„Ruská banka“ v Budapešti: Pochybné česko-slovenské úvěry

První půjčky, které Mezinárodní investiční banka (MIB) poskytla firmám v Česku a na Slovensku, nebyly právě vydařené. Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, ovládané ruskou státní bankou Vněšekonombank, vyhlásily krátce po masivní finanční injekci ve výši dohromady 50 milionů eur (1 miliarda a 300 milionů korun) bankrot. Několik set zaměstnanců Pilsen Steel bylo v průběhu insolvenčního řízení propuštěno. Tento týden byl dokončen prodej firmy, jejím novým vlastníkem se stala korporace Max Aicher Pilsen z holdingu Max Aicher. Také developerský projekt v centru Bratislavy, na který MIB půjčila neznámé firmě Dixia Sollaris přes devět milionů eur, zkrachoval. Budova navíc skončila v rukou Mariana Kočnera, momentálně souzeného kvůli podezření, že si objednal vraždu investigativního novináře Jána Kuciaka.

Trojský kůň

„V jistém smyslu znamená tento projekt průlom,“ chválil předseda MIB Nikolaj Kosov v roce 2016 úvěr, jenž měl pomoci Pilsen Steel. „Nejen proto, že jde o největší úvěr, ale také proto, že je to poprvé, kdy obnovená banka poskytla úvěr českému příjemci.“

Banka, která kdysi sloužila k financování investic bloku socialistických zemí, se po letech spánku tehdy probírala k novému životu. Do zmíněného „průlomu“ v Česku poskytovala jen záruky za úvěry u jiných institucí, nikoli přímo úvěry. Česká vláda také zvažovala, zda má země zůstat – s Ruskem, Maďarskem, Slovenskem, Bulharskem, Rumunskem, Kubou, Vietnamem a Mongolskem – akcionářem MIB, nebo ji opustit. Ministerstvo financí si v roce 2014 v tomto smyslu nechalo udělat analýzu. Závěr zněl zůstat, avšak pod podmínkou, že MIB tu bude aktivnější.

Probouzející se instituce ale přitáhla větší pozornost až v roce 2019, kdy začala přesouvat svou centrálu z Moskvy do Budapešti. Maďarská socialistická europoslankyně Zita Gurmaiová to okomentovala slovy, že MIB bude „Putinův trojský kůň“ ve středu Evropy. Členské státy MIB totiž předtím odhlasovaly změnu stanov a banka tím získala výsady, na jaké běžné bankovní domy nemohou ani pomyslet. Například že nejen její vedení a manažeři, ale i řadoví zaměstnanci, jejich rodinní příslušníci, a dokonce i jejich hosté, jsou chráněni diplomatickou imunitou.

Obavy nevyvolávaly pouze neobvyklé výhody zaměstnanců MIB, které jsou jako ušité pro špionážní činnost, ale i ruský ředitel banky a další vlivní lidé s minulostí agentů KGB patřící k nejužšímu kruhu přátel Vladimira Putina. Vzhledem k největšímu podílu akcií má v Mezinárodní investiční bance hlavní slovo Rusko.

 

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.

Areál plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, autor: investigace.cz

Ačkoli to na první pohled vypadalo, že „průlomovým“ úvěrem ve prospěch Pilsen Steel banka vyslyšela české požadavky na větší aktivitu vůči naší zemi, ve skutečnosti i v plzeňské firmě mělo Rusko hlavní slovo. Pilsen Steel totiž nebyla v českých rukou, vlastnila ji ruská státní Vněšekonombank.

Pilsen Steel měla v době poskytnutí úvěru za sebou už jeden bankrot, v roce 2014 po něm začínala nanovo, bez dluhů. Navzdory více než miliardové injekci v roce 2016 vyhlásila krátce na to, v roce 2019, bankrot znovu, s dluhy kolem devíti miliard korun.