Trojský kůň
„V jistém smyslu znamená tento projekt průlom,“ chválil předseda MIB Nikolaj Kosov v roce 2016 úvěr, jenž měl pomoci Pilsen Steel. „Nejen proto, že jde o největší úvěr, ale také proto, že je to poprvé, kdy obnovená banka poskytla úvěr českému příjemci.“
Banka, která kdysi sloužila k financování investic bloku socialistických zemí, se po letech spánku tehdy probírala k novému životu. Do zmíněného „průlomu“ v Česku poskytovala jen záruky za úvěry u jiných institucí, nikoli přímo úvěry. Česká vláda také zvažovala, zda má země zůstat – s Ruskem, Maďarskem, Slovenskem, Bulharskem, Rumunskem, Kubou, Vietnamem a Mongolskem – akcionářem MIB, nebo ji opustit. Ministerstvo financí si v roce 2014 v tomto smyslu nechalo udělat analýzu. Závěr zněl zůstat, avšak pod podmínkou, že MIB tu bude aktivnější.
Probouzející se instituce ale přitáhla větší pozornost až v roce 2019, kdy začala přesouvat svou centrálu z Moskvy do Budapešti. Maďarská socialistická europoslankyně Zita Gurmaiová to okomentovala slovy, že MIB bude „Putinův trojský kůň“ ve středu Evropy. Členské státy MIB totiž předtím odhlasovaly změnu stanov a banka tím získala výsady, na jaké běžné bankovní domy nemohou ani pomyslet. Například že nejen její vedení a manažeři, ale i řadoví zaměstnanci, jejich rodinní příslušníci, a dokonce i jejich hosté, jsou chráněni diplomatickou imunitou.
Obavy nevyvolávaly pouze neobvyklé výhody zaměstnanců MIB, které jsou jako ušité pro špionážní činnost, ale i ruský ředitel banky a další vlivní lidé s minulostí agentů KGB patřící k nejužšímu kruhu přátel Vladimira Putina. Vzhledem k největšímu podílu akcií má v Mezinárodní investiční bance hlavní slovo Rusko.
Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.