#zesvěta 25

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

Video k tomuto dílu najdete na našem Facebooku a Instagramu.

#1 Drogový baráky

Osm let vyšetřování britských speciálních jednotek přineslo ovoce v podobě zabavených nemovitostí za asi 17 milionů liber (tj. skoro půl miliardy Kč). Celkem 59 adres bylo napsáno na osoby navázané na členy birminghamského gangu, který obchodoval s heroinem. 

Více zde.

#2 Severokorejské posilování ekonomiky

Americké ministerstvo spravedlnosti vydalo příkaz k zabavení 280 kryptoměnových účtů, které pomáhaly s praním peněz, které severokorejští kyberzločinci získali během dvou útoků na americkou společnost a burzu. Účty spravovali čínští zločinci, kteří fungovali jako spojka se Severní Koreou. Ta, podle expertů, útočí na mezinárodní finanční sektory proto, že nemá z čeho financovat svou upadající ekonomiku. 

Více zde.

#3 Litevští pašeráci

Europol rozbil litevský gang, který používal obchodované osoby k pašování heroinu do Irska. Bylo zatčeno 18 Litevců, kteří používali přes 60, mnohdy drogově závislých, osob k distribuci heroinu. 

Více zde

#4 Pánbůh vám to vyper

Nová investigace OCCRP odhaluje, jak představitelé církví využívali své farnosti a kostely k praní špinavých peněz, které mnohdy pocházely z prodeje drog. V Jižní Americe jsou představitelé církve uznávaní a vnímáni jako důvěryhodní, proto se nikdo o jejich nekalou činnost nezajímal – a to ani vlády, protože mají církve z jejich strany jisté úlevy. Několik případů ale pochází i z USA, například z komunity Mormonů. 

Více zde.

#5 Islámský stát pořád funguje

OSN uvádí, že v Iráku a Sýrii zůstává přes 10 tisíc členů teroristické organizace Islámský stát a ti se v malých skupinách volně pohybují po obou státech. Narostl také počet útoků, ačkoli obecně aktivita teroristických organizací během karanténních opatření upadla. Islámský stát figuruje i v afrických zemích, například v Libyi. 

Více zde

Mise od boha na sociálních sítích: Islámský stát

 

#6 Hlavně nenápadně

Přes půl tuny kokainu bylo zabaveno celní správou Turecka. Kokain byl ukryt ve velkém přepravním kontejneru a rozdělen do 500 balíčků. Celková hodnota zásilky zabavené v přístavu Kocaeli je odhadována na 640 milionů Kč. Loď, na níž celníci zásilku našli, připlula z Brazílie.

Více zde.

#7 Daně z nelegální těžby

Na severovýchodě Afghánistánu funguje nelegální těžba zlata. Toho si všimla místní odnož teroristické organizace Taliban a rozhodla se za těžbu vybírat daně. “Každý, kdo chce v oblasti hledat zlato, musí se o pětinu svých nálezů podělit s Talibanem,” uvedl jeden z obyvatel provincie Badakšan. Teroristé tak nejen vydělávají, ale i šíří svůj vliv. 

Více zde.

#8 Verboten tabák

V německém Kranenburgu bylo zadrženo 12 osob, které provozovaly nelegální továrnu na cigarety. Ukrajinci a Poláci pracující v továrně mohli za týden vyprodukovat až 10 milionů kusů cigaret. Německá vláda na podobných nelegálních výrobnách týdně přichází o 1,5 milionů eur (640 milionů Kč).

Více zde.

#9 Online zločin kvete i v zemích bez internetu

Zpráva Interpolu varuje, že oline zločin je v Africe na vzestupu a představuje čím dál tím větší hrozbu. Ačkoli internet v Africe využívá poměrně málo lidí (zhruba 30%), náklady na řešení kyber-podvodů prudce rostou. Zločinecké organizace využívají internet nejen ke “klasickým” kyber útokům skrze různé viry napadající počítač koncového uživatele, ale například i k obchodování s lidmi nebo ke zneužívání dětí. Přes internet se také prodávají drogy a jiné kradené nebo jinak těžko dostupné komodity.

Více zde

Autorka shrnutí: Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková