#zesvěta: Jak se krade dům

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

#1 Malý je ten, kdo si klade malé cíle

Zloději na Kostarice rozhodně netroškaří. Využívají opatření proti koronaviru a tudíž nepřítomnosti zahraničních majitelů luxusních nemovitostí v zemi a kradou rovnou celé domy. V zemi se tak utvořily organizované gangy podvodníků spolupracujících s minimálně 50 notáři, kteří na zloděje buď nemovitosti nelegálně přepisují, nebo jim pomáhají falšovat dokumenty, aby mohli stavby používat jako zástavu pro banku při pořizování půjčky nebo kreditní karty. Zločinci se zaměřují zejména na nemovitosti vyšší hodnoty, které se zdají prázdné nebo opuštěné.

Co všechno zloději dokáží, když si řeknou, že „jenom nebe je limit“, se dozvíte tady.

#2 Tady něco smrdí…

Jak ukazuje nová kauza mezinárodní sítě investigativních novinářů OCCRP a jejího namibijského partnera The Namibian, nejvyšší představitelé Namibie společně s tamním prezidentem vytunelovali státní rybářskou společnost. Za rok a půl si takto měli přijít na 4,5 milionů dolarů, tedy téměř 100 milionů korun, z nichž část použili na úplatky, které měly zajistit dostatek hlasů ke znovuzvolení namibijského prezidenta. Že rybaření v Namibii slušně vynáší dokazuje i slib daný právníkovi, který se na tunelování podílel – údajně měl dostávat platby velikosti „telefonních čísel“.

Jak se daří rybářskému průmyslu v Namibii si můžete přečíst zde a zde.

#3 Umělou inteligencí proti praní peněz

Statistiky britské vlády ukazují, že jen za poslední rok se 46 % britských společností stalo obětí kyberzločinu. Britská národní kriminální agentura zase varuje před praním peněz a financováním terorismu s tím, že je tu „slušná šance“, že se v Británii perou stovky miliard liber. Jak se bránit finanční kriminalitě v době, kdy stále více a více transakcí probíhá online a zpracovávají se miliony transakcí denně, a zároveň zaručit rychlý a bezproblémový průběh převodu peněz? Pomoci by mohla přijít umělá inteligence. Zabraňovala by praní peněz a podvodům jednoduše tím, že by hlídala dodržování platné legislativy, včetně procesů jako jsou KYC nebo AML. A co víc, pomocí strojového učení by se mohla sama naučit a adaptovat na změny v legislativě a nebylo by tak potřeba, aby vývojáři přepisovali kód pokaždé, když se změní zákon.

Kde má umělá inteligence ještě mezery, nebo jak by její zapojení vypadalo, se dočtete zde.

#4 Těžký život pašeráka

Být zbrojařem v Latinské Americe evidentně není žádná procházka růžovou zahradou. Zvlášť když zbraně prodáváte nelegálně. V rámci akce Interpolu a UNODC nazvané Trigger VI pozatýkala policie v březnu během tří týdnů napříč všemi 13 zeměmi Jižní Ameriky téměř 4000 lidí podezřelých z pašování zbraní a zabavil okolo 200 tisíc nelegálně držených střelných zbraní, částí střelných zbraní, munice a výbušnin. Mezi zatčenými byli například členové uruguayského gangu, kteří se na sociálních sítích nelegálně drženými zbraněmi chlubili, nebo několik zločinců, na které Interpol vydal takzvaný červený zatykač, tedy zatykač s nejvyšší možnou prioritou. V celé oblasti stále pokračuje vyšetřování.

Že je teď opravdu nevhodná doba na to jet do Jižní Ameriky a prodávat tam nelegální zbraně se můžete přesvědčit zde.

#5 O krůček blíž k větší transparentnosti

Kypr, jeden z největších evropských daňových rájů, spouští registr skutečných vlastníků společností. Podle kyperského ministra energetiky, obchodu a průmyslu to tak staví tento středomořský ostrovní stát do do souladu s předpisy Evropské unie proti financování terorismu a organizovanému zločinu. Všechny společnosti, které se na Kypru chtějí registrovat, nově musí deklarovat svého pravého vlastníka. Ten je definován jako kdokoliv, kdo drží více než 25 % akcií společnosti, má většinu hlasovacích práv, nebo společnost ovládá jinými prostředky, jako jsou například rodinné vazby. Pokud ve společnosti nikdo nesplňuje zmíněné podmínky, pak je za vlastníka prohlášen někdo z vyššího managementu. Již existující společnosti mají na doplnění této informace rok, po který bude nový registr přístupný pouze kyperské policii a vyšetřovatelům finančních zločinů. Po roce by měl být zpřístupněn i veřejnosti.

Kterak Kypr zasazuje úder finanční kriminalitě a pochybným společnostem se dozvíte, když kliknete sem.

#6 Darkwebové okénko

Ve Spojených státech vrcholí soud s provozovatelem DeepDotWebu, serveru zpravujícího o novinkách z dark webu. Na tom ještě není nic nelegálního, DeepDotWeb však odkazoval na nelegální darkwebová tržiště nabízející zbraně, malware, ukradená data, drogy a další nelegální zboží. Odměnou dostávali od provozovatelů tržišť, na které odkazovali, finanční odměny. Takto si přišli na 8 155 bitcoinů, které měly v té době hodnotu zhruba 8,4 milionů dolarů (při současném kurzu zhruba 182 milionů korun). DeepDotWeb byl v květnu 2019 zabaven policií. Jeden z jeho dvou provozovatelů, Izraelec Tal Prihar, se na konci letošního března doznal ke spiknutí za účelem praní peněz, z kterého byl obžalován, a souhlasil s propadnutím oněch 8,4 milionů dolarů. Hrozí mu až 20 let vězení.

Více o případu najdete zde.

Britská policie po několikaměsíčním vyšetřování rozbila skupinu dealerů prodávajících drogy přes dark web. Zabavila narkotika v hodnotě 4,3 milionů liber (v přepočtu téměř 130 milionů korun), zatkla dva z dealerů a po dalších dvou stále pátrá. Skupina přivážela drogy, převážně extázi, z Nizozemska do Velké Británie, kde je přes dark web prodávala do celého světa.

Více o tomto případu se nacházi zde nebo zde.

#7 Kokainové okénko

Nejenom zločinci pašují drogy. V australském Brisbane byl za pašování 650 kilogramů kokainu v hodnotě 110 milionů liber (cca 3,3 miliardy korun) odsouzen Nathan Baggaley, dvojnásobný stříbrný kanoista z olympiády v Aténách v roce 2004. V roce 2018 koupil motorový člun, na kterém jeho bratr Dru s dalším komplicem vyjeli na moře převzít drogy. Všimla si jich ale policie a začala honička ve vysokorychlostních člunech, která skončila zahozením vyzvednutých drog do moře a zatčením všech tří kumpánů. Nathan je měl podle obžaloby čekat na souši, aby jim pomohl drogy ukrýt.

O honičce jak z akčního filmu i dalších drogových prohřešcích bývalého olympionika se můžete dočíst tady.

A zatímco o Velikonocích děti z různých koutů světa hledají schovaná vajíčka, belgická policie našla v přepravním kontejneru plném modrých kůží schovaných 11 tun kokainu. Za posledních 6 týdnů tak zabavila už 27,64 tun této drogy v odhadované hodnotě zhruba 35 miliard korun. Policie tak těží z úspěšného dešifrování platformy na posílání zpráv, přes kterou pašeráci domlouvali posílání zásilek.

Velikonoční honba belgické policie za pokladem je popsaná zde nebo zde.

Autor článku: Lukáš Nechvátal
Autorka úvodní fotografie: Nikola Klepáčková

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do Klubu neprůstřelných a podpořte naši práci.