#zesvěta: Obchod s lidmi ve světě Walta Disneyho

Další týden je za námi a my přicházíme s naší tradiční páteční rubrikou #zesvěta. V ní naleznete zprávy o zneužívání pravomocí vysokých veřejných činitelů jakými jsou prezident středoamerické země nebo prezident Interpolu. Role padouchů se tento týden ale ujali i zaměstnanci pohádkového Walta Disneyho. Vítejte u pátečního #zesvěta.

#1 Prezident Interpolu obviněn z mučení

Francouzští protiterorističtí prokurátoři zahájili předběžné vyšetřování ohledně zločinu mučení a barbarských činů prováděných na zadržovaných lidech, kterých se podle soudních zdrojů údajně dopustil emirátský generál Ahmed Nasser al-Raisi. Proč se Francouzi zabývají vysokým důstojníkem ze Spojených arabských emirátů? Al-Raisi se totiž minulý rok stal prezidentem Interpolu, jehož hlavní sídlo se nachází ve francouzském městě Lyonu. Popud k vyšetřování přišel od skupin aktivistů zabývajících se ochranou lidských práv.  Tyto skupiny vznesly proti Raisimu obvinění z mučení již v době, kdy kandidoval na prezidenta Interpolu. Al-Raisi byl loňského listopadu nicméně zvolen šéfem této prestižní celosvětové policejní organizace. Možná i z toho důvodů, že Interpol byl štědře financován Spojenými arabský emiráty.

Více se dozvíte v článku The Guardian. 

Tryskáče, lustry, byty: Za co utráceli mocní Rusové v Česku

 

#2 Britský prostředník Kinahangova gangu uvězněn na 21 let

Soud poslal do vězení Thomasa „Bombera“ Kavanagha na 21 let za pašování kokainu a konopí v celkové hodnotě 30 milionů liber (cca 870 milionů korun) do Velké  Británie. Poddaný Jejího Veličenstva Kavanagh pracoval jako britský prostředník irského gangu Kinahan, který je známý obchodováním s drogami, praním špinavých peněz nebo dovozem střelných zbraní. Bomber drogy pašoval ukryté uvnitř stroje na odstraňování asfaltu. Spolu s ním skončili za mřížemi i další dva muži. Dokud celníci před pěti lety neobjevili tento kouzelný stroj na asfalt, fungoval jejich obchod jako báječná houpačka. Do Británie putovaly drogy, z Británie k “asfaltérům” peníze. 

 Další informace zde.

 

#3 Obchodníci s lidmi, dětští predátoři a zaměstnanci Walta Disneyho 

Během šestidenní tajné operace zadržela floridská policie 108 lidí, včetně bývalého soudce či čtyř zaměstnanců společnosti Walta Disneyho. Zadržení jsou podezřelí z obchodu s lidmi a sexuálního obtěžování dětí. Detektivům se podařilo identifikovat konkrétní osoby, které zveřejňovaly online inzeráty související s prostitucí, a dokázali zmapovat i síť jednotlivců, jež na tyto inzeráty reagovali. V rozsáhlé operaci s názvem Operation March Sadness 2 bylo cílem osvobodit a identifikovat oběti, které mohly být nuceny k prostituci. V rámci akce se podařilo zadržet i osoby podezřelé z online sexuální komunikace s nezletilými. 

Více se můžete dočíst v tiskové zprávě policie amerického okresu Polk. 

 

#4 Extradice exprezidenta Hondurasu

Nejvyšší soud Hondurasu v pondělí povolil vydání bývalého prezidenta Juana Orlanda Hernandeze do Spojených států, kde by měl čelit obvinění z obchodování s drogami. Hernandez, jenž zastával úřad v letech 2014-2022, je obviněn z toho, že od roku 2004 umožnil pašování přibližně 500 tun drog – převážně z Kolumbie a Venezuely – do Spojených států přes Honduras. Hernandez byl zatčen v polovině února, necelý měsíc po odchodu z prezidentského úřadu, na základě žádosti USA o vydání. V případě odsouzení Hernandezovi hrozí doživotní trest.

Více naleznete ve zprávách francouzské televize France24

 

#bonus Dostane hradní skartovačka milost?

Poslední senzační zpráva dorazila tento pátek z Hradu. Podle hlásné trouby tamních novinek zaměstnanci z okolí prezidenta před chvílí omylem skartovali čerstvě udělenou milost správci Obory. Tím pádem bude správce za své prokázané finanční machinace a podvody pravomocně odsouzen. Hlásný trouba ve svém komuniké uvádí, že hlava státu se nechala slyšet v tom smyslu, že všichni vyšetřovatelé, soudci, novináři i Koudelka budou zato spravedlivě potrestáni, poněvadž kdyby nechali správce Obory pěkně na pokoji, nebyla by nutná amnestie a dekret o milosti by roztržitá hlava pod vlivem nestrčila do hradní skartovačky, ale tam, kam patří. Komuniké končí slovy: “Amen, pravím vám.”

Autoři textu: Gabriela Jezberová, Jaroslav Formánek, Nina Kodhajová
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková