#zesvěta: Otrocká práce a dětské svatby na vzestupu

Novodobých otroků a otrokyň na světě opět přibylo. Dennodenně je nuceno dělat práci nebo provdat se proti své vůli na 50 milionů lidí. Většinu z nich sice zneužívá soukromý sektor, ale podle zprávy Mezinárodní organizace práce se na zotročení ve 14 % podílejí i státy. Kvůli tomu ale bruselští taxikáři troubit jako o život nezačali. Mačkáním klaksonů chtějí naopak naznačit, že služeb dopravní společnosti Uber už mají plné kecky a po Evropské komisi požadují řádné vyšetření Uber Files (více než 124 000 uniklých souborů o globálních špinavých obchodech společnosti Uber, pozn. red.). Mimo to jim leží v žaludku i drahé pohonné hmoty, což by mohly vyřešit zakázané zásilky ruské ropy, jež si cestu do Evropy přesto našly. Úplně jiné starosti má ovšem organizovaný zločin ve Španělsku a v Německu, kde se policii podařil úspěšný zátah.

#1 Ruská ropa pod evropskou vlajkou

Novináři investigativního projektu „Schéma“ RFE/RL získali nové důkazy o tom, že ruská ropa i nadále vesele cestuje po světě pod cizími vlajkami. Poté, co EU zakázala lodím s ruskou vlajkou kotvit v evropských přístavech, Rusové přišli na geniální způsob, jak toto nařízení obejít. Delikátní náklad přece stačí opatřit vlajkou evropskou, čímž se vlk nažere a koza zůstane celá. Z dat sledovacích systémů Marine Traffic a Equasis tak vyplývá, že plné ruské tankery zastavují v Černém moři u rumunských břehů, kde se ropa překládá na lodě s vlajkami států EU, které pak směřují do přístavů jiných zemí včetně těch evropských. Více o schématu proměny státních vlajek nad černým zlatem, jak se hnědé až nazelenalé hořlavé kapalině přezdívá, se dozvíte v krátkém dokumentu RFE/RL.

 

#2 Miliony otroků navíc

Pokud by nějakého novodobého otrokáře napadlo založit stát, jehož občané by byli otroci, dosahoval by populační velikosti Argentiny nebo Kolumbie. Tyto země čítají kolem 50 milionů obyvatel, což je zároveň i počet lidí, kteří jsou denně nuceni k moderním formám otroctví. Patří mezi ně třeba nucené práce, vynucená manželství i dětské svatby. Počet současných otroků za posledních pět let prudce stoupl o téměř deset milionů osob. To oproti výše zmíněným jihoamerickým státům naopak představuje přírůstek stejně velký, jako je počet obyvatel České republiky, tedy i včetně nejvyšších ústavních činitelů, poslanců i senátorů, jinak chráněných proti vrtochům života imunitou. Citovaná čísla přináší zpráva Mezinárodní organizace práce (ILO), která nárůst počtu obětí otroctví v posledních letech přisuzuje zejména ozbrojeným konfliktům, klimatické změně a, jak jinak, covidu-19.

#3 Kdo netroubí, není taxikář

Pokud by se nějaký bruselský úředník minulý týden rozhodl, že po belgické metropoli nebude cestovat veřejnou dopravou, na kole ani pěšky, nezbylo by mu nic jiného než si zavolat Uber. Stovky místních taxikářů byly totiž zaneprázdněny tím, že postávaly před budovami unijních úřadů a hlasitým troubením dávaly najevo svou převelikou nespokojenost s nedostatečným vyšetřováním kauzy Uber Files. Ke stávce, jež dostala název „Brussels World Strike“, se přidali i kolegové z dvaceti zemí Evropy. Hlavním požadavkem šoférů je zahájení vyšetřování na úrovni Evropské komise. Více se o stávce dočtete na stránkách ICIJ.

#4 Zločinecký Babylon

Svět je na chvíli zase o něco lepší. Španělské civilní gardě se ve spolupráci s německým kriminálním úřadem z Hamburku povedlo dopadnout další skupinu organizovaného zločinu, která poskytovala finanční služby pašerákům drog. Společný zátah na 50 domácností ve Španělsku a v Hamburku přinesl své ovoce – bylo zatčeno 44 osob čínské, španělské, marocké a německé národnosti. Úřady rovněž zabavily více než čtyři miliony eur v hotovosti, šperky a 23 luxusních vozidel, tedy v průměru jedno auto na dvě zatčené osoby. O této akci se více dočtete na stránkách Europolu.

Autorka textu: Kristina Vejnbender
Zdroj úvodní fotografie: Martina Bartl