Telegram: Nové hřiště extremistů

Rakouský televizní kanál propagující extremismus, polští konspirátoři, čeští dezinformátoři nebo slovenský krajně pravicový politik. Ti všichni chtějí svá sdělení dostat k co nejpočetnějšímu publiku, zároveň však čelí tlaku ze strany regulačních orgánů, ale i Facebooku a Twitteru. Naštěstí je tu Telegram. Platforma, která není nijak regulovaná a umožňuje propojovat stejně smýšlející osoby a přitom zajistit určitou míru anonymity. Novináři ze 13 evropských zemí v rámci projektu Ohňostroj lží analyzovali, jak se dezinformace a extremismus v Evropě šíří. 

Investigativní tým novinářů včetně investigace.cz šest měsíců pečlivě sledoval šíření dezinformací, propagandy a alt-right názorů na sociálních sítích a dalších online platformách v Evropě. Systém pro radikalizaci názorů, ovlivňování veřejné debaty a ničení demokratických hodnot se přesunul z nejpoužívanějších sociálních sítí, jako je Facebook nebo Twitter, do skrytější komunikační platformy – na Telegram.

Investigativní novináři v rámci projektu Ohňostroj lží analyzovali téměř 18 000 účtů (kanálů a skupin) na Telegramu s dopadem především ve střední a východní Evropě, aby zjistili, jakým způsobem jsou jeho uživatelé propojení, ač jejich propojení na první pohled nemusí být zřejmé.

Pro Telegram jsou charakteristické ty nejdůležitější prvky sociálních sítí, například možnost zakládat vlastní kanály nebo skupiny, ovšem s kýženou vyšší mírou anonymity uživatelů, jaké na tradičních sociálních sítích není tak snadné dosáhnout. Platforma díky tomu dokázala získat miliony uživatelů a stala se nástrojem, jejž využívají ruští propagandisté, levicoví i pravicoví radikálové, americký QAnon (krajně pravicové konspirace) nebo konspirační teoretici. Telegram zůstává stranou pozornosti a proudí přes něj dezinformace a konspirace v rámci celé střední a východní Evropy, ale i mimo ni.

Podle statistik společnosti SimilarWeb je Telegram po aplikacích WhatsApp a Messenger třetí nejpoužívanější komunikační platformou. Na celém světě ho využívá něco přes 700 milionů uživatelů. Společnost neposkytuje oficiální informace o jejich počtech v jednotlivých zemích, podle výzkumu společnosti Stata a dalších ale Telegram není jen sítí Ruska a Ukrajiny, za což je někdy mylně považován. Na Evropu připadá celá pětina jeho uživatelů, přičemž například v Německu je to nejméně 15 % uživatelů internetu a v Itálii minimálně 32 %.

Telegram neposkytuje informace o tom, kolik kanálů a skupin v zemích mimo postsovětský prostor existuje ani jak jsou velké. Největší server se statistikami o kanálech a skupinách Telegramu, ruský TGStat, ovšem uvádí, že má údaje o více než 750 000 skupin a kanálů, z nichž naprostá většina pochází z postsovětských zemí.

Jenže například pro Německo nabízí TGStat údaje pouze o přibližně 900 kanálech a skupinách. Jak ale ukázala naše analýza, v německojazyčných oblastech je jich aktivních nejméně 7 000.

Co je Telegram

Telegram je komunikační platforma podobná WhatsAppu nebo Messengeru s některými funkcemi sociální sítě. Po celém světě má více než 700 milionů uživatelů. Většina z nich se nachází v Rusku, v Ukrajině a v dalších zemích Společenství nezávislých států. Zakladateli Telegramu jsou bratři Pavel a Nikolaj Durovovi, kteří pocházejí z Ruska, ale nyní sídlí v Dubaji.

 

Pavel Durov je momentálně jediným vlastníkem společnosti Telegram a jeho majetek se odhaduje na 15,1 miliardy dolarů. Někdy je nazýván ruským Zuckerbergem, protože spolu s Iljou Perekopským byl zakladatelem sítě VKontakte. Po nátlaku ruského státu však v roce 2012 své akcie prodal.

 

Jednou z hlavních výhod Telegramu je šifrovaná komunikace a anonymita uživatelů. Ve skupinách není vidět uživatelovo telefonní číslo, pokud to sám nedovolí. Telegram se stal oblíbeným zdrojem informací o válce v Ukrajině a o protestech v Bělorusku a Íránu. Lidé sdílejí zprávy a fotografie, které by jinde nemohli bezpečně zveřejnit.

 

Díky absenci monitorování obsahu se Telegram rovněž stal populárním komunikačním kanálem pro extremistické a teroristické skupiny. Přesto je dnes oblíbenou volbou mnoha uživatelů, zejména těch, co chtějí mít kontrolu nad svými daty a soukromím. Očekává se, že počet uživatelů letos překročí jednu miliardu.

Tým novinářů podílejících se na projektu Ohňostroj lží vytvořil katalog telegramových kanálů a skupin z Německa, Polska, České republiky, Slovenska, Srbska, Rumunska, Bulharska, Maďarska, Chorvatska, Lotyšska, Litvy a dalších zemí. V každé zemi jsou některé z nejpopulárnějších kanálů a skupin na Telegramu součástí širšího dezinformačního systému, ať už tím, že jsou spojeny s pravicovou scénou, prokremelskými skupinami, nebo s odpůrci očkování.

Telegram je tak dnes zřejmě největší funkční platformou pro dezinformace ve střední a východní Evropě a zůstává mimo pozornost širší veřejnosti nebo orgánů činných v trestním řízení. Existují sice výjimky jako v Německu, ale bez výraznějších výsledků.

Pět kanálů nebo skupin na Telegramu pro vybrané země střední a východní Evropy podle nejvyššího počtu členů/odběratelů nebo relevance pro náš projekt.

Jméno účtu Počet odběratelů Oficiální info účtu Poznámka
Bulharské kanály
Ален Симеонов 11692 https://www.patreon.com/alensimeonov Контакт: @alensimeonov14 Člen a zakladatel krajně pravicové proruské nacionalistické struktury „Společenství s ideály“ blízké nacionalistické a proruské straně Vazrazhdan.
Bulgarian Military Union "Vasil Levski" 11444 Официален канал на Воински Съюз Васил Левски, съдържащ информация за дейността на организацията,
професионални анализи и изчерпателни новини от цял свят, каквито няма да откриете в никоя българска медия. За
контакти: BGMilitaryUnion@gmail.com
Paramilitární nacionalistická a proruská organizace pojmenovaná po bulharském národním hrdinovi Vasilu Levském, který nikdy takové názory neměl.
Svobodnik 6083 За да живеем и творим свободно е необходимо да сме сигурни, че страната, в която живеем ще може да ни го
осигури. Имаме шанс да извоюваме правото да живеем в свободна и мирна България!
Proruský kanál zesiluje prohlášení prezidenta Rumena Radeva, že Bulharsko by nemělo pomáhat
Ukrajině, aby se vyhnulo zapojení do války.
Za ПраVдa🇧🇬 4856 Канала е създаден да обедини другата гледна точка, различна от продажните медии, финансирани и спонсорирани
от Америка за България, ЕС и НАТО! Можете да подкрепите с BTC.
Protiamerický kanál tvrdí, že se postaví proti tomu, aby média dostávala granty z Ameriky pro nadaci Bulgaria.
Възраждане 4724 🇧🇬 Официален канал на партия Възраждане. 🌐 www.vazrazhdane.bg Oficiální kanál nacionalistické a proruské politické strany 🇧🇬.
Chotvatské kanály
Ivan Pernar 17188 Neodgovorni, sebični i zatucani antivakser Ako vas zanima naša chat grupa na telegramu, uđite
https://t.me/PernarChat Ako me želite osobno kontaktirati ovo je moj profil t.me/ipernar
Kanál Ivana Pernara, bývalého chorvatského poslance a bývalého předsedy populistické strany Živi zid. Outspoken
odpůrce očkování. Chorvatští fact-checkeři z Faktografu ho přistihli při šíření dezinformací na sociálních sítích.
médiích.
Logično 10333 Portal Logično – Istinom protiv laži Kanál portálu Logično, který se věnuje bývalým jugoslávským zemím a jejich diaspoře.
Jeho obsah byl mnohokrát vyvrácen chorvatskými a bosenskými fact-checkery..
SLOBODNI podcast 7510 CENZURIRANO možete naći ovdje Slobodni podcast spustil chorvatský podnikatel Andrija Klarić, který se proslavil otevřením posilovny.
v roce 2021 navzdory opatřením Covid-19. Obsah, který Klarić sdílí na Facebooku, sociální síť často označuje jako
nepravdivý nebo částečně.
Epoha 5050 Dobro došli na službeni T-kanal redakcije portala Epoha Kanál chorvatského portálu Epoha, který podle regionálních ověřovatelů sdílí nepravdivé informace. Je to
je jedním z 16 chorvatských portálů na místním dezinformačním poli.
Slobodni ZAjedno 3593 Sloboda nije kad čovjek čini sve što želi, nego kad ne mora činiti ono što ne želi.
https://slobodnizajedno.org/
Kanál sdružení Slobodni Zajedno (Svobodní společně), který se staví proti opatřením proti šíření
Covid-19. Kanál sdílí odkazy z webových stránek, které projekt Firehose of Falsehood identifikoval jako např.
šířící dezinformace.
České kanály
Absurdní svět 23767 Pokud chcete podporit moji praci, preklady a zpravy: 123-4977710207/0100 KB UVEDTE pouze slovo DAR. Predem
dekuji
Provozovatel tohoto kanálu není znám. Poskytuje překlady zpráv z celého světa. Zdroje
informací jsou nejasné. Postoj kanálu je proruský.
CZ24.NEWS 23476 Možnosti jak číst blokovaný web cz24.news najdete zde v připnutém odkazu

PODPORA PROJEKTU –
SVOBODNÝCH INFORMACÍ CZ24.NEWS: možnosti na www.cz24.news/donate/ anebo zde, přes připnutý Donation
odkaz

KONTAKT: Přes kontaktní formulár na www.cz24.news

Tento kanál je spojen s největší česko-slovenskou konspirační a dezinformační webovou stránkou, která
shromažďuje články z mnoha zdrojů.
Otevři svou mysl 18764 Kanál je propojen s významnou českou webovou stránkou, která se zaměřuje především na konspirace proti očkování,
ale věnuje se i řadě dalších témat.
neČT24 14746 Zpravodajství pro ty, kteří používají zdravý selský rozum.

YouTube
https://www.youtube.com/@neCT24

Provozovatel tohoto kanálu zůstává neznámý, ale byl již dříve podporován ruským státem.
agentura Sputnik. Kanál sdílel zmanipulovaná videa během české prezidentské kampaně./td>
Selský Rozum 12219 Kanál Selský Rozum je agregátorem zpráv z telegramových kanálů. Hledáme, překládáme a zveřejňujeme názory
lidí, kteří jsou součástí aktuálního dění. Kontakt: @selskyrozum_bot
Provozovatel tohoto kanálu není znám. Poskytuje překlady zpráv z celého světa. Zdroje
informací jsou nejasné. Postoj kanálu je proruský.
Německy psané kanály
reitschuster.de 252722 Offizieller Kanal von Boris Reitschuster Boris Reitschuster byl kdysi novinářem německého zpravodajského týdeníku Focus. Nyní je jedním z
hlavních postav německé alternativní mediální scény. Velká část jeho obsahu se zaměřuje na Covid-19.
Vivoterra 245362 www.vivoterra.com

– Die Schatzkammer des Wissens –

Vivoterra je společnost registrovaná ve Švýcarsku. Osoba, která tvrdí, že ji řídí, je Andre Blank. Na adrese
Telegramu sdílí řadu charakteristických znaků s dalšími kanály dezinformačního ekosystému, jako např.
konspirační teorie, alt-right obsah, dezinformace Covid-19 a ruské dezinformace.
AUF1 242018 Alternatives, unabhängiges Fernsehen
www.auf1.tv
Telegramový kanál pravicové online televize AUF1TV (viz text).
Eva Herman Offiziell 195599 Offizieller Kanal von Eva Herman – Nur diese beiden Kanäle sind ein Projekt von
uns:

https://t.me/EvaHermanOffiziell

https://t.me/FriedlicheHandtuchRevolution

sowie
bei Odysee unter https://odysee.com/@EvaHermanOffiziell:1

Eva Hermanová je známou postavou německé pravicové scény. Její přítomnost na Telegramu sdílí řada
podobností s dalšími kanály dezinformačního ekosystému, včetně konspiračních teorií, alt-right
obsahu, dezinformacím Covid19 a ruským dezinformacím.
Freie Medien 157620 Wir bringen die Stimmen, Infos und Meinungen der alternativen Medien zensurfrei auf eine Plattform &
setzen Impulse. Prüft & recherchiert bevor ihr glaubt.

Kontakt:
@FreieMedienBot

www.fb.com/freiemedien2.0
www.fb.com/freiemedien3.0
FreieMedien.substack

Jedná se o směsici nejrůznějších konspiračních teorií, pravicového obsahu a ruských dezinformací.
Polské kanály
Ocalić życie 29661 Cenzura jest każdej że stron.Będę tu wrzucał ważne info .Mam nadzieję że przyczynię się w minimalnym stopniu
dla dobra ludzi.Przedewszystkim nie szkodzić
Kanál je směsicí velmi odlišných dezinformačních proudů v Polsku. Sdílí konspirace na různá témata.
(polské vnitřní záležitosti, protiukrajinské a proruské narativy).
STRAŻNICY WOLNOŚCI 16881 Znajdz swoja grupe regionalna:
https://straznicywolnosci.pl/dolacz-do-nas/

Wspieraj
nas:
https://straznicywolnosci.pl/wesprzyjnas/

Materiały
aktywisty:
kontakt@straznicywolnosci.pl

czat bez ograniczeń czasowych:
https://t.me/czatstraznikow

Toto je chatovací skupina pro stejnojmenný kanál. Lidé zde sdílejí odkazy na dezinformační obsah.
Témata jsou obecně protievropská a protiukrajinská.
Niezależny dziennik polityczny 12246 nasz czat: https://t.me/ndpczat
nasza strona internetowa: dziennik-polityczny.com
Niezależny
dziennik polityczny
Portal ma na celu bezstronne informowanie o wydarzeniach z Polski i świata, tak, żeby
każdy mógł wyrobić własny punkt widzenia
Niezależny Dziennik Polityczny má údajně vazby na vlivové operace Kremlu.
❤️Anielskie Siostry Jasnowidzki© 14396 Jasnowidz terapeuta duchowy, odcinanie karm, klątw, bytów, oczyszczanie energii ciała, duszy i pola serca,
wprowadzenie na wysokie wymiary duchowej ścieżki, odnajdywanie dusz zmarłych przodków, odganianie duchów itd.
kontakt: siostry@protonmail.com
Sdílí konspirace o Polsku, Ukrajině a zemích EU.
Świat Kryptowalut 12930 Kanał edukacyjny na temat rynku kryptowalut przekazana w prosty i zrozumiały sposób. Channel claims to be educating people about cryptocurrencies.
Rumunské kanály</th>

Academia de Tăurași / #UkraineRussiaWAR edition 52150 ⚠️ Info in timp real din Ucraina momentan. Verificate în peste 70 de surse OSINT.

Grupul a fost
creat acum 2 ani si este despre bani, investii, trading, politică, bucurie și suferință. După ce se stabilește
ordinea, revenim la normal.

Tento kanál není pro naši analýzu relevantní, ale je největší v Rumunsku. Poskytuje informace týkající se války
na Ukrajině. Vystupuje proti jednání Ruska.
VERITAS❌NECENZURAT 🇷🇴 26139 Největší dezinformační kanál. Intenzivně propaguje konspirační teorie, proruské narativy a protiruské názory.
a proti NATO.
Susținători George Simion 12330 Kanál (v angličtině: Supporters of George Simion) sdílí stejný příspěvek jako stránka na Facebooku
vůdce rumunské krajně pravicové strany AUR a šíří ruská propagandistická vyprávění a konspirační články.
a konspirační teorie. Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že Simionova strana je u rumunských voličů na třetím místě.
Dan MV Chitic necenzurat 11985 TKanál právníka Dana Chitiče, jednoho z prvních propagátorů ROEXIT (odchod Rumunska z eurozóny) v roce 2019.
EU). Kanál šíří konspirační teorie a prokremelská vyprávění. Chitic je chválen agenturou Sputnik v článku
stovkách článků.
ActiveNews România 11210 Kanál patří k jednomu z hlavních dezinformačních webů v Rumunsku, podle Firehose of
Falsehood vyšetřování. Má společná témata s ruskou propagandou a propaguje konspirační teorie.
Srbské kanály
Dejan Beric 87376 Само ажурне информације са прве линије.
Строго 18+
Званични канал Дејана Берића

Only
relevant information from the battle front line.
Strictly 18+
Official channel of Dejan Beric

Největší komunita Telegramu v Srbsku, extrémně proruská. Majitelem kanálu je Dejan Berić.
proruský srbský voják, který bojoval za samozvanou Doněckou republiku a v současné době je pověřen vedením
nábor srbských dobrovolníků pro ruskou armádu. Obsahem jsou převážně válečné reportáže s videi a
fotografiemi, se společným vyprávěním o ruském postupu a porážkách "nepřítele". Tvrzení jsou v
obecně neověřitelná. Obsah z tohoto účtu živí mnoho podobných proruských účtů, které jej znovu publikují
obsah. Berić má také velmi populární kanál na YouTube, který zveřejňuje videa z vojenských táborů v oblasti
válečné zóně s novými dobrovolníky naverbovanými ze Srbska. Podle srbských zákonů je účast na zahraničních
bojištích je trestným činem, stejně jako nábor dobrovolníků.
БУНТ је стање духа 68708 Број 1️⃣ Телеграм канал на Балкану.

Наши канали на Телеграму
👇
@buntcg
@buntkim

Поштована браћо и сестре, уколико желите да подржите рад БУНТ-а,
снажење слободне ријечи и обнове националне мисли поделите наш канал људима у овашем окружењи.

Obsah je směsicí proruské a srbské nacionalistické propagandy. Jsou zde neověřitelné nebo neobjektivní
zprávy o postupu Ruska na frontě. Využívá ruské oficiální zdroje nebo často žádné neidentifikuje. Existují
také zprávy a názory o situaci v Kosovu, Republice srbské a Černé Hoře, přičemž převažují zprávy a názory o situaci v Kosovu, Republice srbské a Černé Hoře.
srbskými nacionalistickými narativy. Tento kanál prezentuje srbskou válečnou historii jako slavnou a odsouzenou válku.
zločince jako hrdiny. Předkládá konspirační teorie, jako například že Rockefellerovi vládnou světu. V únoru 2022
byla tato skupina v Černé Hoře vyšetřována policií kvůli výzvám k násilí v Černé Hoře. Existují
k dispozici žádné veřejné aktualizace. Obsah tohoto kanálu'je často resharedován napříč podobnými srbskými
nacionalistických kanálech na Telegramu.
ИСТОЧНА БУДУЋНОСТ 38868 Наша будућност је на Истоку Cílem obsahu je prosazovat narativ o Východě jako nadřazeném Západu. Název kanálu je "Eastern
Future". Příspěvky oslavují Rusko a jeho vítězství na frontě. Zobrazuje Srbsko s Kosovem v rámci jeho
Kosovem v jeho hranicích. Chválí země jako Čína, Írán a Venezuela. Provozuje negativní příspěvky o Chorvatsku, Albánii a Ukrajině,
USA a západních zemích EU. Často zaujaté titulky; Chorvati hanlivě nazýváni "Ustaši" nebo "Ustašovci".
Albánci "Šiptari".
Борбени Ефективи Телеграм-канал 35017 Датум оснивања 24.10.2019 Званични сајт http://www.bog-rata.com/ Téměř výhradně obsah o ruských vojenských strategiích, výzbroji, postupu na frontě. Jsou zde
buď ruské oficiální zdroje pro tato tvrzení, nebo žádné zdroje. Velmi často jsou tvrzení neověřitelná.
Také srbský nacionalistický obsah, zaměřený na glorifikaci srbských vojenských sil a válečné historie.
ИСТОЧНИ ФРОНТ 27644 Новости и дешавања у свету.
17.02.2022
Чет соба: t.me/+8cI2bX3BpTliNzRk
Контакт: @Neverhood_1
Převážně využívá neověřitelné zprávy z fronty, které jsou pro Rusko příznivé. Také příspěvky o zemích, jako je např.
jako je Čína. Stejně jako jiné populární skupiny na Telegramu se nejedná o výhradně proruský obsah, ale spíše o stránku pro
protizápadně zaměřených lidí.
Slovenské kanály
Danny Kollar 55395 Najhladanejsi internetovy slovensky extremista pocas Matovicovho rezimu a Lipsicovej judikatury, zijuci v
Londyne, UK.
V sucasnosti pod 3. europskymi zatykacmi.
Doxxer, samoradikalizovany
komentator.

Vedieť je zbraň. Vyzbrojte sa. Ste vo vojne.

Dlouhodobě největší slovenský kanál na Telegramu. Spravuje ho Daniel Bombic, který vystupuje pod přezdívkou
pseudonymem Danny Kollar. Byly na něj vydány tři zatykače, údajně v souvislosti s extremismem,
kyberšikanou a zveřejňováním citlivých údajů.
InfoVojna 43540 🎙Radio Jeden z největších slovenských dezinformačních webů. Po vypuknutí války na Ukrajině se Národní.
bezpečnostní úřad stránky na několik měsíců zablokoval kvůli jejich problematickému obsahu.
Ľuboš Blaha 33377 poslanec NR SR a podpredseda Smeru Proruský poslanec slovenského parlamentu za stranu SMER. V minulosti patřil k nejvýznamnějším osobnostem.
úspěšných politiků na Facebooku, kde také šířil různé dezinformace a útočil na své politické
své odpůrce. V loňském roce byl jeho profil společností Meta zrušen kvůli opakovanému porušování jejích pravidel. Od té doby se
používá Telegram./td>
Slovensko NEWS-FRONT.INFO 31123 Slovenská verze prokremelského dezinformačního portálu NewsFront. Stal se populárním po vypuknutí války.
Casus Belli Live 24742 Wars – Conflicts – Weapons – Geopolitics
www.casusbelli.live
kontakt:
@CasusBelliLiveBot
studio@casusbelli.live
shop: www.resistance.sk
Pořad na slovenském dezinformačním webu Slobodný vysielac.

„Telegram je jedinečným zdrojem nezávislých informací, jež jsou jinak potlačovány,“ uvedl na dotazy investigace.cz zástupce Telegramu. Zároveň vysvětlil, že platforma například umožňuje informovat o událostech v Ukrajině nebo zprostředkovává informace Rusům, kteří by se k nim kvůli vládní cenzuře jinak nedostali. Současně zdůraznil, že Telegram nenabízí uživatelům kanály na základě algoritmu a „obsah s neověřenými zdroji se tak nemůže dostat k uživatelům, kteří jej aktivně nevyhledávají“.

Například v německy mluvících zemích, kde je Telegram hojně využíván, se k odběru krajně pravicového telegramového kanálu AUF1 TV (Alternatives, unabhängiges Fernsehen – Alternativní, nezávislá televize) přihlásilo téměř čtvrt milionu uživatelů.

AUF1 TV je online televizní kanál, jenž má původ v rakouském alternativně pravicovém hnutí. Od svého vzniku na něm výrazně vystupují známé alt-right osobnosti, jako je Jürgen Elsässer a politici z německé pravicové populistické strany AFD (Alternative für Deutschland). Na telegramovém účtu televize AUF1 TV vzrostl počet uživatelů od poloviny roku 2021 do začátku roku 2023 ze 70 000 na čtvrt milionu. Rychlému růstu AUF1 napomáhá celá síť „alternativních“ médií, která na sebe navzájem odkazují a propagují svůj obsah.

V únoru 2022 rakouský regulátor médií KommAustria prohlásil, že obsah vysílání AUF1TV „porušuje normy podle rakouského mediálního zákona“, a zahájil vyšetřování. Rakouské ministerstvo vnitra na dotaz německé veřejnoprávní televize ARD ohledně AUF1TV koncem roku 2022 záležitost potvrdilo: „Vzhledem k výběru témat vysílatele lze předpokládat, že má určitý vliv na extremistickou nebo konspirační scénu. K dnešnímu dni jsme ale žádný protiústavní nebo kriminální obsah nezaznamenali.“ Prošetřování ale stále pokračuje.

Pokud se rakouské regulační orgány rozhodnou online televizní kanál zrušit, AUF1TV si může stále diváky udržet prostřednictvím svého kanálu na Telegramu, nad kterým vláda nebude mít příliš velký dohled ani zákonné pravomoci.

V Polsku má kanál Ocalić życie (Zachraňme životy), jenž kromě jiného obsahu šíří konspirace spojené s QAnonem, téměř 30 000 odběratelů. K vlivnějším kanálům šířícím ruskou propagandu patří i Niezależny Dziennik Polityczny a News Front Polska, u nichž byly již dříve zaznamenány vazby na vlivové operace Kremlu. Jejich webové stránky byly polskými úřady zablokovány, když vypukla válka v Ukrajině. Od té doby podle našeho šetření aktivně rozvíjejí svou přítomnost na Telegramu a měsíčně získávají stovky nových odběratelů.

V mnohem menší České republice do nedávna fungoval kanál Absurdní svět, podobně velký jako polský Ocalić Życie. Obsah odkazoval na řadu německých stránek, včetně německé verze RT (Russia Today) a německé verze ruského dezinformačního webu News Front. V současné době je však kanál nedostupný. Telegramový kanál konspiračního webu CZ 24 NEWS má téměř 23 000 odběratelů a patří k jednomu z největších česko-slovenských konspiračních telegramových účtů. Sledovanost těchto kanálů vzrostla poté, co český správce domén CZ.NIC po ruské invazi do Ukrajiny některé prokremelské weby zablokoval.

Telegram v České republice

První zkušenosti s vlivem Telegramu na českou politiku jsou již známé. Jednalo se o zmanipulované video prezidentského kandidáta Petra Pavla. Video bylo sestříháno tak, aby budilo dojem, že později zvolený prezident vyzve k přímému útoku na Rusko. Video bylo původně zveřejněno na telegramovém kanálu neCT24 a poté se šířilo prostřednictvím mnoha účtů na Facebooku a Twitteru. Není jasné, kdo kanál provozuje, ale jak upozornil server Demagog a další, byl původně propagován na stránkách ruského Sputnik News.

Na Slovensku s polovičním počtem obyvatel je největším nalezeným účtem kanál známého představitele krajní pravice Dannyho Kollára s více než 50 000 sledujícími. Podobně velký je i kanál Infovojna (43 359 odběratelů), šířící obsah a narativy ruského serveru News Front. Samotná slovenská verze News Front má přes 31 000 odběratelů.

V Maďarsku má největší kanál dezinformační server Orosz Hírek (Ruské zprávy) více než 15 000 odběratelů. Největším srbským kanálem na Telegramu je kanál Dejana Beriće, proruského srbského vojáka, který bojoval za samozvanou Doněckou republiku. V současnosti má na starosti nábor srbských dobrovolníků do ruské armády. Jeho kanál má více než 86 000 odběratelů. V sousedním Bulharsku je jedním z největších kanálů Bulharský vojenský svaz „Vasil Levski“ s více než 11 000 odběrateli. Kanál provozuje polovojenská organizace napojená na Rusko.

Dezinformace bez hranic

Kromě regionálních kanálů vymezených jazykem a státním teritoriem existují také nadnárodní kanály. Analyzovali jsme, jak je obsah sdílen mezi téměř 18 000 kanály a skupinami Telegramu.

Web Disclose.tv je krajně pravicová stránka působící z německého Pasova. Příspěvky tohoto kanálu jsou obvykle sdíleny v největším počtu evropských zemí. Během výzkumu jsme tak narazili na 21 zemí nebo jazyků, v nichž byly příspěvky sdíleny, a to včetně Polska, Německa, České republiky a Chorvatska. Disclose.tv se ve svém vyjádření na Twitteru proti označení dezinformační médium ohradil. „Nevytváříme zprávy, jen je agregujeme. Ano, jsme součástí alternativního mediálního systému.“

Kanálem s druhým nejčastějším sdílením v různých zemích je SGTnewsNetwork. O tomto kanálu, který většinou šíří obsah související s americkou konspirační scénou alt-right, neexistuje mnoho veřejně dostupných informací.

Třetím v pořadí je kanál LauraAboli, jenž patří spoluzakladatelce zpravodajské platformy World Check, využívané společnostmi k prověřování svých klientů, a zakladatelce United Democratic International Movement for Awareness and Freedom (2020). Kanál propaguje obsah zaměřený na takzvanou „pravdu o vakcínách“ a zpochybňuje, že covid-19 vůbec existoval. Obsahuje videa z amerických pravicových médií. Jsou zde také sdíleny odkazy na další alt-right stránky, jako jsou www.zerohedge.com, www.theepochtimes.com, www.disclose.tv a www.breitbart.com.

Všechny tyto kanály jsou v angličtině, země jejich původu se však liší. Výsledky našeho výzkumu napovídají, že hlavní roli v šíření dezinformací, alt-right a konspiračního obsahu hrají německojazyčné kanály a skupiny.

V zahraničí nejčastěji sdílený obsah německojazyčných kanálů pocházel většinou z dezinformační, konspirační a alt-right scény:

Uživatelské jméno Název Vlastní popis Počet členů
uncut_news Uncut-News.ch „Das Original“🇨🇭 Nachrichten, News, Infos und vieles mehr 🤓 Powered by uncut-news.ch 90 679
CheckMateNews CheckMateNews 92 462
FaktenFriedenFreiheit Fakten Frieden Freiheit Wenn du meine Arbeit unterstützen und Kontakt zu mir haben möchtest, dann komm gerne in die Insider Gruppe ANONYME ALUHÜTE @AnonymeAluhueteBot DANKE 103 087
UnzensiertV2 🚨Unzensiert V2🚨 51 849
GHZFriedrichMaik Informationen für das GHZ Mecklenburg-Strelitz, Mecklenburg-Schwerin, Herzogthum Pommern und das Königreich Preussen Preussen Aktuelle Informationen über die Großherzogthümer und das Königreich Preussen Preussen sowie weltweite Geschehnisse 15 912
Haintz Markus Haintz 🇩🇪 Nachrichten und Einschätzungen zum aktuellen Weltgeschehen. 92 076
macklemachtgutelaune Mäckle macht gute Laune 126 720
QlobalChange Qlobal-Change 🇩🇪🇦🇹🇨🇭🇱🇮 🤝 🇳🇱 https://qalerts.app 📨 @QC_Kontakt_Bot 2️⃣ @Qlobal_Change 🇺🇸 @QlobalChangeUSA 🇮🇹 @QlobalChangeItalia 🇪🇸 @QlobalChangeEspana 🇵🇹 @QlobalChangePortugal 🇫🇷 @QlobalChangeFrance 🇳🇱 @QlobalChangeNL 🎦 @X22_Report_Deutsch ▶️ https://odysee.com/@Qlobal-Change:6 118 995
russlandsdeutsche 🇷🇺 Russländer & Friends 🇩🇪 Kanal für Russländer und Russland-Freunde Hier findet ihr: – News um Russland auf Deutsch – Einen Platz für Freunde Russlands, Russländer und Russlanddeutsche 76 522
technikus_news @TECHNIKUS🇦🇹NEWS🇩🇪 Willkommen auf unserem Technikus News Kanal! Hier bekommen Sie regelmäßige Updates zu den wichtigsten Themen des Tages. 30 776
Vivoterra Vivoterra www.vivoterra.com – Die Schatzkammer des Wissens 246 997
AnonymousSchweizOrginal ANONYMOUS – SCHWEIZ 👔 Anonymous-Schweiz@mailfence.com 👆Kontakt: We are anonymous. We are legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us. 🕊🇨🇭👔 #OpNewWorldOrder #InfoSec #OSINTResearch #Infowar 33 675
Auf1tv AUF1 Alternatives, unabhängiges Fernsehen www.auf1.tv 224 565

Žádné jiné účty na Telegramu ze zemí EU, které jsme zkoumali, nehrají při šíření extrémních názorů tak významnou roli jako německé kanály a skupiny na Telegramu.

Podle všeho má rostoucí aktivita německojazyčných dezinformací významný dopad na velkou část evropského publika. Články z německých dezinformačních webů jsou hojně sdíleny dalšími alternativními weby ve střední a východní Evropě, stejně jako příspěvky z jejich telegramového kanálu. Dochází tím ke skryté radikalizaci evropského dezinformačního prostoru, který dosud uniká pozornosti veřejnosti.

Telegramu jsme položili několik otázek o jeho fungování. Zde je jejich celé znění:

(…)

1) Z naší analýzy vyplývá, že Telegram je hojně využíván k šíření dezinformací, konspiračních teorií a extremistického obsahu, včetně obsahu z webů, na které EU a další země uvalily sankce (například RT, News-Front). Jaký je váš komentář?

2) Jaká opatření přijímáte, abyste zabránili šíření škodlivého obsahu na Telegramu?

3) Jste si vědomi obvinění, že mnoho škodlivého a nebezpečného obsahu, který byl odstraněn velkými platformami sociálních sítí, jako je Meta, se poté znovu objevilo na Telegramu, protože je vnímán jako platforma s mírnějšími pravidly regulace obsahu?

4) Máte zavedeny podobné protokoly a postupy jako velké platformy sociálních sítí (Meta, Twitter, YouTube)? Pokud ano, jaké protokoly a postupy zajišťují bezpečnost služeb Telegram?

5) Odstraňujete za určitých okolností obsah? Pokud ano, jaká jsou pravidla a postupy pro odstraňování na Telegramu?

Pokud máte jakékoli dotazy týkající se nás nebo naší práce, neváhejte nás kontaktovat

S laskavým pozdravem
Josef Šlerka

Zde je celé znění odpovědí od Telegramu:

Dobrý den, Josefe,

Děkujeme, že jste se ozval. Prosím, neváhejte toto vyjádření použít.

Dezinformace

Na rozdíl od jiných platforem nepoužívá Telegram k doporučování obsahu uživatelům algoritmické kanály. Obsah s neověřenými zdroji se tak nemůže dostat k uživatelům, kteří jej aktivně nevyhledávají.

Telegram je jedinečným zdrojem nezávislých informací, které jsou jinak potlačovány. Rusové mají například přístup ke zpravodajským kanálům zakázaným Kremlem, jako jsou Meduza (@meduzalive), BBC Russian (@bbcrussian) a Dozhd (@tvrain), a také ke kanálům významných osobností a politiků, jako jsou Alexandr Něvzorov (@nevzorovtv), Michail Chodorkovskij (@khodorkovski) a prezident Zelenskyj (@V_Zelenskiy_official).

Telegram je také klíčovou platformou pro zpravodajství z Ukrajiny pro uživatele z celého světa, kde nejnovější informace vysílají ověřené kanály jako Ukraine NOW (@UkraineNow), The New York Times (@nytimes) a Financial Times (@financialtimes).

Telegram dodržuje sankce EU a blokuje přístup ke kanálům RT a Sputnik pro uživatele z EU. Každý uživatel si sice může na Telegramu založit malý stream nebo kanál, ale náš tým dostane oznámení, jestliže získá znatelný počet zhlédnutí nebo odběratelů, prozkoumá ho.

Extremismus

Výzvy k násilí jsou v podmínkách služby Telegram výslovně zakázány. Naši moderátoři aktivně monitorují veřejně přístupné části naší platformy a přijímají hlášení uživatelů, aby takový obsah odstranili.

Pokud jste na naší platformě našli příspěvky vyzývající k násilí nebo účty, které se snaží obejít sankce EU, velmi bych ocenil, kdybyste na ně poskytli odkazy, aby je naši moderátoři mohli prošetřit.

Moc děkuji za váš čas.
S pozdravem
Remi Vaughn

 

Metodologie

Pro výzkum jsme použili různé způsoby k nalezení účtů Telegramu ve střední a východní Evropě. Zpočátku jsme pro vyhledávání aplikovali data ze služby Ahrefs, dále pak vyhledávač Google, data ze služby CrowdTangle a TGStat.

 

Pomocí knihovny Telethon jsme stáhli obsah námi objevených kanálů a skupin Telegramu a poté jsme analyzovali jejich obsah. Získali jsme tak informace o názvu dalších skupin a kanálů, jejichž příspěvky sdílely stažené účty. Tuto metodu „sněhové koule“ jsme několikrát zopakovali a nakonec jsme shromáždili údaje ze 17 749 kanálů a skupin (v rozsahu od několika desítek příspěvků až po několik tisíc). Pomocí algoritmů strojového učení jsme analyzovali jejich obsah, včetně jejich jazyka, odkazů a příspěvků sdílených z jiných kanálů a skupin.

 

Náš katalog obsahoval 7 700 účtů v němčině, 800 v polštině, 548 v češtině, 366 ve slovenštině, 281 v srbštině, 192 v rumunštině, 185 v bulharštině, 159 v maďarštině, 128 v chorvatštině i účty v dalších jazycích. Je však důležité poznamenat, že se ani zdaleka nemusí jednat o úplný výčet kanálů a skupin na Telegramu provozovaných ve střední a východní Evropě.

 

Projekt Ohňostroj lží koordinuje český investigativní web investigace.cz ve spolupráci s projektem VSquare.

Seznam novinářů, kteří se na této zúčastnili:
Josef Šlerka, investigace.cz, Česká republika
Anna Gielewska, VSquare, Polsko
Anastasiia Morozova, Frontstory, Polsko
Anja Vladisavljević, Oštro, Chorvatsko
Hrvoje Perica, Oštro, Chorvatsko
Iulia Stănoiu, Context.ro, Romania
Karin Kõváry Sólymos, ICJK, Slovakia
Atanas Tchobanov, BIRD.BG, Bulgaria
Marija Vučić, KRIK, Serbia
Zvláštní poděkování patří Petře Blumové, Palina Milling, WDR (Westdeutscher Rundfunk), Německo