#zesvěta: Osudy kradených kol

Když chcete prodávat drogy musíte mít podchycené různé lidi na různých místech. Například takového strážce hřbitova. Ukradli vám někdy kolo? Je dost možné že už je dávno mimo EU. Kromě toho po světě neustále probíhají rozsáhle mezinárodní operace na odhalování organizovaného zločinu, ať už se jedná o obchod s drogami nebo s padělaným oblečením. Tohle všechno a něco navíc najdete v dnešním #zesvěta. 

#1 Italský strážce hřbitova schovává v práci drogy

Na italském hřbitově ve městě Giarre na Sicílii zadržela policie dva muže, jedním z nich byl jeho 55letý dobrovolný strážce. Policie provedla razii v rámci zintenzivnění boje proti obchodování s drogami v provincii Catania. Vyšetřování se soustředilo právě na území hřbitova v Giarre poté, co policie zjistila, že se tam v noci zdržuje podezřele hodně osob a pri razii se jim na hřbitově podařilo zajistit drogy o váze anglického mastifa (až 71 kilogramů).

Více o akci ze hřbitova najdete zde

#2 Jak kradená kola z Německa končí na Ukrajině

V Německu se ročně ukradnou tisíce kol. Zatímco levná kradená kola jsou často nabízena k prodeji na internetu nebo na bleších trzích přímo v zemi, drahá kola jsou buďto rozebrána na náhradní díly, nebo vyvážena mimo Evropskou unii. Prodat uvnitř hranic společenství kradený bicykl je totiž riskantní, jelikož policie vede registr ukradených kol a může je tak rychle identifikovat podle čísla rámu. Právě proto je ukrajinský internet je plný „ojetých kol z Německa a EU“ a všude jsou obchody, která taková kola nabízejí k prodeji. Přesné údaje o počtu “ojetých” kol, která se na Ukrajinu dostávají z EU, však neexistují. Lidé, kteří trh znají, říkají, že odhady se různí, od desítek tisíc až po 100 000 ročně.

Více o osudech ukradených kol se dozvíte zde.

Drogy i jejich účinnost jsou na vzestupu

#3 Operace Orion a 116 tun kokainu

V úterý zveřejnila Kolumbie výsledky dlouhodobé mezinárodní operace Orion, která začala v roce 2018. Své síly v boji proti drogám spojilo dohromady 39 zemí ze Severní a Jižní Ameriky a Evropy. Při společné vojenské operaci byl zabaven kokain který vážil podobně jako letadlo Boeing 757 (116 tun). Celkem bylo zatčeno 539 osob různých národností a odstaveno 69 lodí, tři poloponorky a pět letadel.

Které země se na operaci podílely a více o pašování drog najdete tady.

#4 Padělané značkové oblečení za Španelska za stovky milionů

Španělské úřady rozbily zločineckou skupinu, která vyráběla padělky oblečení v hodnotě téměř 19 milionů dolarů (více než 400 milionů korun). Při policejním zásahu byly zjištěny dva druhy padělků – vysoce kvalitní kousky z Portugalska, připravené k okamžitému prodeji, a „neutrální“ oblečení z Číny. Tak se říká neoznačeným kouskům, na které se následně přidávají loga renomovaných značek a prodávají se v obchodech jako originál. Podle zprávy OECD z roku 2019 představuje obchod s padělaným zbožím odvětví organizovaného zločinu v hodnotě 500 miliard dolarů ročně, což představuje 3,3 % veškerého světového obchodu.

O nekvalitní módě za hodně peněz si můžete víc přečíst zde.

Autorka článku: Nina Kodhajová
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková