Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.
Video k tomuto dílu najdete na našem Facebooku a Instagramu.
#1 Drogový baráky
Osm let vyšetřování britských speciálních jednotek přineslo ovoce v podobě zabavených nemovitostí za asi 17 milionů liber (tj. skoro půl miliardy Kč). Celkem 59 adres bylo napsáno na osoby navázané na členy birminghamského gangu, který obchodoval s heroinem.
Více zde.
#2 Severokorejské posilování ekonomiky
Americké ministerstvo spravedlnosti vydalo příkaz k zabavení 280 kryptoměnových účtů, které pomáhaly s praním peněz, které severokorejští kyberzločinci získali během dvou útoků na americkou společnost a burzu. Účty spravovali čínští zločinci, kteří fungovali jako spojka se Severní Koreou. Ta, podle expertů, útočí na mezinárodní finanční sektory proto, že nemá z čeho financovat svou upadající ekonomiku.
Více zde.
#3 Litevští pašeráci
Europol rozbil litevský gang, který používal obchodované osoby k pašování heroinu do Irska. Bylo zatčeno 18 Litevců, kteří používali přes 60, mnohdy drogově závislých, osob k distribuci heroinu.
Více zde.
#4 Pánbůh vám to vyper
Nová investigace OCCRP odhaluje, jak představitelé církví využívali své farnosti a kostely k praní špinavých peněz, které mnohdy pocházely z prodeje drog. V Jižní Americe jsou představitelé církve uznávaní a vnímáni jako důvěryhodní, proto se nikdo o jejich nekalou činnost nezajímal – a to ani vlády, protože mají církve z jejich strany jisté úlevy. Několik případů ale pochází i z USA, například z komunity Mormonů.
Více zde.
#5 Islámský stát pořád funguje
OSN uvádí, že v Iráku a Sýrii zůstává přes 10 tisíc členů teroristické organizace Islámský stát a ti se v malých skupinách volně pohybují po obou státech. Narostl také počet útoků, ačkoli obecně aktivita teroristických organizací během karanténních opatření upadla. Islámský stát figuruje i v afrických zemích, například v Libyi.
Více zde.
#6 Hlavně nenápadně
Přes půl tuny kokainu bylo zabaveno celní správou Turecka. Kokain byl ukryt ve velkém přepravním kontejneru a rozdělen do 500 balíčků. Celková hodnota zásilky zabavené v přístavu Kocaeli je odhadována na 640 milionů Kč. Loď, na níž celníci zásilku našli, připlula z Brazílie.
Více zde.
#7 Daně z nelegální těžby
Na severovýchodě Afghánistánu funguje nelegální těžba zlata. Toho si všimla místní odnož teroristické organizace Taliban a rozhodla se za těžbu vybírat daně. “Každý, kdo chce v oblasti hledat zlato, musí se o pětinu svých nálezů podělit s Talibanem,” uvedl jeden z obyvatel provincie Badakšan. Teroristé tak nejen vydělávají, ale i šíří svůj vliv.
Více zde.
#8 Verboten tabák
V německém Kranenburgu bylo zadrženo 12 osob, které provozovaly nelegální továrnu na cigarety. Ukrajinci a Poláci pracující v továrně mohli za týden vyprodukovat až 10 milionů kusů cigaret. Německá vláda na podobných nelegálních výrobnách týdně přichází o 1,5 milionů eur (640 milionů Kč).
Více zde.
#9 Online zločin kvete i v zemích bez internetu
Zpráva Interpolu varuje, že oline zločin je v Africe na vzestupu a představuje čím dál tím větší hrozbu. Ačkoli internet v Africe využívá poměrně málo lidí (zhruba 30%), náklady na řešení kyber-podvodů prudce rostou. Zločinecké organizace využívají internet nejen ke “klasickým” kyber útokům skrze různé viry napadající počítač koncového uživatele, ale například i k obchodování s lidmi nebo ke zneužívání dětí. Přes internet se také prodávají drogy a jiné kradené nebo jinak těžko dostupné komodity.
Více zde.
Autorka shrnutí: Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková