#zesvěta: Čínská vakcinační diplomacie

Uběhl další týden i ve světě organizovaného zločinu. Peruánští novináři odhalili, že se někteří příslušníci vlád několika jihoamerických zemí nechali přednostně i s rodinami naočkovat ještě před tím, než byla vekcína vůbec schválena. Italští antimafiánští policisté měli žně, a nigerijští pašeráci zase smůlu. A obyvatelé Lucemburska zřejmě nekupují nic jiného, než zboží od Amazonu. Tradiční #zesvěta je tady. 

#1 Papaláše očkujeme přednostně

Co víc nabídnout politikům než peníze? Takovou otázku si položila dvě média z Jižní Ameriky a dospěla k odpovědi – těžko dostupnou vakcínu proti smrtící nemoci. V Peru se několik ministrů, tehdejší prezident, jejich rodiny a vlivní podnikatelé nechali zaočkovat měsíce před tím, než byla vakcína oficiálně zpřístupněna veřejnosti. Státem vlastněná čínská firma Sinopharm poslala peruánské vládě 3 200 dávek vakcíny jakožto důkaz přátelství. Ty příhodně putovaly k lidem, kteří měli rozhodovat o distribuci jednotlivých značek vakcín mezi populaci. Číňané v rámci “vakcinační diplomacie” odeslali celkem přes 13 tisíc dávek, kromě Peru také do Argentiny a Chile.   

Více zde.

#2 Amazon “ztratil” miliardy z tržeb v Británii

Do účetnictví technologického gigantu Amazon nahlédla britská Obchodní unie Unite Union. Zjistila, že firma sice v roce 2019 v Americe přiznala příjmy ve výši 13,1 miliard liber (skoro 400 miliard Kč) z prodeje ve Velké Británii, následně ale v britském účetnictví uvedla příjmy ve výši jen 5,5 miliardy liber (zhruba 164 miliard Kč). Kam zmizel zbytek miliard? Do Lucemburska, známého daňového ráje. To by ale znamenalo, že každý z obyvatel malého knížectví si od Amazonu za rok nakoupil zboží za zhruba 2,3 milionu korun. Firma ale nemusí zveřejňovat, kde a jaké příjmy měla, tudíž bude muset Unii toto vysvětlení stačit a Amazon tak podle odhadů na daních ušetřil zhruba 1,3 miliardy korun.    

Více zde.

Daňová spravedlnost pro celý svět

#3 Okénko italské mafie 

Uplynulé dny přinesly italským mafiánským klanům samé špatné zprávy. Po dvou letech pátrání zatkli španělští policisté ve spolupráci s italskými proti-mafiánskými kolegy jednoho z prominentních šéfů ‘Ndranghety, jedné z nejmocnějších mafií světa. Domenico Paviglianiti, známý jako “šéf šéfů”, už byl za své činy čítající vraždu a obchod s drogami v italském vězení, v roce 2019 ale musel být kvůli chybě v rozsudku propuštěn. Soud ho ale už stihl znovu odsoudit v nepřítomnosti, takže nyní šéfa čeká dalších 11 let za mřížemi. 

Více zde.

Italským policistům se podařilo zatknout “mafiánskou tetičku”, významnou postavu v další ze čtyř největších italských mafií, Camorra. Sedmdesátiletá Maria Licciardi je sestrou jednoho ze zakladatelů Camorry, a podle prokurátora byla zodpovědná za vybírání výpalného v Neapoli. Mezi další obvinění patří vydírání, spolčování se s mafií, přijímání peněz z nelegálních zdrojů a narušování aukcí. Teta byla zatčena na letišti s jednosměrnou letenkou do Španělska.   

Více zde.

#4 Pytlačení luskounů

Policisté v Nigérii zabavili dosud největší dodávku částí zvířat celkem v přepočtu za více než 1,1 miliardy korun. Pytlácký lup obsahoval přes 17 tun šupin a 60 kilo drápků luskouna a 44 kilo sloních klů. Pro bližší představu – jeden luskoun má maximálně 1000 šupin a celé zvíře neváží víc než 4 kila. Zároveň byly zatčeny 3 osoby a čtvrtá, údajný mozek operace, je stíhána. Nigérie se stala výsostným exportérem částí luskounů do Asie, kde jsou používáni v tradiční medicíně. 

Více zde.

Autorka článku: Zuzana Šotová
Autorka úvodní grafiky: Nikola Klepáčková