#zesvěta: Španělsko zatnulo tipec podvodníkům s cigaretami

Pátek přináší tradiční zesvěta. Dnes se podíváme na zoubek zahraničním pletkám se zákony. Tento týden jim dominovalo Španělsko, kde skončil provoz nelegální továrny na cigarety a policie zabavila vodní drony na převážení drog. V Číně se zase ve velkém obchoduje s osobními daty a Europol nepolevuje ve svém úsilí potírat zločiny na evropské půdě. 

#1 Španělsko zatnulo tipec podvodníkům s cigaretami

Nelegální továrna na cigarety ve Španělsku si dávala velký pozor, aby její činnost zůstala pod pokličkou. Členové zločinecké organizace nainstalovali do tohoto objektu falešné stěny, dvojité stropy, rušičky signálů a videokamery, to vše za účelem zatajení svých aktivit před policií. Pracovníci, kteří byli často bulharského původu, museli pracovat někdy i celé týdny v nelidských podmínkách bez slunečního světla a patřičného větrání. Vyráběli tak až 50 milionů cigaret měsíčně. Navzdory snahám zločinecké organizace ale španělské úřady v neděli zatkly tři podezřelé a zabavily 15 milionů cigaret a více než 200 kilogramů řezaného tabáku.

Více o tom, jak zločincům selhal nelegální podnik, se můžete dočíst na stránkách OCCRP.

Karlovy Vary porušují úmluvu se Světovou zdravotnickou organizací

#2 Prodám data čínských občanů, cena 10 bitcoinů

Čínská vláda a tamní úřady jsou známé tím, že schraňují údaje svých občanů. Toho využil anonymní hacker, který si říká „ChinaDan”, a podle všeho ukradl osobní údaje miliardy čínských občanů z databáze šanghajské policie. Celkem 23 terabajtů dat obsahujících například jména, adresy a národní průkazy totožnosti prodává za 10 bitcoinů, tedy v přepočtu téměř za 5 milionů korun. Vzhledem k objemu dat by se mohlo jednat o největší únik v historii. Případní zájemci si tato data mohou koupit na takzvaném dark webu, tedy na stránkách dostupných pouze skrze speciální webový prohlížeč, které se často používají k nelegálním činnostem. 

Podrobnosti o úniku naleznete na stránkách OCCRP.

#3 Nautilus jinak: Policie zabavila podvodní drony na pašování drog

Španělsko opět zasahuje. Tentokrát tamní policie zastavila gang, jenž měl vyrábět poloponořitelné drony na pašování drog. Jeden takový stroj unese až 200 kilogramů nákladu a pašeráci jej mohou ovládat na dálku. Drony měly drogy převážet přes Gibraltarský průliv. Skupina je vyráběla pro pašeráky ve Francii, kteří je hodlali použít k ilegální přepravě velkého množství kokainu. Zadržení nebyli ve vodním pašování žádní nováčci. Organizovaná skupina se také specializovala na stavbu falešných spodků lodí. Spolu s drony policie zabavila skoro 150 kilogramů hašiše a osm kilogramů marihuany. 

Více o podvodních hrátkách pašeráků se dozvíte na webu The Guardian.

#4 Boj proti obchodování s dětmi pokračuje

Donucovací orgány evropských států spolu s Europolem zatkly přes sto osob podezřelých z obchodování s lidmi. Šlo o výsledek takzvaných akčních dnů ze začátku června, kterých se zúčastnilo 22 zemí. Desítky obětí těchto zatčených osob byly nezletilí. Právě ti jsou dlouhodobě nejzranitelnější skupinou, s níž pašeráci nelegálně obchodují. Stávají se obětí sexuálního obtěžování, obchodu s drogami a domácího otroctví. Za týden donucovací složky zkontrolovaly přes sto tisíc dokladů a téměř milion osob. 

Detaily o úspěšném potírání zločinu si můžete přečíst na stránkách samotného Europolu.


Autorka textu: Kamila Plzáková
Autorka úvodní grafiky: Martina Bartl