databoutique

V posledních čtyřech měsících lidé na Facebooku nejčastěji sdíleli článek z Forum24 „Andrej Babiš ml. říká v rozhovoru: Můj otec byl vždy falešný a zlý. Choval se jako primitiv“. Rozhovory s Babišem mladším byly mezi deseti nejsdílenějšími články hned čtyřikrát. V první desítce najdeme také dva články o Janu Hamáčkovi a jeho údajné výměně Sputniku za Vrbětice. Dvakrát bodovali i Piráti, například díky komentáři v Echo24 „Piráti jako KSČ 21. století: daň ze vzduchu, vyhazov za názory, zákazy aut i kotlů“. 

Do sněmovních voleb zbývají necelé dva měsíce a horká fáze kampaně nás teprve čeká. Přesto je zajímavé zjistit, jaké články o stranách a politicích momentálně na sociálních sítích rezonují. Právě sociální sítě jsou totiž podle Reuters Digital Report zdrojem zpráv o dění v Česku téměř pro polovinu dospělé internetové populace. Více než 30 % z nich sdílí na různých online kanálech zpravodajství. A více než 40 % říká, že je pro ně zdrojem zpráv sociální síť Facebook. Pro úspěšnou volební kampaň tak hraje významnou roli obraz, který vytvářejí média kolem stran a jejich lídrů právě v prostředí sociálních sítí, zejména na Facebooku.

V naší analýze se proto zabýváme nejsdílenějšími články z českých médií na Facebooku. Konkrétně takovými, jež měly v titulku název strany, která má velkou šanci projít do parlamentu, případně jméno jejího lídra. Celkem jsme takových článků ve službě BuzzSumo v časovém období od 1. 5. 2021 až do 14. 8. 2021 našli 4 808, a to z více než 300 zdrojů. Na první pohled to vypadá, že zdroje jsou pestré. Ve skutečnosti ale více než polovina (2 637) těchto článků pochází z deseti webů:

Server Počet článků
cnn.iprima.cz 371
www.forum24.cz 371
www.parlamentnilisty.cz 359
www.seznamzpravy.cz 312
www.idnes.cz 255
denikn.cz 208
www.novinky.cz 206
cz.sputniknews.com 203
echo24.cz 188
www.irozhlas.cz 164

Dále jsme pro vás vybrali 50 článků nejvíce sdílených na Facebooku, abyste si mohli udělat malou retrospektivu a také výlet mimo svou běžnou bublinu. K těmto textům jsme připravili i krátký komentář. Články jsou řazeny chronologicky.

Lidé nejčastěji sdíleli (4 722krát) text Forum 24 Andrej Babiš ml. říká v rozhovoru: Můj otec byl vždy falešný a zlý. Choval se jako primitiv. Ostatně rozhovory s Andrejem Babišem mladším, v nichž varuje před politikou svého otce, se mezi deseti nejvíce sdílenými články objevily hned čtyřikrát.

V první desítce najdeme také dva články věnované Janu Hamáčkovi a kauze údajné výměny Sputniku za Vrbětice. Článek Svědectví: Hamáček chtěl v Moskvě vyměnit Vrbětice za milion Sputniků se dokonce umístil na druhém místě se 4 518 sdíleními. Tento článek také výrazně bodoval na Twitteru, kde získal 1 400 sdílení.

Dvěma články bodovali i Piráti spolu se Starosty, a to textem čtenáře Ondřeje Tůmy pro Echo 24 Piráti jako KSČ 21. století: daň ze vzduchu, vyhazov za názory, zákazy aut i kotlů a komentářem Lukáše Kovandy pro iDNES.cz Past na voliče. Koalice Pirátů a STAN chce lidem zdanit úspory.

Dvě místa patří i Robertu Šlachtovi, byť se o jedno musel poděli s Andreje Babišem (Děti na noc do školky a sestry do práce, navrhuje Šlachta a Potvrzeno: Pro Šlachtu pracují experti Babišova ANO). 

To, že lidé nejčastěji sdílejí články o premiéru Babišovi, Pirátech a s jistým odstupem i o předsedovi ČSSD Hamáčkovi, hlavně o kauze Vrbětice, lze sledovat i na dalších hojně sdílených textech. Pokud se podíváme na padesát nejvíce sdílených článků v naší vizualizaci, uvidíme, že třicet jich má jako jednoho z aktérů Andreje Babiše či hnutí ANO a rozhodně neplatí, že by se jednalo jen o články negativní, jakými jsou například rozhovory s Andrejem Babišem mladším (například Andrej Babiš: Žádné PR si na tornádu nedělám). V jedenácti textech pak najdeme v titulcích jako aktéry Piráty či Ivana Bartoše (například „Zrada.“ Jeden řádek a Piráti řekli vše: Co plánují s námi v EU. Vážné). Teprve na třetím místě se s velkým odstupem objevuje Jan Hamáček se čtyřmi články, všechny jsou věnovány okolnostem kauzy Vrbětice (Schůzka na vnitru: Přivezu Sputniky a zachráním ČSSD, říkal Hamáček) a jejím dopadům na život ministra vnitra (Děti se mě ptají, jestli půjdu do vězení. Zhroutil se mi svět, říká Hamáček).

Pokud se podíváme na první padesátku z pohledu zastoupených médií, nejúspěšnější je web Seznam Zprávy s 12 články a CNN Prima News s 9 texty. Zatímco Seznam Zprávy věnovaly svou pozornost především Andreji Babišovi a Janu Hamáčkovi, texty na CNN Prima News se naopak zaměřují hlavně na Andreje Babiše a Piráty. Jsou mezi nimi texty Piráti a ČSSD brojí proti střední třídě. Komentář a Ivan Bartoš: S muslimskou Evropou nemám problém. Za zmínku stojí i fakt, že mezi padesáti nejsdílejnějšími články se objevil i text z konspiračního serveru Aeronet Andrej Babiš napsal Lubomíru Volnému dopis a odpověděl mu na interpelační otázky položené na základě podnětu z článku Aeronetu, kde jsme se ptali na certifikáty a registrace špejlí pro české školáky! Podle všeho tak konspirační servery mohou v určitých případech získat sdílení na úrovni velkých mainstreamových serverů.

Autor textu: Josef Šlerka, datový analytik a spolupracovník redakce investigace.cz
Autorka úvodní grafiky: Lenka Matoušková

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do Klubu neprůstřelných a podpořte naši práci.