho nezletilých bylo odděleno od svých rodin. Podle UNICEFu se letos v únoru ocitlo v Gaze nejméně 17 000 dětí bez doprovodu. Navíc zde kolabuje nejen zdravotní, ale i vzdělávací systém: „Naše děti přišly o právo na vzdělání. Nemohou chodit do škol, nejen kvůli vystěhování, ale také proto, že mnoho školních budov bylo zničeno při bombardování. Snažíme se pro ně organizovat výuku v provizorních stanech, ale ty neposkytují vhodné zázemí a děti je nesnášejí. Mnoho dětí navíc musí pracovat – na trzích v Gaze je jich plno, vydělávají, aby uživily sebe i své rodiny,“ popsala dopad konfliktu na děti v Gaze tamní novinářka a bývalá učitelka Ruwaida Kamal Amer.

Desítky venezuelských teenagerů byly uvězněny kvůli své účasti na protestech proti letošním volbám, jež vyhrál prezident Nicolás Maduro. Volby byly podle demonstrantů zmanipulované. Zjištění OCCRP ukazuje, že soudní řízení s těmito nezletilými probíhají často online, bez řádné obhajoby a možnosti dokázat nevinu. Soudci ignorují předkládané důkazy a pod nátlakem nutí obžalované, aby se přiznali k trestnému činu terorismu. Rodiče nespravedlivě odsouzených mladistvých potvrzují, že jsou jejich děti ve vězení fyzicky týrány, mučeny elektrickými šoky a je jim odpíráno jídlo a léky. Rodiny musí platit vysoké úplatky, aby jejich blízcí dostali potraviny a základní lékařskou péči. Organizace amerických států (OAS) ve svém prohlášení únos a týrání nezletilých Venezuelanů odsoudila, vyzvala k jejich propuštění a k potrestání těch, kdo jsou za tyto zločiny zodpovědní. Přesto však mladí Venezuelci stále zůstávají ve vězení.

Izraelská společnost NSO Group, která stojí za vývojem špionážního softwaru Pegasus, lobbuje u konzervativních amerických zákonodárců. Cílem je dostat se z amerického blacklistu, kam ji v roce 2021 zařadila Bidenova administrativa. NSO argumentuje mimo jiné tím, že její technologie pomáhají hledat pohřešovaná izraelská rukojmí v aktuálním konfliktu v Gaze. „Republikáni pro ně budou snadnějším terčem než demokraté, pokud jde o vyvíjení nátlaku na Ministerstvo obchodu, aby společnost NSO Group vyřadilo ze seznamu (…),“ řekl pro web The Intercept výzkumník Ben Freeman z amerického think-tanku Quincy Institute. 

Zatímco NSO Group zintenzivňuje své lobbistické úsilí ve Washingtonu, v Kalifornii čelí již pátým rokem žalobám od platformy WhatsApp za porušování práv a soukromí uživatelů. V říjnu tohoto roku vznesla společnost WhatsApp rozsáhlá obvinění z porušení požadavků na zpřístupnění důkazů poté, co společnost NSO odmítla poskytnout svou interní e-mailovou komunikaci a zdrojový kód programu Pegasus. 

Ázerbájdžánská vláda se během klimatického summitu snaží odvrátit pozornost od svých kontroverzních aktivit v oblasti fosilních paliv. Letošní Konference OSN o změně klimatu, známá také jako COP29, se koná od 11. do 22. listopadu v hlavním ázerbájdžánském městě Baku. Organizátoři byli kvůli výběru této lokace již dříve kritizováni, protože ekonomika Ázerbájdžánu je silně závislá na těžbě a exportu fosilních paliv, oficiálními partnery konference jsou navíc společnosti s vazbami na prezidenta Ilhama Alijeva. Jeho vláda je dlouhodobě spojována s korupcí, porušováním lidských práv a podporou organizovaného zločinu. Alijevova politika rovněž vedla k etnickým čistkám a vysídlování Arménů během konfliktu v Náhorním Karabachu, jak podrobněji popisujeme v našem článku.

Tajná nahrávka zveřejněná BBC doložila rozhovor, ve kterém Elnur Soltanov, výkonný ředitel ázerbájdžánského týmu COP29 a náměstek ministra energetiky, diskutoval s mužem vydávajícím se za potenciálního investora. Soltanov zvažoval jeho nabídku na sponzoring summitu výměnou za investice do ázerbájdžánského ropného a plynárenského průmyslu, což by bylo v přímém rozporu s cíli konference zaměřené na boj proti klimatické krizi, snížení emisí a spotřeby fosilních paliv.

Další vyšetřování nevládní organizace Global Witness odhalilo síť podezřelých účtů na platformě X, které před zahájením summitu šířily oficiální vzkazy ázerbájdžánské vlády. Zatímco v červenci tohoto roku byly příspěvky pod hashtagem #COP29 převážně kritické vůči vládě, v září byly nahrazeny provládní propagandou. Podle všeho za touto změnou stálo 71 účtů, jež se téměř identicky zaměřovaly na podporu vlády a odvádění pozornosti od mezinárodní kritiky.