#zesvěta 17

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

Video k tomuto dílu najdete na našem Facebooku a Instagramu.

#1 Bulharské vykopávky

Bulharská policie zadržela členy gangu přeprodávající archeologické památky. Kulturní dědictví bylo pašováno přes Německo a Velkou Británii a jednalo se o dosud neznámé památky ukradené z bulharských starověkých míst. Vyšetřovatelé mají podezření, že by předměty v britských aukčních síních mohly pocházet právě z této činnosti a mít zfalšované dokumenty.

Více zde

#2 Lajky za plasmu

V Pákistánu se následkem koronavirové krize vyvinul zvláštní černý trh – s krevní plazmou. V nemocnicích jí je nedostatek a tak lidé píšou na sociální sítě a shánějí dárce. Ti se hlásí, jen za své služby mnohdy požadují vysoké částky. Celá praktika je nelegální a oběma stranám tak hrozí postih.

Více zde.  

#3 You CAN do it!

Italské úřady společně s Interpolem oznámili na začátku roku spolupráci v boji proti italské ‘Ndranghetě, jedné z největších a nejvlivnějších zločineckých organizací na světě. Projekt s názvem I-CAN (INTERPOL Cooperation Against ‘Ndrangheta) nyní zorganizoval první velké setkání šéfů policií z různých zemí, kteří si vyměňovali zkušenosti se stíháním mafie, přičemž se zaměřili na finanční zločiny.

Více zde.

#4 Čína má utrum

Americká Federální komise pro komunikaci (FCC) označila čínské technologické společnosti Huawei a ZTE za bezpečnostní hrozby. To v praxi znamená, že americké společnosti nebudou moci za služby těchto společností čerpat státní peníze. Firmy tak přijdou o zakázky za miliardy dolarů. Rozhodnutí FCC je součástí dlouhodobého politického tlaku na Čínu. 

Více zde.  

Co je špatně (s) Huawei?!

#5 Šance na úspěch mizivá? Tak na co čekáme!

Írán vydal zatykač na amerického prezidenta Donalda Trumpa a 35 dalších osob za vraždu generála Kásima Sulejmáního. S žádostí o pomoc se íránský prokurátor obrátil na Interpol. Sulejmání byl zabit v lednu v Iráku poté, co byl obviněn z osnování útoků na americké vojáky. Experti se domnívají, že se jedná hlavně o politický tah spíše než o skutečný zatykač.

Více zde.

#6 Rumunské padělky mají taky utrum

Rumunskému úřadu pro boj s organizovaným zločinem se podařilo chytit “největšího padělatele plastových bankovek na světě”. Po dlouhém a složitém vyšetřování jej zradil otisk prstu. Padělatelé byli tak dobří, že i když vyšetřovatelé našli jejich bankovky, nebyli téměř schopni je od těch pravých odlišit. 

Více zde

#7 Nelegální dřevö

Nezisková organizace Earthsight tvrdí, že plážové židle Ikea jsou vyráběny z nelegálně natěženého dříví z Ukrajinských Karpat. Nelegální těžba tam ohrožuje vzácné rysy a medvědy. Kromě židlí by měly být i ostatní výrobky ze dřeva podezřelého původu a k získání tohoto dřeva bylo podle Earthsight zapotřebí jak hledat kličky v zákonech, tak například podplácet úředníky. Ikea údajně bere zprávu velmi vážně a bude ji prošetřovat. 

Shrnutí zprávy si můžete přečíst zde, celou zprávu zde.

#8 Nemít certifikát? Nevadí!

OCCRP ve spolupráci s 16 médii z různých zemí Evropy vysvětluje, jak kvůli koronaviru zaplavily evropský trh nekvalitní nebo padělané zdravotnické pomůcky, mnohdy s falešnými certifikáty evropských standardů a nebo zfalšovanými všemi dokumenty. Pomůcky přitom putují ke konečným uživatelům přes nejrůznější subdodavatele, kteří si ovšem nemusí uvědomovat, že prodávají nekvalitní zboží. Zboží samo často pochází z Číny.

Detaily o padělaných dokumentech a jednotlivých zemích najdete zde.

Koronavirus: Jak vydělat miliony

#9 Nová daňová komise

Evropská unie ustanovila novou stálou komisi, která má za úkol bojovat proti vyhýbání se placení daní. Komise se zaměří na korporátní placení daní a mezinárodní daňové zákony a pravidla. Praním peněz se komise zabývat nebude. 

Více zde.

#10 Nácky v armádě nechceme

Německá ministryně obrany ohlásila rozpuštění jedné ze speciálních jednotek německé armády. V elitní skupině se totiž až příliš rozšířil vliv pravicových extremistů. Jednotka KSK budila kontroverzi dlouhodobě, říkalo se o ní, že uctívá Hitlera, z jejich skladů zmizely zbraně a náboje a před několika týdny vyšetřování odhalilo obrovskou sbírku nacistických předmětů u jejího bývalého velitele. Němečtí zákonodárci změnili zákony, aby bylo propouštění neonacistů z armády jednodušší.

Více