#zesvěta: Jedna policejní akce – více než 1000 osob v poutech

Tento týden se ze světa organizovaného zločinu dozvíte: Manželka “El Chapa” za ním do vězení na návštevy už nechodí, protože v něm sedí také. Bohužel v jiném. A také proč se korupce médií úplně nevyplácí a jaké jsou dopady globálních policejních akcí.

#1 Manželka „El Chapa“ půjde do vězení také

Manželka známého mexického drogového bosse Joaquina „El Chapa“ Guzmána byla odsouzena ke třem letům vězení za to, že pomáhala jeho kartelu Sinaloa.

Emma Coronel Aispuro se přiznala k obviněním od spiknutí až po nelegální distribuci drog. Přiznala také, že Guzmánovi napomáhala při útěku z mexického vězení. Díky tomu jí hrozilo doživotí, ale američtí prokurátoři požádali o kratší trest poté, co vyjádřila lítost.

Více o rodině, jejíž členové sedí téměř všichni ve vězení, se dočtete zde.

Grupo America 2: Den s narkobaronem za mřížemi

#2 Německo rozbilo obří gang 

V úterý se německé policii ve spolupráci se Španělskem a Lotyšskem podařilo rozbít gang, který v průběhu let propašoval z Jižní Ameriky do Německa až 5 tun kokainu. 

Vyšetřování kriminálky BKA (Bundeskriminalamt) odhalilo vysoce profesionální strukturu pachatelů, kteří spolu nejméně od roku 2011 pracovali na pašování kokainu do Německa, a to prostřednictvím fiktivních společností. K tomuto účelu údajně používali velké množství falešných jmen, což na dlouhou dobu téměř znemožnilo odhalit jejich skutečnou identitu.

Celé tiskové prohlášení policie si můžete přečíst tady.

Půl druhé tuny kokainu do Evropy (zatím) nepřiletí

#3 Více než 1000 osob v poutech 

Policejní spolupráce ve 20 zemích vyústila v zatčení více než 1000 osob během operace proti internetovým podvodům. Vyšetřování rovněž vedlo k odhalení 10 nových modus operandi spojených s různými kybernetickými finančními trestnými činy. Jedním z takových příkladů je mobilní aplikace plná virů, která převzala svůj název a značku ze seriálu „Squid Game“ společnosti Netflix. Pachatelé se vydávali za partnery seriálu společnosti Netflix, ale ve skutečnosti byla jejich aplikace virem typu trojského koně, který se nabourával do fakturačních údajů a údajů o kreditních kartách jeho obětí.

Více o celé akci najdete tady.

#4 Konec slibné kariéry pana Kurze

Rakouský kancléř Sebastian Kurz oznámil, že končí s politikou. Ve svých 35 letech byl nejmladším lídrem země, ale jeho působení v úřadu provázely skandály. Ve svém prohlášení uvedl, že se stahuje z politiky, aby se mohl věnovat rodině. Zároveň se ohradil proti kritice a obviněním z korupce, přesněji uplácení médií, které vedly k jeho odstoupení z pozice kancléře.

Jak se celá věc má najdete tady.

 

Autorka textu: Nina Kodhajová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková