#zesvěta: Mafiánská hra na schovku

Je pátek a s ním i další #zesvěta! Jeden z největších mafiánů, který byl třicet let na útěku, sice zemřel, ale objevil se další, který zatím úspěšně uniká policii. Jeho specialitou jsou videa, v nichž se mužům zákona vysmívá. Úřady pátrají také po provozovatelích již zrušeného internetového obchodu s drogami. Abramovič zase neskrývá sebe, nýbrž – jak je u něj zvykem – svůj majetek před sankcemi. 

Tento text si můžete poslechnout i v audioverzi. Audioverze článků z oblíbené rubriky #zesvěta odebírejte zde.

#1 Abramovič skrývá umění u bývalé manželky

Když jde o ochranu nahromaděného majetku, jdou i manželské rozpory stranou. Ruský oligarcha Roman Abramovič předal svou rozsáhlou sbírku umění své bývalé manželce Darje Žukovové těsně předtím, než na něj byly loni uvaleny sankce poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Nedávno to zjistili kolegové z OCCRP z uniklých dokumentů z Kypru. S bývalou manželkou nashromáždil oligarcha sbírku stovek prestižních děl moderního umění, jejichž hodnota byla v roce 2018 odhadnuta na 963 milionů dolarů (zhruba 22,2 miliardy korun). Podle odborníků šlo o taktiku, jak ochránit sbírku před zmrazením nebo zabavením. Sbírka obsahuje významná díla Picassa, Moneta, Degase a dalších umělců a podle odborníků by se jí dalo zaplnit celé muzeum. Abramovič, který má vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina, ukrýval svůj majetek před sankcemi podobným způsobem již dříve.

Informace o sbírce najdete na webu OCCRP.

#2 R.I.P. (Rest In Prison) 

Bývalý italský mafiánský boss Matteo Messini Denaro se vězení vyhýbal, jak jen mohl. A ačkoli se italské policii podařilo Denara po třiceti letech na útěku zatknout, ani tak v base dlouho nepobyl. Nyní už je zcela jasné, že se vězení vyhnul definitivně. Vězeňský režim mu totiž nesvědčil a mafián byl převezen do nemocnice, kde během léčby nedávno zemřel v umělém spánku. Denaro byl šéf sicilské mafie Cosa Nostra a má na svědomí desítky vražd. V průběhu let byl odsouzen k několika trestům doživotí, svou vinu ale vytrvale odmítal.

Více se dočtete na webu americké CNN. 

#3 Chyť mě, když to dokážeš

Interpol stále pátrá po dvaatřicetiletém uruguayském zločinci Sebastiánu Marsetovi alias Králi Jihu nebo Muži mnoha tváří. Jedni se domnívali, že je v Brazílii, jiní zase, že se nachází v Mosambiku. Když ho stovky po zuby ozbrojených policistů přišly zatknout do luxusního domu v Bolívii, kde pod falešnou identitou vedl velkolepý život, Marsetovi se zase podařilo uprchnout. Jediná stopa, podle které se jej úřady snaží najít, jsou jeho videozprávy, jež zasílá médiím. Ve videích popírá obvinění a vysmívá se policii. „Jsem pro vás příliš inteligentní. Aby se neřeklo, že jste hloupí, zní o něco lépe, když řeknu, že jsem inteligentnější,” směje se Marset ve videu. Tento zkušený chameleon je obviněn z šéfování rozsáhlé síti pašeráků kokainu a praček na peníze. Síť zločinců údajně působí na různých kontinentech a zahrnuje veškerá odvětví – od církevních hodnostářů až po politiky.

O tom, jaké zločiny má na svědomí a jak se ho snaží úřady vypátrat, se dozvíte na stránkách VICE.

#4 Zrušení internetového obchodu s drogami

Finská celní správa společně s evropskými partnery zvítězila nad zločinci z dark webu. Zlikvidovala jim totiž temný internetový market nazývaný „Piilopuiti“. Tento finskojazyčný server byl v provozu jako skrytá služba v šifrované síti Tor od května minulého roku. Market Piilopuiti sloužil k anonymní trestné činnosti, jako je například prodej drog, které byly do Finska pašovány ze zahraničí. Vyšetřování stále pokračuje, po prodejcích i uživatelích platformy pátrají vyšetřovatelé po celém světě.

Další podrobnosti o vyšetřování se dozvíte na webu The Hacker News.

Narazili jste během týdne na zprávu, jež by podle vás v našem #zesvěta rozhodně neměla chybět? Přečetli jste si zajímavou novinku ze světa (ne)organizovaného zločinu, o které jsme ještě nepsali? Pošlete nám svůj tip na e-mailovou adresu zesveta@investigace.cz.


Autorka textu: Barbora Šturmová