Vakcínu na covid-19 celý svět očekává jako spásu. Kdy se jí ale dočká, je stále ve hvězdách. Vakcína se momentálně nachází v poslední fázi testování – alespoň to tvrdí všechny povolané orgány. Nikdy v historii se přitom tolik farmaceutických gigantů nesnažilo ve stejné době vyvinout očkovací látku proti jedné nemoci. Proces schvalování je totožný jako u každé jiné vakcíny, vzhledem k průběhu pandemie ale mnohem rychlejší. Pro své členské státy očkovací sérum zařizuje i Evropská unie. Česko má objednané tři miliony dávek od firmy AstraZeneca, k těm se ovšem z nás občanů dostane jen málokdo.
Na začátku října česká vláda schválila nákup tří milionů vakcín proti novému typu koronaviru SARS-CoV-2 pro přibližně 1,5 milionu obyvatel od britské společnosti AstraZeneca (zdánlivý nepoměr čísel znamená, že se počítá i s přeočkováním, pozn. red.). Tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula přislíbil, že prvních 300 000 vakcín bude přístupných již ke konci roku 2020. Jen pár dní před vládním jednáním se AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou jako vůbec první farmaceutická společnost na evropském kontinentě přiblížila ke schválení této látky evropským regulátorem. V tomto případě je to Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která připustila AstraZenecu do fáze tzv. first rolling review neboli průběžné analýzy balíků dat z ještě nedokončeného kompletního testování.
O vývoj vakcíny proti celosvětové pandemii usiluje několik firem. O evropské prvenství soutěží s firmou AstraZeneca společnosti BioNTech a Pfizer, jež na vývoji spolupracují. Předpokládá se, že práve Pfizer bude první firma, která uvede vakcínu proti novému typu koronaviru na americký trh.
Pokud se tak stane a vakcína bude přijata americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration, zkráceně FDA, pozn. red.), ještě to neznamená, že se očkovací sérum automaticky dostane na evropský trh. Výsledky klinických studií se schvalují separátně jak ve Spojených státech, tak v Evropě. Použití jakékoli vakcíny v Evropě musí schválit EMA, avšak před samotným schválením existuje řada důležitých kroků.
„America first“
Na americkém trhu ohlásilo několik velkých farmaceutických firem, že pracují na vývoji a testování vakcíny proti nemoci covid-19. Jinak konkurenční společnosti Moderna, Johnson&Johnson a AstraZeneca vstoupily do společného soukromě-státního projektu Operation Warp Speed iniciovaného vládou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Hlavním cílem masivní finanční podpory ze strany vlády je urychlit proces vývoje vakcíny a její následnou distribuci.
Vládní podporu ale odmítla firma Pfizer, která je paradoxně s vývojem nejdále. Uvádí, že závěrečná fáze testování vakcíny by měla skončit poslední týden v listopadu. Ačkoli je farmaceutický gigant s výzkumem nejdále, je kritizován za používání příliš homogenního vzorku populace. Přesněji řečeno jsou si testovaní lidé až moc geneticky podobní a v testovaném vzorku najdeme jen málo zástupců menšin. Firma na svých stránkách ovšem uvádí, že v září rozšířila počet i různorodost testovaných dobrovolníků. V říjnu pak FDA povolila, aby do testovaného vzorku byli zahrnuti i adolescenti od 12 let.
Nepopiratelnou výhodou Pfizer je naopak její politická nezávislost. Jelikož odmítli peníze americké vlády, nemůže na ně být vyvíjen politicky motivovaný tlak. V USA měl totiž vývoj vakcíny proti covidu-19 navíc významnou roli během kampaně k tamním prezidentským volbám. Firmy, které obdržely státní peníze, byly pod velkým tlakem, aby produkt dodaly před volbami, což se, jak už dnes víme, nestalo.
Společnost Pfizer na naše dotazy nereagovala.
Významnou roli v procesu vývoje vakcín firmami Moderna, Johnson&Johnson a AstraZeneca ve Spojených státech hraje lékař Anthony Fauci. Pro našince se možná jedná o naprosto neznámé jméno, avšak v očích americké veřejnosti je to doslova superstar. Imunolog s několika desítkami let praxe stanul v čele týmu expertů, kteří dohlížejí na vývoj očkovací látky ve firmách, jež se účastní programu Operation Warp Speed. Jelikož je Fauci zároveň vládním poradcem, přes jeho souhlas či nesouhlas s postoupením vakcíny ke schválení regulátorem FDA zkrátka nejede vlak.
Anthony Fauci je lékař a imunolog s praxí přesahující několik dekád. Od roku 1984 působí ve funkci ředitele Národního institutu pro alergie a infekční choroby (National Institute of Allergy and Infectious Diseases, zkráceně NIAID, pozn. red.). V lednu 2020 se stal jedním z šéfů „jednotky rychlého nasazení“ proti koronaviru jmenované americkou vládou. Fauci patří k předním světovým expertům na infekční nemoci a podle amerických médií je to jeden z nejdůvěryhodnějších lékařských odborníků v USA. Fungoval jako poradce každého amerického prezidenta od doby Ronalda Reagana (1981–1989). V Národním ústavu pro zdraví (National Institutes of Health, zkráceně NIH, pozn. red.) pracuje padesát let a podílel se například na vývoji léků proti HIV. Prezident Trump v poslední době Fauciho ostře napadá, například o něm prohlásil, že „je pět set let starý idiot“. Nevraživost mezi nimi vznikla proto, že se Trump snažil banalizovat pandemickou situaci, aby se lidé vrátili do práce a rychle se obnovila ekonomika. Fauci naopak doporučoval obezřetnost a střízlivý přístup. Ke smůle prezidenta se zdá, že veřejnost důvěřuje spíše lékařské superhvězdě.
Proč bude Amerika asi první západní zemí, kde bude vakcína proti covidu-19 dostupná, vysvětlil investigaci.cz virolog z výzkumného centra CEITEC Pavel Plevka: „Spojené státy jsou celosvětově nejdůležitějším trhem pro prodej léčiv. Průměrná spotřeba léků na osobu v USA je vysoká a prodávají se tam za vyšší ceny než v rozvojových zemích. Pro farmaceutické firmy je proto výhodné začít prodávat léky ve Spojených státech a až pak přidávat další trhy. Je to dané historicky.“
A co Evropa?
Na stránkách evropského regulátora pro schvalování léčiv EMA najdeme z výše uvedených firem pouze dvě, které jsou v pokročilejších fázích testování: AstraZeneca a BioNTech ve spolupráci s Pfizerem. Jaké další firmy se o evropský certifikát ucházejí, nám EMA na naše opakované dotazy neodpověděla. Virolog Plevka se ovšem domnívá, že jich bude víc: „Divil bych se, kdyby se všechny tyto velké firmy (Moderna, Johnson&Johnson, AstraZeneca a Pfizer, poz. red.) o evropský trh neucházely. Evropská Unie a Spojené státy jsou nejdůležitější trhy, protože patří k nejbohatším částem světa.“
K tomuto článku se váží bonusové dokumenty pro členy Klubu neprůstřelných.
Přidejte se k našim pravidelným podporovatelům a získejte přístup do Neprůstřelné sekce.