#zesvěta 17

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

Video k tomuto dílu najdete na našem Facebooku a Instagramu.

#1 Bulharské vykopávky

Bulharská policie zadržela členy gangu přeprodávající archeologické památky. Kulturní dědictví bylo pašováno přes Německo a Velkou Británii a jednalo se o dosud neznámé památky ukradené z bulharských starověkých míst. Vyšetřovatelé mají podezření, že by předměty v britských aukčních síních mohly pocházet právě z této činnosti a mít zfalšované dokumenty.

Více zde

#2 Lajky za plasmu

V Pákistánu se následkem koronavirové krize vyvinul zvláštní černý trh – s krevní plazmou. V nemocnicích jí je nedostatek a tak lidé píšou na sociální sítě a shánějí dárce. Ti se hlásí, jen za své služby mnohdy požadují vysoké částky. Celá praktika je nelegální a oběma stranám tak hrozí postih.

Více zde.  

#3 You CAN do it!

Italské úřady společně s Interpolem oznámili na začátku roku spolupráci v boji proti italské ‘Ndranghetě, jedné z největších a nejvlivnějších zločineckých organizací na světě. Projekt s názvem I-CAN (INTERPOL Cooperation Against ‘Ndrangheta) nyní zorganizoval první velké setkání šéfů policií z různých zemí, kteří si vyměňovali zkušenosti se stíháním mafie, přičemž se zaměřili na finanční zločiny.

Více zde.

#4 Čína má utrum

Americká Federální komise pro komunikaci (FCC) označila čínské technologické společnosti Huawei a ZTE za bezpečnostní hrozby. To v praxi znamená, že americké společnosti nebudou moci za služby těchto společností čerpat státní peníze. Firmy tak přijdou o zakázky za miliardy dolarů. Rozhodnutí FCC je součástí dlouhodobého politického tlaku na Čínu. 

Více zde.  

Co je špatně (s) Huawei?!

#5 Šance na úspěch mizivá? Tak na co čekáme!

Írán vydal zatykač na amerického prezidenta Donalda Trumpa a 35 dalších osob za vraždu generála Kásima Sulejmáního. S žádostí o pomoc se íránský prokurátor obrátil na Interpol. Sulejmání byl zabit v lednu v Iráku poté, co byl obviněn z osnování útoků na americké vojáky. Experti se domnívají, že se jedná hlavně o politický tah spíše než o skutečný zatykač.

Více zde.

#6 Rumunské padělky mají taky utrum

Rumunskému úřadu pro boj s organizovaným zločinem se podařilo chytit “největšího padělatele plastových bankovek na světě”. Po dlouhém a složitém vyšetřování jej zradil otisk prstu. Padělatelé byli tak dobří, že i když vyšetřovatelé našli jejich bankovky, nebyli téměř schopni je od těch pravých odlišit. 

Více zde

#7 Nelegální dřevö

Nezisková organizace Earthsight tvrdí, že plážové židle Ikea jsou vyráběny z nelegálně natěženého dříví z Ukrajinských Karpat. Nelegální těžba tam ohrožuje vzácné rysy a medvědy. Kromě židlí by měly být i ostatní výrobky ze dřeva podezřelého původu a k získání tohoto dřeva bylo podle Earthsight zapotřebí jak hledat kličky v zákonech, tak například podplácet úředníky. Ikea údajně bere zprávu velmi vážně a bude ji prošetřovat. 

Shrnutí zprávy si můžete přečíst zde, celou zprávu zde.

#8 Nemít certifikát? Nevadí!

OCCRP ve spolupráci s 16 médii z různých zemí Evropy vysvětluje, jak kvůli koronaviru zaplavily evropský trh nekvalitní nebo padělané zdravotnické pomůcky, mnohdy s falešnými certifikáty evropských standardů a nebo zfalšovanými všemi dokumenty. Pomůcky přitom putují ke konečným uživatelům přes nejrůznější subdodavatele, kteří si ovšem nemusí uvědomovat, že prodávají nekvalitní zboží. Zboží samo často pochází z Číny.

Detaily o padělaných dokumentech a jednotlivých zemích najdete zde.

Koronavirus: Jak vydělat miliony

#9 Nová daňová komise

Evropská unie ustanovila novou stálou komisi, která má za úkol bojovat proti vyhýbání se placení daní. Komise se zaměří na korporátní placení daní a mezinárodní daňové zákony a pravidla. Praním peněz se komise zabývat nebude. 

Více zde.

#10 Nácky v armádě nechceme

Německá ministryně obrany ohlásila rozpuštění jedné ze speciálních jednotek německé armády. V elitní skupině se totiž až příliš rozšířil vliv pravicových extremistů. Jednotka KSK budila kontroverzi dlouhodobě, říkalo se o ní, že uctívá Hitlera, z jejich skladů zmizely zbraně a náboje a před několika týdny vyšetřování odhalilo obrovskou sbírku nacistických předmětů u jejího bývalého velitele. Němečtí zákonodárci změnili zákony, aby bylo propouštění neonacistů z armády jednodušší.

Více zde.

#11 Turecký drogový milník

Turecká policie provedla největší zátah na obchod s drogami ve své historii. Ve spolupráci s několika dalšími zeměmi v “Operaci Močál” pozatýkala přes 60 podezřelých a zabavila 10 milionů dolarů (236 milionů Kč). Podařilo se však zadržet pouze jednoho ze dvou hlavních bossů gangu. Ten druhý, na kterého Interpol vydal už před 26 lety varování červeného (tedy nejvyššího stupně) je stále ještě na svobodě.

Více zde.

Autorka shrnutí: Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková