#zesvěta: Držte krok s Kardashians jako americké úřady

Z reality show Držte krok s Kardashians se stává detektivní thriller. Rusko nevyděsí žádní strašáci na poli a vesele krade obilí z Ukrajiny. Google zase volně poskytuje naše osobní data a v Kambodži se jako Avengers spojují náboženští představitelé. Nebojují však s Thanosem, ale s obchodováním s lidmi. Co tyto bizarní věty znamenají, se dozvíte v dnešním #zesvěta.

#1 Držte krok s Kardashians jako americké úřady

Pořad Držte krok s Kardashians, který sleduje život stejnojmenné rodiny, si zaslouží novou epizodu, jež by se měla odehrávat v soudní síni. Influencerka a modelka Kim Kardashian byla totiž shledána vinnou z porušení transparentnosti v reklamě na platformu EthereumMax věnující se kryptoměnám. Kim na svých sociálních sítích propagovala tokeny EMAX, nabízené zmíněnou společností. Její příspěvek dokonce obsahoval i odkaz, kde si potenciální investoři mohli tokeny zakoupit. Naopak tam nebylo ani slovo o tom, že za zdánlivě nezištnou propagaci dostala zaplaceno v přepočtu více než 6 milionů korun. Kim svou vinu nicméně přiznala a zaplatila pokutu v hodnotě téměř 25 milionů korun. Poučení z toho plyne následovné: kdo s nepřiznanou reklamou v influencerském světě finančně vychází, s tučnou peněžní pokutou schází.

Více informací o špatně utajené reklamě se dočtete na stránkách OCCRP.

#2 Náboženští představitelé, spojte se!

Hlavní město Kambodže hostilo v září národní konferenci, jejímž hlavním zaměřením byl boj proti obchodování s lidmi. Kambodža se s ním totiž potýká už delší dobu. Problém je natolik závažný, že se do fenoménu zapojily i jednotlivé církve. A nejen to: několik katolíků, kněží a jeptišek, buddhistických mnichů a představitelů dalších náboženství se vyjádřilo, že k potlačení neblahého jevu bude potřeba spolupráce mezi vládními, nevládními a náboženskými organizacemi. Ačkoli katolíci věří v Boží ráj, jenž podle buddhistů neexistuje, názorový nesoulad na život či neživot po životě jim nevadí a spojují své síly v boji s organizovaným zločinem, který je oproti víře či ideám krutou realitou. 

Více o konferenci a obchodování s lidmi v Kambodži si můžete přečíst na webu Khmer Times.

Jak se oběti obchodování s lidmi podílí na online podvodech

#3 Kdo pole pluží, obilí draží – až na Rusko

Zatímco v minulosti si státy navzájem kradly umělecké sbírky, zlato a drahokamy, v současnosti je žhavým zlodějským zbožím obyčejné obilí. Ukrajinští diplomaté loni v létě obvinili syrskou loď Laodicea kotvící v libanonském přístavu, že převáží obilí kradené Ruskem. Moskva toto obvinění rezolutně odmítla. Libanonský prokurátor se postavil na stranu Kremlu a povolil vyložení 10 tisíc tun ječné a pšeničné mouky. Vyšetřování agentury Associated Press nicméně ukázalo, že loď Laodicea je součástí pašerácké operace, kterou má pod palcem právě Rusko. Pomocí falešných dokumentů Rusko ukradlo Ukrajině obilí v hodnotě nejméně třináct bilionů korun. Odpověď, jak se Putinovi daří krmit své vojáky na frontě, je tedy nasnadě.

Více informací o vyšetřování je k dispozici na stránkách Associated Press.

#4 A budete platit penězi, nebo osobními daty?

O ochraně našich osobních dat na internetu se mluví čím dál tím více. A právě kvůli nim zvedá společnost Incogni varovný prst. Její výzkumníci nastudovali sekci bezpečnosti dat v aplikaci Google Play, načež zjistili, že více než 55 procent aplikací uživatelská data volně sdílí. Uživatelé v průměru nejvíce riskují, pokud používají aplikace pro nakupování a podnikání. Tyto aplikace totiž ve sdílení informací hrají prim. Bezplatné aplikace pak sdílejí v průměru sedmkrát více dat než ty, kvůli nimž musíme sáhnout do hlubin našich peněženek a koupit si je.

Shrnutí, jak si na tom stojí konkrétní aplikace, si můžete přečíst na stránkách VentureBeat. Metodologii výzkumu pak naleznete na stránkách samotné společnosti Incogni.

Narazili jste během týdne na zprávu, jež by podle vás v našem #zesvěta rozhodně neměla chybět? Přečetli jste si zajímavou novinku ze světa (ne)organizovaného zločinu, o které jsme ještě nepsali? Pošlete nám svůj tip na e-mailovou adresu zesveta@investigace.cz.

Autorka textu: Kamila Plzáková
Autorka úvodní fotografie: Martina Bartl

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do Klubu neprůstřelných a podpořte naši práci.