#zesvěta 39

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

Video k tomuto dílu najdete na našem Facebooku a Instagramu.

#1 Gangsterů, že byste s nimi naplnili kongresový pavilon

Američtí policisté se spolu s kolegy z El Salvadoru, Guatemaly, Hondurasu a Mexika podíleli na masivním zátahu na organizovaný zločin ve Střední Americe. Bylo zadrženo přes 700 členů nadnárodních zločineckých organizací, zejména z gangů MS-13 a Gangu 18. ulice (18th Street Gang). Mara Salvatrucha, zkráceně MS-13 vznikl v Los Angeles, ale mnoho jeho členů bylo v 90. letech deportováno do El Salvadoru. Gang se vyznačuje extrémní krutostí a rozsáhlými tetováními svých členů. 18th Street Gang je jeho největším rivalem, také pochází z Los Angeles, ale rozrostl se po celé Střední Americe a údajně spolupracuje s mexickou mafií. 

Více zde.

#2 Oslíku, vyper peníze 

Europol letos už pošesté hostil European Money Mule Action, neboli zkráceně EMMA, celosvětovou operaci zaměřenou na boj proti tzv. mezkům na peníze. Mezci na peníze se přezdívá lidem, kteří, často aniž by to věděli, pomáhají organizovanému zločinu prát peníze. Pod příslibem rychlých peněz slouží jako článek v řetězci, kterému na účet přijdou peníze, které vybere a pošle zase dál. Jako odměnu za tuto jednoduchou práci si může nechat provizi. Zdánlivě jednoduchý výdělek s sebou nese značná rizika! Mezkům hrozí z jedné strany pokuta, veřejně prospěšné práce nebo i vězení a ze strany druhé výhružky a útoky zločinců. Letos se EMMY zúčastnili policejní sbory z 26 zemí světa, včetně České republiky a Slovenska. Těm se podařilo v průběhu letošního podzimu identifikovat přes 4000 mezků na peníze a 227 jejich náborářů. Zatčeno bylo 422 lidí. Díky této akci bylo také odhaleno bezmála 5000 podvodných peněžních převodů a tím zachráněno zhruba 880 milionů korun.

Více zde.

#3 Okénko italské mafie 

Italští policisté v Římě zatkli 28 členů neapolské mafie Camorra, třetí největší italské mafie.  Ve výčtu obvinění najdeme vydírání, obchod s drogami, držení nelegálních zbraní, vážné ublížení na zdraví nebo pokus o vraždu. Mezi zatčenými byl i boss Michele Senese, který šéfoval operacím v Římě.  

Více zde.

Americké úřady zveřejnily rozsudek nad členy místní odnože sicilské mafie Cosa Nostra, nejstarší a druhé nejmocnější italské mafie. Jedním z 15 obžalovaných je i osmdesátiletý boss známý jako “Tony Masové koule”. Obviněni jsou z vydírání, provozu nelegálního gamblingu, lichvy a prodeje drog.

Více zde.

#4 Sníh z Brazílie

Europol je opravdu činný. Kromě operace proti mezkům na peníze koordinoval také zátah belgické, portugalské a brazilské policie na pašeráky drog. Ti měli na lodích dovážet kokain z Brazílie do Evropy. Policisté prohledali 180 domů, zatkli 45 lidí a zabavili přes miliardu korun v hotovosti a nemovitostech. Pašeráci drog přivezli do Evropy 45 tun kokainu, což je v přepočtu zhruba 10 větších samců slona indického. Takto si zvládli vydělat přes 2 a půl miliardy korun.

Více zde.

Grupo America 1: Radiografie jednoho kartelu

#5 Království za vakcínu

Interpol varuje, že jakmile se vakcína proti koronaviru začne distribuovat mezi lidi, budou její transporty napadány zločinci, kteří budou chtít vakcínu ukrást a prodávat na černém trhu. Také se pravděpodobně vyrojí obrovské množství padělků. Interpol dále varuje, že zločinci se budou také zaměřovat na neinformovanou veřejnost, a to prostřednictvím falešných webových stránek a falešných léků, které by mohly představovat riziko pro jejich zdraví a životy. Doporučuje tak lidem, aby byli ostražití a skeptičtí, protože jestli něco vypadá až moc dobře na to, aby to byla pravda, pak to pravděpodobně pravda taky nebude.

Více zde.

#6 Ruský monarcha ve službách americké vlády

Americká aerolinka, která převáží mimo jiné osoby v programu na ochranu svědků, byla vlastněna ruskými zločinci a stále patří do portfolia syna jednoho z jejich obchodních partnerů, popisuje nová investigace OCCRP. Monarch Air Group získala za své působení více než 120 vládních kontraktů. Aerolinku přitom založili a do roku 2012 vlastnili dva Rusové, kteří za provoz nelegálního kasina a vydírání skončili ve vězení. Další investor měl s americkými úřady opletačky a jeden z investorů je na útěku. Americká vláda s aerolinkou uzavřela kontrakt na deset let v roce 2014.

Více zde.   

#7 Obchod s lidmi a s čarodějnicemi

Ženy a děti obviněné v Africe z čarodějnictví často končí jako oběti obchodu s lidmi a zneužívání, říká nadnárodní nezisková organizace Save the Children. Děti, které jsou odlišné buď fyzicky (například děti s postižením či albíni) nebo psychicky (například zlobivé a nevychované) jsou obviněny z čarodějnictví, odřeknuty svou rodinou, nuceny žít na ulic,i a stávají se tak terčem obchodu s lidmi. Neobchoduje se však výhradně s celými dětmi. Jsou evidovány případy, kdy kupující koupil například pouze hlavu, neboť věřil, že mu pomůže vyřešit problémy v rodině. Ženy například v Ghaně jsou zase v případě obvinění z čarodějnictví vykázány ze své komunit a jsou nuceny žít ve speciálních táborech pro čarodějnice. Ghanská vláda sice plánuje tyto tábory vymýtit, nicméně otálí, neboť ženy by pak neměly kde žít. 

Více zde.

#8 Alpský sníh

Švýcarské policii se v Zurichu podařilo po šestiletém pátrání rozbít gang pašeráků drog. Při zátahu bylo zabaveno 115 kilo kokainu, 15 kilo marihuany a zhruba 20 milionů korun v hotovosti. Zločinecká organizace přepravovala do země drogy pomocí “přenašečů”, kteří je měli buďto schované v zavazadlech, nebo přímo na sobě. 

Více zde.  

Autorka shrnutí: Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková